استاندار کرمانشاه: با مقصران حادثه معدن گیلانغرب برخورد شود

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با بیان اینکه موضوع گازگرفتگی معدن‌ قیرطبیعی روستای «سرتیتان» گیلانغرب به خوبی مدیریت شد، گفت: بازرسی باید به موضوع این حادثه ورود کرده و با مقصران آن برخورد کند.

هوشنگ بازوند روز سه‌شنبه در نشست شورای معادن استان در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه، بااشاره به فوت یکی از معدن‌چیان در حادثه گاز گرفتگی معدن گیلانغرب، اظهار داشت: بخش خصوصی و دولتی باید موضوع ایمنی معادن را به صورت جدی در دستور کار قرار دهند تا دیگر شاهد اتفاقاتی از این دست نباشیم.

وی افزود: با ورود به موقع نیروهای امدادی و فرماندار گیلانغرب به موضوع این حادثه به خوبی مدیریت شد در حالی که می‌توانست تبدیل به یک بحران جدی برای استان شود.

استاندار کرمانشاه یکی از مصوبات نشست امروز را ورود بازرسی به موضوع حادثه معدن گیلانغرب عنوان کرد و گفت: باید براساس قانون با مقصران این حادثه برخورد شود.

بازوند با انتقاد از اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر در این حادثه اظهار داشت: معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور، اطلاعات نادرستی در رابطه با این حادثه به صدا و سیما می‌داد در حالی که در این حادثه به هیچ عنوان ریزش رخ نداده بود، وی عنوان می‌کرد هفت نفر زیرآوار هستند و این موضوع برای ما حاشیه ساز شد.

به گزارش ایرنا، روز جمعه ۱۳ تیر،  هفت تن از معدنکاران در یکی از معادن بیتومین گیلانغرب دچار گاز گرفتگی شدند که یکی از مصدومان جان باخت و از ۶ مصدوم این حادثه نیز یکی از مصدومان در بیمارستان امام خمینی (ره) بستری است.

گیلانغرب در غرب کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت ۳۲ قیر طبیعی، گچ و آهک دارد که ۱۷ معدن آن فعال و ۷۵ درصد ذخیره قیر طبیعی (بیتومین) کشور در گیلانغرب وجود دارد.

معادن گرفتار کاغذبازی

استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه فعال کردن معادن گرفتار کاغذبازی های اداری شده است، گفت: کاغذ بازی های اداری مانعی اصلی پیش روی جهش تولید در استان کرمانشاه محسوب می شود.

بازوند بر استفاده کامل از ظرفیت معادن تاکید کرد و افزود: این انتظار وجود دارد که در سال جهش تولید از ظرفیت معادن به خوبی استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه سازمان صمت با حمایت شورای معادن استان باید نسبت به فعال کردن معادن از هیچ کوششی دریغ نکنند، گفت: باتوجه به مشکل بیکاری در کرمانشاه، فعال کردن معادن می تواند در برطرف کردن این معضل تاثیر گذار باشد.

۲۱۹ واحد معدنی در استان کرمانشاه وجود دارد و حدود هزار و ۲۹۲ نفر در این واحدها مشغول به کار هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها