۱۷ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۷
کد خبرنگار: 1448
کد خبر: 83847033
۰ نفر

برچسب‌ها

کرونا ، ورزش و ماسک

ساری - ایرنا - بسیاری از ورزشکاران اعم از حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا با ماسک و رعایت پروتکل بهداشتی به تمرینات خود ادامه می‌دهند ، اما استفاده از ماسک به اعتقاد کارشناسان بهداشت و درمان در بسیاری از رشته‌های ورزشی برای سلامتی ورزشکار زیانبار است.

در ابتدای شیوع ویروس کرونا ،ستاد مقابله با این ویروس در ورزش از دست اندرکاران لیگ های فوتبال ، باشگاه های بدنسازی و استخرداران خواست تا به منظور حفظ سلامت ورزشکاران نسبت به تعطیلی اماکن ورزشی اقدام نمایند ، اما از اواسط اردیبهشت فعالیت برخی از باشگاهها با رعایت پروتکل بهداشتی از سرگرفته شد.

بسیاری از باشگاه های ورزشی فعال در مازندران را باشگاه های بدنسازی یا جیم تشکیل می دهند ، باشکاه هابی که یکی از شروط بازگشایی آنها استفاده ورزشکاران از ماسک بوده است.

ولی الله فهیمی عضو تیم ملی گراپلینگ یکی از ورزشکارانی است که این روزها در قائمشهر تمریناتش را در باشگاه بدن سازی انجام می دهد . او به خبرنگار ایرنا گفت که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و ابتلا به آن بویژه در دور جدید اوج گیری کرونا در مازندران ، تقریبا از یک هفته پیش تاکنون استفاده از ماسک را در دستور کار قرار داده است.

این ورزشکار مازندرانی با اظهار این که باید تمریناتش را انجام دهد و در عین حال سلامتیش هم باید حفظ شود ، توضیح داد : واقعیت این است که وقتی ماسک استفاده می کنم ، هنگام استفاده از وسایل ورزشی گاهی نفس کم می آورم ، ولی با این وصف در شرایط فعلی کشور مجبورم از ماسک استفاده کنم تا این ویروس هر چه سریع تر ریشه کن شود.

فهیمی افزود : در باشگاهی که تمرین می کنم رعایت پروتکل های بهداشتی الزامی است و ورزشکاران ضمن این که باید از ماسک استفاده کنند ، مایع ضدعفونی کننده هم برای سطوح و دست وجود دارد که استفاده می شود.

چگونگی استفاده از ماسک در ورزش 

اگر چه عضو تیم ملی گراپلینگ استفاده از ماسک را تنها راه باقی مانده برای حفظ سلامتی و انجام تمرین ورزشی می داند ، ولی رئیس هیات پزشکی ورزشی شهرستان قائمشهر ، جایی که فهیمی در آنجا تمرین می کند بر این اعتقاد است که استفاده از ماسک در باشگاههای بدنسازی بویژه تمرین های حرفه ای توصیه نمی شود.

دکتر بهزاد کوچک زاده به خبرنگار ایرنا گفت : استفاده از ماسک هنگام فعالیت ورزشی عمل دم و بازدم را برای فرد سخت تر می کند چرا که دفع دی اکسید کربن به خوبی صورت نمی گیرد و استنشاق مجدد آن باعث افزایش تعداد تنفس می شود.

وی با اعلام اینکه ورزشکاران در هنگام ورزش کردن با ماسک زودتر خسته می شوند ، توضیح داد: ورزشکاران در هنگام ورزش با ماسک سریع تر از زمانی که از ماسک استفاده نمی کنند،خسته و نفس کم می آورند .

کوچک زاده گفت : درست است که در شرایط حاضر و به منظور مقابله با ویروس کرونا استفاده از ماسک تاکید می شود ، ولی استفاده از ماسک در فعالیت های ورزشی ، مخاطراتی را برای افراد به همراه دارد.

رئیس هیات پزشکی ورزشی شهرستان قائمشهر با بیان اینکه بهترین روش برای استفاده از ماسک در باشگاه بدنسازی اکسیژن رسانی به بدن است ، گفت : ابتدا باید سطح تمرین با ماسک کمتر از زمانی باشد که از ماسک استفاده نمی شود بنابراین بهترین زمان فعالیت ورزشی در باشگاه یک ساعت است.

وی افزود : ورزشکاران در باشگاه باید هر ۲۰ دقیقه ، پنج دقیقه بدون ماسک راه بروند تا اکسیژن رسانی بهتر در بدنشان انجام شود.

کوچک زاده با اعلام اینکه استفاده از ماسک در طولانی مدت خطرناک است ، هشدار داد : استفاده از ماسک در ورزش حرفه ای و در مدت طولانی همچنین باعث افت بدنی ورزشکاران می شود.

نظارت بر فعالیت باشگاه‌ها

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قائمشهر هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه بازرسان این اداره به صورت روزانه بر فعالیت باشگاهها نظارت دارند و هر روز از پنج تا ۶ باشگاه سرکشی می کنند ، گفت : به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا،باشگاه ها باید به صورت متعدد نسبت به ضدعفونی وسایل ورزشی خود اقدام کنند.

فرشید قدیمی با اعلام اینکه انتظارات ورزشکاران از مسئولان باشگاه های بدنسازی رعایت پروتکل بهداشتی و ضدعفونی است ، افزود : تاکنون گزارشی مبنی بر تخلف گزارش نشده است و باشگاه داران بعد از زمان ورزشی نسبت به ضدعفونی کل باشگاه اقدام می کنند.

وی با بیان اینکه به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا ظرفیت هر باشگاه بدنسازی در این شهرستان ۵۰ درصد است ، گفت : اکثر ورزشکاران هم در حین ورزش از ماسک استفاده می کنند .

رئیس اداره ورزش و جوانان قائمشهر در پایان تعداد کل باشگاه خصوصی و دولتی در این شهرستان را ۲۸۰ واحد اعلام کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha