علمای اسلامی پاکستان مقابل افراط گرایی و تفرقه جبهه واحد تشکیل دادند

اسلام‌آباد - ایرنا - علمای دینی پاکستان برای دفاع از چهره رحمانی و صلح دوست اسلام در برابر پدیده شوم افراط گرایی ها و اقدامات تحریفی و تخریبی عناصر تکفیری و گروه های تروریستی از جمله داعش یک جبهه واحد تشکیل دادند.

به گزارش ایرنا در اسلام آباد، بعد از آنکه عناصر تکفیری و افراط‌گرایی که سال‌های اخیر در کنار گروه‌های تروریستی از جمله داعش در خاورمیانه خون هزاران بی‌گناه را در کشورهای مختلف تنها با هدف تخریب چهره رحمانی و صلح‌دوست دین مبین اسلام به زمین ریختند، خطری که نه تنهت در پاکستان بلکه در سراسر جهان وحدت و انسجام مسلمانان را تهدید می‌کند، علمای دینی از فرق مختلف اسلامی پاکستان روز دوشنبه زنگ بیداری در برابر تکفیریت و حامیان آنان در پاکستان را به صدا درآورده و علیه این پدیده شوم یک جبهه واحد تشکیل دهند.

تحرکات تفرقه افکنانه اخیر عناصر تکفیری در پاکستان و واکنش‌ها به تلاش برای هدف قراردادن وحدت اسلامی در این کشور باعث شد تا روز گذشته وزیر امور مذهبی پاکستان در اقدامی بی‌سابقه با حضور روحانیون ارشد فرق مختلف از جمله علمای شیعه و اهل تسنن را در اسلام آباد یک جبهه اسلامی تشکیل داده و مجمعی را نیز در این خصوص برگزار کند. 

«پیر نورالحق قادری» روز گذشته در محل همایش‌های باشگاه خبرنگاران اسلام‌آباد، طی سخنرانی در سمینار «پیام صلح» نسبت به تحرکات اخیر جریان تکفیر در پاکستان ابراز نگرانی کرد و گفت: تفرقه افکنی میان جامعه اسلامی یک اقدام شیطانی و دعوت به وحدت و انسجام اسلامی یک عمل رحمانی است. 

وی افزود: در برخی موارد بعضی‌ها با بی‌احتیاطی و سخنان نسنجیده باعث تحریک و فساد در جامعه می‌شوند درحالی که ما باید با نفی تکفیر و توهین، پیام وحدت اسلامی را مخابره کنیم. 

وزیر امور مذهبی پاکستان اعلام کرد که جامعه مسلمانان این کشور از جمله شیعه و اهل تسنن نگاه مشترک علیه توهین به مقدسات اسلامی و تکفیر دارند بنابراین جامعه پاکستان کشوری که متعلق به همه فرق اسلامی و ادیان الهی می‌باشد، در مقابل تکفیریت متحد و هماهنگ است. 

«مولانا محمد عبدالخیر آزاد» امام جمعه و جماعت مسجد پادشاهی شهر لاهور، «پیر نقیب الرحمان» از روحانیون ارشد اهل تسنن پاکستان، علامه «عارف واحدی» دبیرکل شورای علمای شیعه و برخی دیگر از رهبران مذهبی پاکستان نیز در این سمینار با محکوم کردن تحرکات عناصر تکفیری بر تقویت وحدت و انسجام میان جامعه مسلمانان این کشور تاکید کردند. 

برخی از شخصیت‌های برجسته روحانیت پاکستان نیز در این سمینار گفتند: گروه‌های تکفیری تلاش می‌کنند که در بلاد اسلامی به ویژه پاکستان فضای تفرقه، سوء تفاهم و نفرت میان فرقه‌های مختلف ایجاد کنند، بنابراین آنان دست به توهین به مقدسات، یاوه گویی، انتساب سخنان جعلی به سایر فرق زده و در آخر کشتار راه می‌اندازند. 

آنان تاکید کردند: با توجه به اهداف تروریست تکفیری در پاکستان و در سطح جهان، تمام فرق اسلامی به ویژه شیعه و اهل تسنن با هم متحد هستند و سعی می کنند با ایجاد یک سد محکم در مقابل تکفیریت و با انسجام و همدلی آنان را رسوا کنند. 

واکنش‌ها در پاکستان به یاوه گویی برخی از عناصر تکفیری

در هفته‌های اخیر اقدامات برخی از افراط گرایان در ظاهر مذهبی در پاکستان علیه مقدسات اسلامی و تلاش برای تحت تاثیر قراردادن وحدت میان مسلمانان این کشور، واکنش شدید رهبران گروه‌های مذهبی و سیاسی پاکستان را به دنبال داشت. 

مجالس ملی و ایالتی پاکستان نیز در محکومیت اقدام شنیع و تفرقه انگیز یکی از روحانیون به اصطلاح مذهبی این کشور در ارائه احادیث جعلی و نسبت دادن آن به ساحت مقدس حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را به شدت محکوم کرده و اعلام کردند که اینگونه یاوه گویی‌ها قلب تمام ملل اسلامی را به درد می‌آورد.  

پیش از این ماجرا، برخی از گروه‌های به اصطلاح مذهبی در پاکستان در واکنش به اهانت به مزار شخصیت‌های اسلامی در سوریه، به جای محکومیت عناصر تروریستی مانند داعش و جبهه النصره که طی سال‌های اخیر بسیاری از اماکن مقدس اسلامی در عراق و سوریه را تخریب کردند، اقدام به همنوایی با عناصر پشت پرده این اقدامات کرده و سعی کردند به فضای وحدت میان شیعه و اهل تسنن در این کشور ضربه بزنند. 

این درحالی است که  رایزنی وزیر امور مذهبی پاکستان با وزیر امور مذهبی و اوقاف سوریه و اطلاع از اینکه گروه‌های تروریستی جبهه النصره و داعش عامل اصلی اهانت به مقدسات و اماکن اسلامی در سوریه هستند، باعث شد تا بار دیگر توطئه عناصر تکفیری در تخریب انسجام اسلامی در پاکستان با شکست مواجه شود. 

غده سرطانی افراط گرایی و تکفیریت از خاورمیانه و کشورهای اسلامی گرفته تا آمریکا، اروپا، آسیای میانه، شرق آسیا و کشورهای جنوب غربی آسیا سرایت کرده و آنان توانسته‌اند با پشتیبانی و حمایت‌های همه جانبه برخی از قدرت‌های غربی که مدعی کمک به ملت‌ها در برابر تروریسم هستند، ریشه‌های خود را محکم کنند. 

تخریب وحدت اسلامی، اهانت به اعتقادات و مشروع جلوه دادن تکفیریت و افراط گرایی مذهبی از عمده اهدافی است که گروه‌های تروریستی، تکفیری و همپیمانان آنان در کشورهای اسلامی دنبال می‌کنند، موضوعی که در پاکستان کشوری با ۹۷ درصد جمعیت مسلمان نیز تهدید بالقوه به شمار رفته و جامعه روحانیت از جمله وزیر امور مذهبی پاکستان نیز آن را خطری بزرگ برای هم زیستی مسالمت آمیز فرق مذهبی و پیروان ادیان الهی در این کشور می‌دانند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha