بیش از سه میلیون راس دام در کرمانشاه واکسینه شدند

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی کرمانشاه بااشاره به اهتمام این نهاد در تحقق شعار جهش تولید گفت: بیش از سه میلیون و ۷۲ هزار راس دام استان از ابتدای سال جاری تاکنون واکسیناسیون شده‌اند.

امید حاج محمدی سه شنبه در همایش جهش تولید در دامپزشکی و تشکیل شورای ذبح دام که در سرسرای جلسات دامپزشکی استان برگزار شد، اظهار داشت: در حوزه واکسیناسیون دام با وجود تحریم های ظالمانه استکبار و شیوع بیماری کرونا، اقدامات خوبی انجام شده است.
وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری در بخش دولتی ۹۱۰ هزار و ۹۸۴ راس دام و در بخش خصوصی نیز بالغ بر ۲ میلیون و ۱۶۱ هزار و ۱۶۹ راس انواع واکسیناسیون دام در مقابله با بیماری های دامی در استان انجام شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه در حوزه بهداشت شهری عملکرد واحدهای نظارتی دامپزشکی استان کرمانشاه بسیار جدی و در خور توجه بوده است، افزود: با متخلفان بهداشتی به جد و قاطع برخورد می‌شود و در این راستا با هیچ کسی مماشات نداریم، همچنین حوزه سلامت موادغذایی یکی از اولیت های ما در دامپزشکی است.
 حاج محمدی ادامه داد: با توجه به اهمیت پروژه های عمرانی دامپزشکی در حوزه ابنیه و ساختمان با همت و تلاش تیم مدیریت این بخش و نیز جذب اعتبارات مالی توانسته ایم اقدامات خوب و شایسته ای را انجام دهیم.
وی با تاکید بر اینکه در دامپزشکی سه خط قرمز داریم و برای ما رعایت آنها حایز اهمیت است، خاطرنشان کرد: صدور پروانه ها و حفظ حریم ها که بایست با دقت و اولویت تولید انجام بشود، قرنطینه و حمل فرآورده‌های خام دامی که این مورد نیز دارای حساسیت است و تلاش می‌کنیم ضمن حمایت از تولیدکنندگان قوانین را به صورت قاطع و کامل رعایت کنیم و نیز در بخش صورت جلسه ها که می بایست با دقت و انجام کارشناسی های دقیق اقدام به امضا شوند و اولویت آموزش لازم و اشراف کارشناسان است.
مدیرکل دامپزشکی کرمانشاه تاکید کرد: سازمان دامپزشکی یک نهاد تخصصی و علمی است که در کنار خدمت رسانی به مردم در راستای تحقق شعار جهش تولید گام بر می‌داریم و این مجموعه  جزو معدود نهادهایی است، که علاوه بر امور نظارتی امور عملیاتی را نیز به ویژه در دامپزشکی استان کرمانشاه با حجم بالا انجام می‌دهد.

به گزارش ایرنا، در استان کرمانشاه چهار میلیون و ۶۵۰ واحد دامی و بیش از یک هزار و ۳۳۳ واحد دامپروری صنعتی شامل ۷۰۰ واحد مرغداری گوشتی صنعتی، ۱۷۶ واحد گاوداری شیری، ۱۸۱ واحد پرواربندی گوساله و ۲۱۹ واحد پرواربندی بره فعال است.

در این استان همچنین ۲۴ واحد مرغداری تخمگذار، ۱۳ واحد پرورش بوقلمون صنعتی، ۹ واحد مرغ مادرگوشتی، چهار واحد جوجه کشی، ۲ واحد مرکز پرندگان زینتی، پنج واحد پرورش شترمرغ و بیش از ۳۰۹ هزار کلنی زنبور عسل و سایر واحدهای بخش روستایی و عشایری وجود دارد.

در استان کرمانشاه سالانه بیش از ۴۵۱ هزار تن انواع محصولات دامی شامل ۳۳۶ هزار تن شیرخام، ۳۶ هزار و ۳۰۰ تن گوشت قرمز، ۶۳ هزار و ۸۰۰ تن گوشت طیور، ۱۱ هزار و ۱۰۰ تن تخم مرغ و چهار هزار و ۸۳ تن عسل تولید می شود.