ایجاد حدود ۱۶ هزار شغل در بخش کشاورزی خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: دولت تدبیر و امید ۱۵ هزار و ۸۶۵ شغل در بخش‌های مختلف کشاورزی و دامپروری ایجاد کرد که این میزان ثبت سامانه شده است.

عبدالله یوسفی روز  چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۸،   ۳۸ هزار و ۸۳ طرح‌ اشتغالزایی به بانک های عامل معرفی و با  ۳۲ هزار و ۸۴۵ آن موافقت شد.

وی گفت: میزان تسهیلات مصوب برای اجرای این میزان طرح  ۱۶ هزار و ۲۳۹ میلیارد ریال بود که در نهایت ۹ هزار  و ۱۶۹ میلیارد و ۳۰۲ میلیون ریال به ۲۶ هزار و ۹۹۲ طرح تسهیلات پرداخت شد.

وی با بیان اینکه در سال اول دولت یازدهم برای اجرای ۲ هزار و ۲۸۵ طرح در بخش های مختلف کشاورزی ۵۳۴ میلیارد و ۱۱۴ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شد.

یوسفی اظهار داشت: در سال ۹۳، هزار و ۵۶۳ طرح، در سال ۹۴، هزار و ۷۱۹ طرح، در سال ۹۵، هزار و ۹۰۰ طرح، در سال ۹۶، دو هزار و ۷۳ طرح، در سال ۹۷، پنج هزار و ۴۷۱ طرح و در سال ۹۸ نیز ۸۵۴ طرح بوده است.

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: در طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری در بخش کشاورزی به تعداد سه هزار و ۸۹۰ طرح به مبلغ دو هزار و ۹۰۵ میلیارد و ۴۴۰ میلیون ریال با ایجاد اشتغال پنج هزار و ۷۴۷  نفر تسهیلات پرداخت شده که جهاد کشاورزی رتبه اول در جذب اعتبارات مذکور را به خود اختصاص داد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه فرصت های  سرمایه گذاری اولویت دار را در بخش باغبانی استان شامل ساخت، بازسازی و نوسازی گلخانه ها، کشت و توسعه گیاهان دارویی و زعفران، توسعه باغ ها در اراضی شیب دار و مستعد، اصلاح و بازسازی باغ ها و ساخت واحدهای باغ پایه مادری عنوان کرد.

وی گفت: فرصت های سرمایه گذاری در بخش زراعی و سایر بخش ها را نیز شامل تولید انبوه و صنعتی نشای محصولات زراعی، سایت تکثیر بذور و حبوبات، تامین ماشین آلات و تجهیزات ادوات وابسته به بخش کشاورزی و دنباله بندها، بهسازی و نوسازی واحدهای دام، طیور، آبزیان و صنایع وابسته و به‌کار گیری توسعه فن آوری نوین در بخش کشاورزی است.

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی اولویت های سرمایه گذاری و توسعه بخش صنایع تبدیلی و غذایی را نیز شامل بسته بندی، عصاره گیری گیاهان داروئی، صنایع تبدیلی میوه های دانه دار و دانه ریز، بسته بندی و فرآوری گوشت قرمز و سورتینگ و بسته بندی میوه و سبزیجات مختلف عنوان کرد.

یوسفی ایجاد، تجهیز و توسعه واحدهای تولید دام و طیور در قالب زنجیره تکمیل، نوسازی و اصلاح واحدهای پرورش دام و طیور، توسعه پرورش گاو شیری اصیل، ایجاد و توسعه مزارع پرورش گوسفند و بز پربازده، توسعه و ساماندهی پرورش گاو های شیری دو منظوره، مراکز پرورش اسب و ساخت و تجهیز و نوسازی جایگاه پرورش کرم ابریشم را از اولویت های سرمایه گذاری در بخش دام عنوان کرد.

وی اظهار داشت: در سال گذشته ۳۸۷ میلیارد و ۳۹۸ میلیون ریال اعتبار تملک دارایی استانی و ملی  برای ۲۲۷ پروژه بخش کشاورزی اختصاص یافت که با این میزان اعتبار پروژه های مختلف اجرا شد.

این استان، ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح حدود ۴۰ هزار هکتار باغ و مابقی زراعت است.

افزون بر ۸۲ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که حدود ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند و ۳۷ تا ۴۲ درصد اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =