زدن ماسک تا حد زیادی از انتقال ویروس کرونا جلوگیری می‌کند

کرمانشاه- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بااجباری شدن ماسک و با راه‌اندازی پویش زدن ماسک در استان تا حدقابل توجهی از انتقال بیماری جلوگیری به عمل خواهد آمد.

دکتر «ابراهیم شکیبا» دوشنبه شب در نشست ستاد مقابله با کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اعلام اینکه در صورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی روزهای سختی را در پیش داریم، افزود: باتوجه به نوع بیماری شرایط بسیار سختی در فصل پاییز خواهیم داشت و علاوه بر تخت های ویژه باید تعداد تخت های عادی در بیمارستان‌ها نیز افزایش یابد.

او گفت: در راستای مقابله با کرونا پیشگیری بسیار مهم است و خوشبختانه هم اکنون این حساسیت در بین مردم ایجاد شده است.

وی همچنین با اعلام اینکه برگزاری هرگونه مراسم عزا و عروسی و از این قبیل تجمعات در استان ممنوع شده است، گفت: تاکنون ۱۶ تالار متخلف در استان در این رابطه پلمب شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه توضیح داد که از این پس در صورت برگزاری مراسم با صاحبان مجالس برخورد خواهد شد و همچنین صاحبان مراسم در خصوص سلامت مدعوین مسوُولند و حتما باید پاسخگو باشند.

شکیبا افزود: اجرایی شدن دستورالعمل جدید Pcr (تست کرونا) در استان بسیار موفق بوده به گونه ای که با اجرای آن ارایه خدمات لازم به افراد در معرض خطر به نحو مطلوب تر و در کوتاه ترین زمان ممکن صورت می گیرد.

وی همچنین اعلام کرد که کارمندان ادارات که شرایط دستورالعمل جدید برای انجام تست را ندارند در صورت داشتن علایم بیماری کرونا نیازی به انجام تست Pcr نخواهند داشت و در صورت تایید پزشک معتمد سازمان و اداره محل خدمت خود می توانند به مدت ۲ هفته  و برطرف شدن علایم در قرنطینه بمانند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۲۴۳ هزار و ۵۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۶۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۱ هزار و ۷۳۱ نفر رسید.

سیما سادات لاری روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۶ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۶۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۶۸ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۴۳ هزار و ۵۱ نفر رسید.