وزیر راه و شهرسازی وارد زاهدان شد

زاهدان- ایرنا- محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و هیات همراه امروز سه‌شنبه وارد فرودگاه بین‌المللی زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان شد.

وزیر راه و شهرسازی در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی زاهدان مورد استقبال استاندار سیستان و بلوچستان،معاونان استاندار و شماری از مسوولان دستگاه‌های اجرایی این استان قرار گرفت.

در این سفر یک‌روزه فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)،مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی و شماری از معاونان این وزارتخانه، محمد اسلامی را همراهی می‌کنند.

آغاز عملیات ریل گذاری مسیر راه آهن زاهدان – چابهار و بازدید از کارخانه تراورس بتنی تولید کننده ریل در شهرک صنعتی زاهدان از جمله مهمترین برنامه‌های وزیر راه و شهرسازی به زاهدان است.

به گزارش ایرنا طول راه‌آهن زاهدان-چابهار ٦٢٨ کیلومتر است و براساس برنامه‌ریزی‌ها، ریل‌گذاری ۱۵۰ کیلومتر از این محور تا پایان امسال انجام خواهد شد.

ایجاد کریدور تمام ریلی شرق کشور اتصال چابهار به‌عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به شبکه ریلی سراسری، کمک به توسعه سواحل مکران از طریق ایجاد حمل و نقل ریلی، اتصال کشورهای آسیای میانه و افغانستان به آب‌های آزاد اقیانوسی، ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی‌، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کاهش تصادفات جاده‌ایی، ایجاد توسعه و امنیت پایدار در منطقه و ایجاد همکاری‌های دائمی با کشورهای منطقه و سایر کشورها با تبادلات تجاری و ترانزیتی از اهداف طرح راه‌آهن چابهار-زاهدان و ادامه آن از زاهدان به زابل- بیرجند- مشهد برشمرده شده است.

از منظر کارشناسان جابجایی ۹۲۷ هزار مسافر و ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بار برای سال ۱۴۰۱ از اهداف اقتصادی کوتاه‌مدت این طرح مهم ملی است.

منابع مالی این طرح از محل فروش سهام، منابع اعتباری قانون بودجه، تسهیلات صندوق توسعه ملی و نیز منابع مالی قرارگاه سازندکی خاتم‌الانبیا تامین خواهد شد.

مشخصات این طرح ملی مشتمل بر ۶۲۸ کیلومتر طول و هفت متر عرض است، سرعت طراحی برای قطار مسافری در این خط۱۶۰ کیلومتر و قطار باری ۱۲۰ کیلومتر در نظر گرفته شده است.

همچنین تعداد ایستگاه‌های در مسیر ۳۴ دستگاه خواهد بود و ساخت ۳۹ دستگاه تونل به‌طول ۱۵ هزار و ۶۰۰ متر، ۱۲۸ دستگاه پل به‌طول ۱۵ هزار و ۴۰۰ متر و ۸۰ تقاطع با راه‌های اصلی و فرعی از دیگر ویژگی‌های فنی این خط ریلی است.

به گفته مسوولان، طرح  راه‌آهن چابهار- زاهدان اشتغال ۱۳ هزار نفر را در پی خواهد داشت که سه هزار نفر از این تعداد به صورت مستقیم در این پروژه مشغول به کار خواهند شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha