حمایت آمریکا از تحریم‌های جدید انگلیس علیه برخی اشخاص حقیقی و حقوقی

تهران- ایرنا- آمریکا از تحریم‌های جدید اعلام شده از سوی انگلیس علیه افراد و نهادهای متهم به نقض حقوق بشر به عنوان «ایجاد رژیم جدید تحریم» استقبال کرد.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه‌شب در پیامی توییتری گفت که کشورش از «ایجاد رژیم جهانی تحریم‌های حقوق بشری» توسط انگلیس برای تحریم افراد و نهادهای متهم به نقض حقوق بشر استقبال می‌کند.

وزیر امور خارجه انگلیس روز دوشنبه از تحریم ۴۹ ناقض حقوق بشر اعم از اشخاص و سازمان‌ها در روسیه، عربستان سعودی، کره شمالی و میانمار خبر داد.

«دومینیک راب» طی سخنانی در مجلس عوام انگلیس توضیح داد که ۲۵ تبعه روس را به اتهام دست داشتن در مرگ «سرگئی مگنیتسکی» وکیل روسی، ۲ تبعه عالی‌رتبه نظامی میانمار را به دلیل اعمال خشونت علیه اقلیت (مسلمان) روهینگیا و دو سازمان در کره شمالی را به اتهام شکنجه و کشتار مردم این کشور تحریم کرده است. 

وی افزود؛ ۲۰ تبعه سعودی نیز به اتهام مشارکت در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار مقتول عربستانی، دارایی‌هایی آن‌ها ضبط و ورود آن‌ها به این کشور ممنوع شده است.

هم زمان گروه ویژه‌ای در دولت انگلیس تشکیل شده تا ضمن نظارت بر اعمال تحریم‌ها، ناقضان حقوق بشری بیشتری را شناسایی و در فهرست تحریم‌ها قرار دهد. 

این تحول در حالی صورت می‌گیرد که انگلیس به دلیل همکاری‌های تسلیحاتی با عربستان سعودی در جنگ یمن از سوی گروه‌های مدنی بشدت مورد انتقاد قرار دارد.

دولت لندن از زمان آغاز جنگ یمن که علاوه بر آمار بالای تلفات، ده‌ها هزار زخمی و ویرانی در این کشور مسلمان به‌جای گذاشته، مجوز فروش حدود پنج میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.

گزارش‌ها حاکیست که لندن به رغم رای دادگاه این کشور درباره غیر قانونی بودن فروش سلاح به عربستان، به همکاری‌های تسلیحاتی با رژیم سعودی ادامه داده است.

دادگاه عالی انگلیس ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ با صدور حکمی که یک پیروزی چشمگیر برای گروه‌های ضد جنگ محسوب می‌شود، فروش سلاح به عربستان توسط دولت انگلیس را غیر قانونی اعلام کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =