خروج هرگونه محموله کاه و کلش از استان کرمانشاه ممنوع شد

کرمانشاه- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه، بااشاره به مشکلات اخیر عشایر استان در تامین علوفه دام‌هایشان، خروج هرگونه محموله کاه و کلش از استان را ممنوع کرد.

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه روز دوشنبه به نقل از شهرام کرمی اعلام کرد: طبق گزارشات واصله در یکی ۲ ماه اخیر تعدادی افراد غیربومی و سودجو از استان های دیگر با استفاده از دستگاه های مخصوص و ادوات پیشرفته، مزارع کشاورزی استان را در سطحی گسترده و با قیمت های نامتعارف خریداری، برداشت و ضمن بسته بندی از استان خارج می کنند. 

وی بابیان اینکه این مسئله باعث شده تا عشایر و دامداران استان برای تعلیف دام هایشان با مشکل مواجه شوند، تصریح کرد: بالا رفتن قیمت کاه و کمبود علوفه برای پرورش دام، کاهش تولیدات دامی، افزایش قیمت این محصول و در نهایت نارضایتی قشر تولید کننده و زحمت کش عشایر و دامدار استان از جمله تبعات منفی خروج گسترده کاه و کلش از استان است. 

دادستان کرمانشاه متذکر شد: باتوجه به اینکه کرمانشاه از قطب های اصلی کشاورزی و دامپروری کشور محسوب می شود، ادامه این روند می تواند به این جایگاه ضربه وارد کند. 

وی تاکید کرد: از سوی دیگر شیوع بیماری کرونا و گرفتاری کشورها در بحران امنیت غذایی باعث شده تا احتمال قاچاق کاه و کلش استان از طریق دلالان و افراد سودجو به کشورهای همسایه بالا برود. 

کرمی در ادامه از اتخاذ تصمیماتی برای جلوگیری از چنین مشکلاتی خبر داد و اعلام کرد: باتوجه به منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات ریاست قوه قضاییه حمایت از عشایر را در دستور کار قرار داده و برای نجات آنها از این بحران دستورالعمل هایی صادر کرده ایم. 

وی یادآورشد: براین اساس، از فرماندهی پلیس راه و نیروی انتظامی استان خواسته ایم تا از خروج هرگونه محموله کاه و کلش به خارج از استان ممانعت به عمل آورند.
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت دارای که حدود ۳۰ درصد آن را جامعه روستایی و عشایری تشکیل می دهد.