کرونا در چرخه‌های متناوب قابل برگشت است

سنندج - ایرنا - معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: خطر همه‌گیری کرونا همچنان استمرار دارد و ممکن است موج‌های بعدی کرونا هر ۶ تا هشت هفته یک بار در استان در صورت بی توجهی به رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک رخ دهد.

دکتر ابراهیم قادری روز دوشنبه در گفت و گوی خبری اظهار داشت: از شیوع ویروس کرونا در کردستان تا کنون پنج ماه می‌گذرد که هنوز با سیر صعودی آمار مبتلایان به این بیماری در استان مواجه هستیم.

وی افزود: نگاهی به وضعیت بستری‌ها نشان می‌دهد که اوضاع دراستان همچنان خطرناک و قرمز است  وتا زمان ساخت واکسن و در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی باید منتظر موج‌های بعدی باشیم.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه رعایت فاصله اجتماعی از اولین روش‌هایی بود که برای مقابله با شیوع کرونا مطرح شد و بسیاری هم آن را باور و رعایت نکردند، ادامه داد: با گذشت زمان اثبات شد که این روش مؤثر است و بی خیالی مردم نسبت به آن فاجعه‌ به بار می­ آورد.

دکتر قادری با بیان اینکه استفاده از ماسک تا ۹۰ درصد از انتشار ویروس جلوگیری می‌کند، اظهار داشت: استفاده صحیح از ماسک، همچنین شست‌وشو و ضدعفونی کردن مرتب دست‌ها و سطوح نیز روش‌های مؤثری برای مقابله با کرونا هستند که همچنان باید ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه از این هفته احتمال کاهش آمار بستری‌شدگان بیماری کرونا در استان وجود دارد، افزود: از هفته آینده نیز شمار مرگ و میرها کمتر خواهد شد ولی این مساله موقت است و نباید به معنی پایان کرونا و نادیده ‌گرفتن خطر انتشار این بیماری قلمداد شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: در صورت پایبند نبودن مناسب مردم و مسوولین به رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک و قرنطینه خانگی افراد در تماس یا افراد دارای علایم مشکوک به کرونا، افزایش تعداد مبتلایان و جانباختگان را به دنبال دارد.

دکتر قادری یادآور شد: به هر میزان تماس‌ها بیشتر و احتیاط مردم نسبت به این بیماری کمتر شود شرایط محیطی انتقال برای ویروس مهیا شده و امکان افزایش موارد و شروع موج دیگر وجود دارد.

وی با بیان اینکه ماهیت ویروس کرونا هنوز مشخص نیست و همواره در حال تغییر است، تاکید کرد: کرونا فعلاً نابود شدنی نیست بلکه در چرخش است و همه دستورالعمل‌های بهداشتی توسط عموم مردم باید رعایت شود شهروندان باید توجه داشته‌باشند فعلاً نباید بی‌خیال همزیستی با کرونا شوند بلکه باید زندگی با این ویروس را یاد بگیرند.

دکتر قادری در پاسخ به این پرسش که آیا بازگشایی برخی اصناف در فاصله کوتاه نگران کننده نیست افزود: به هر حال در این مورد ستاد ملی کرونا تصمیم می‌گیرد و حتما مسائل و ملاحظات اقتصادی را در نظر گرفته‌اند اما از منظر سلامت باید این بازگشایی‌ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی تدریجی، با محدودیت و پایش وضعیت صورت گیرد.

معاون امور بهداشتی افزود: نباید روی خاموشی اپیدمی کرونا برنامه‌ریزی کرد چراکه با این تفسیر باید شاهد سناریوی تلخ مرگ خود و عزیزانمان باشیم.

دکتر قادری اضافه کرد: در حال حاضر پیشگیری بهترین راه برای حفاظت از خود و دیگران است چرا که سلامت اجتماع به رعایت اصول بهداشتی و پایبندی به این اصل از سوی تک تک ما بستگی دارد.

وی با بیان اینکه کنترل بیماری کرونا به رفتار مردم بستگی دارد، افزود: ممکن است پاییز و زمستان سختی در پیش داشته باشیم، احساس مسوولیت‌ها را بیشتر کنید.

 معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه مردم طی هفته‌های گذشته در کردستان کرونا را فراموش کردند و به همین دلیل با تعداد زیاد مبتلایان، بستری‌ها و جانباختگان مواجه شدیم، خاطرنشان کرد: در حالیکه ما باید زندگی با این ویروس را یاد بگیریم و عواقبش را قبول کنیم رفتار ویروس تغییر کرده شدت و ضعف آن هم بستگی به رفتار مردم دارد.

دکتر قادری از رسانه ها هم خواست تا با اطلاع‌رسانی سریع و دقیق، مردم را به رعایت اصول بهداشتی و ادامه سبک زندگی جدید با چاشنی کرونا، ترغیب کنند چراکه بازگشت به حالت عادی زندگی فعلا امکانپذیر نیست و برای همین مردم باید اطلاعات کافی را کسب و براساس آن زندگی کنند.

براساس آخرین آمار رسمی، تاکنون ۲۴۳  هزار و  ۵۱  نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۶۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۱ هزار و  ۷۳۱ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =