۱۶ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۳۱
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83846523
۰ نفر

برچسب‌ها

توافق مقامات چین و هند برای کاهش تنش های مرزی

پکن- ایرنا- «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین و «آجیت دوال» مشاور امنیت ملی هند شامگاه امروز دوشنبه به وقت محلی در گفت و گویی تلفنی توافق کردند از افزایش تنش ها در مرز مشترک دو کشور جلوگیری کنند.

به گزارش ایرنا وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که «وانگ یی» در این تماس تلفنی با اشاره به درگیری های مرگبار ۱۵ ژوئن/ ۲۶ خرداد، به این مقام بلند پایه امنیت ملی هند گفته است درست و غلط وضعیت تنش ها دره گالوان کاملاً واضح است.

در درگیری‌های مرگبار اخیر میان نیروهای مرزی دو کشور در منطقه مرزی مورد مناقشه دره گالوان که روز دوشنبه ۲۶ خرداد روی داد شماری کشته شدند.

امسال مراسم هفتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک بین چین و هند برگزار می شود  «وانگ یی» با اشاره به این مراسم گفت هر دو طرف باید برای توسعه روابط دوجانبه ارزش قائل باشند.

او با اشاره به اینکه چین به طور کامل از تمامیت ارضی و حاکمیت خود محافظت و از صلح و ثبات در نقطه مرزی دفاع خواهد کرد گفت: اولویت های اصلی هر دو کشور رشد اقتصادی و توسعه منافع استراتژیک بلند مدت مشترک است.

بیانیه وزارت خارجه چین آورده است که «وانگ یی» در این تماس ضمن دعوت از طرف هندی برای همکاری با چین در راستای کاهش تنش ها گفت دو طرف همیشه باید به یک تصمیم استراتژیک پایبند باشند برای یکدیگر تهدید ایجاد نکنند و فرصت های رشد را برای یکدیگر فراهم کنند.

وزیر خارجه چین با بیان اینکه دو طرف باید در حال حاضر به وضعیت پیچیده موجود توجه زیادی نشان دهند و با هم کار کنند تا هر چه سریعتر بر آن غلبه نمایند افزود: چین امیدوار است دولت هند افکار عمومی کشورش را هدایت کند و تبادل عادی و همکاری بین دو کشور را حفظ و بهبود بخشد.

در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است که وانگ و دوال در مورد اختلافات مرزی تبادل نظر عمیق داشتند و به یک تفاهم چهار ماده ای رسیده اند.

بر اساس این بیانیه، توافق برای جلوگیری از تشدید اختلاف با اشراف بر اهمیت حفظ صلح و ثبات در طول نوار مرزی، پایبندی به توافق های اخیر دوجانبه با هدف کاهش تنش ها، پیگیری مذاکرات از طرق دیپلماتیک با هدف ایجاد اعتماد و تسریع در برگزاری نشست ها در سطح فرمانده نظامی برای سرعت بخشیدن به توافق های به دست آمده و برقراری ارتباط میان سربازان دو کشور از جمله این تفاهم است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =