دستگاه‌های استان مرکزی اجرای سند جهش تولید را در دستور کار خود قرار دهند

اراک - ایرنا - استاندار مرکزی گفت: همه دستگاه های اجرایی استان موظفند سند جهش تولید را به عنوان برنامه ویژه در دستور کار خود قرار دهند.

سیدعلی آقازاده روز دوشنبه در نشست شورای اداری استان مرکزی افزود: مدیران استان با وجود تلاش برای مقابله با کرونا،از انجام امور توسعه‌ای استان غافل نشدند که تدوین و ابلاغ سند جهش تولید از آن جمله است.

وی اظهار داشت:  تدوین این سند با همکاری دستگاه‌های اجرایی، فرمانداران و با کسب نظر و مشورت با بزرگان استان به ۲ ماه به طول انجامید.
استاندار مرکزی گفت: همه دستگاه‌های استان در حد اختیار قانونی که دارند نسبت به اجرایی شدن سند جهش تولید همه مساعی خود را بکار گیرند.

آقازاده افزود: احیا واحدهای تولیدی و صنعتی تعطیل یا نیمه تعطیل یکی از اهداف این سند است و باید ۶۰ تا ۷۰ واحد معدنی تعطیل و نیمه فعال استان در سال ۹۹ راه اندازی شوند.

وی با ذکر یک مثال توضیح داد: یک واحد تولیدی در فراهان  با صرف۶۰۰ هزار دلار به چرخه تولید برگشت که این امر موجب تداوم اشتغال ۱۲۰ نفر شد و حتی این واحد موفق شد محصولات خود را با وجود تحریم و مشکلات اقتصادی به کشورهای همسایه صادر کند.

آقازاده افزود: افزایش خود اتکایی به محصولات راهبردی، توسعه خطوط ارتباطی ریلی و جاده ای، تکمیل طرح‌های نیمه تمام، توجه به توسعه صادرات و جلوگیری از واردات مواد اولیه از جمله مقوله هایی است که در سند جهش تولید باید به آن توجه شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در هفته اخیر شمار مبتلایان به کرونا در استان روند افزایشی داشته است و در صورتی که این وضعیت ادامه یابد یکی از استان های بحرانی خواهیم بود.

استاندار مرکزی گفت: ستاد مقابله با کرونا در نشست پدافند زیستی تصمیماتی داشته است بنابراین باید مردم با همکاری و رعایت دستورالعمل های بهداشتی به جلوگیری از انتشار این بیماری همکاری کنند.

آقازاده افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هر زمانی که کشور به کمک و مشارکت این بخش نیاز داشته خالصانه وارد میدان خدمت رسانی شده است.

وی اظهار داشت: سپاه مجموعه ای منسجم برای خدمتگذاری در بخش های مختلف است و این وظیفه را در حوادث طبیعی به نحو شایسته انجام داده است.

دشمنان در حال تولید اطلاعات علیه ایران هستند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز گفت: یکی از قدرت های اصلی در عصر کنونی قدرت اطلاعات، انتشار و اشراف اطلاعاتی است و دشمنان در طول شبانه روز در حال تولید اطلاعات علیه کشور و ملت ما هستند.

بهروز اکرمی افزود: دشمنان اطلاعات غلط به مردم ایران القا و وانمود می کنند که مدیرانی فاسد، ناکارآمد و دارای سوء مدیریت؛ کشور را به سوی تباهی و سیاهی می کشانند.

وی اظهار داشت: در این شرایط هیات وزیران مردادماه ۹۷ تشکیل شوراهای اطلاع رسانی استان ها را با هدف مقابله با نفوذ رسانه‌ای دشمن تصویب کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: شایعات در بستر بی‌اطلاعی شکل می گیرد و ایجاد شبه اطلاعات دو پهلو منجر به مشکلاتی می‌شود که باید برای آن راهکار یتدوین شود.

اکرمی افزود: بدون ارتباط با مردم نمی‌توان سازمانها را به درستی مدیریت کرد و وقتی ارتباط با مردم شکل بگیرد قدرت به وجود خواهد آمد بنابراین مدیران باید اطلاعات را شفاف و ساده به مردم ارایه دهند.

وی اظهار داشت: برخی دستگاه‌های اجرایی استان تعامل مطلوبی با رسانه‌ها ندارند و بر همین اساس ادارات استان  در خصوص نحوه تعامل با مطبوعات و رسانه‌ها دسته‌بندی می‌شوند.

سپاه متعلق به همه ملت و جامعه اسلامی است

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: سپاه متعلق به همه ملت و جامعه اسلامی است و این مجموعه نهادی است که برای صیانت از انقلاب و مردم شکل گرفته است.

سردار محسن کریمی افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کارنامه درخشانی در دفاع مقدس و دوران پس از آن دارد.

وی اظهار داشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمثال سردار شهید سلیمانی است و این مجموعه انقلابی، ولایی و جهادی برای خدمت به مردم بنا شده است.

فروش اموال مازاد دولتی

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی هم گفت: یک‌هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان اموال مازاد دولتی در استان باید به فروش برسد و ارقام آن به صورت ریالی تامین شود  که تعیین تکلیف این مهم بر عهده استانداری است.

«حسن میرزاخانی» افزود: تاکنون دستگاههای اجرایی استان ۹ ملک را برای فروش معرفی کرده اند و اموال فاقد سند و یا معارض، قابل فروش نیستند.

وی اظهار داشت: مدیران استان بکوشند اولویت اول تامین نیاز دستگاه‌های استانی در فروش اموال مازاد را مورد توجه قرار دهند و در صورتی که هزینه دستگاههای اجرایی تامین نشود به ویژه در پرداختی نیروها مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

اینترنت پرسرعت روستایی

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی گفت: در مرحله نخست اجرای طرح توسعه ارتباطات روستایی، ۴۹۱ نقطه روستایی استان از اینترنت نسل چهارم پرسرعت بی‌سیم بهره‌مند شدند و ۵۴۱ روستای دیگر  نیز در مرحله دوم طرح توسعه ارتباطات روستایی از محل USO از  این خدمات برخوردار می‌شوند.

لادن مهدوی‌هزاوه افزود:  با اشاره به اینکه ۸۴ درصد از جاده های استان زیر پوشش اپراتورهای همراه اول و ایرانسل است، اظهار داشت: یک هزار و ۱۱۷ روستا دارای ارتباطات و یک هزار و ۵۹ روستا دارای تلفن خانگی هستند.
وی اظهار داشت: تمامی مناطق شهری استان مرکزی دارای سرویس اینترنت ۴G هستند و بیش از یک میلیون و ۴۵۰ هزار مشترک این استان از اینترنت پرسرعت سیار و ثابت استفاده می‌کنند.
وی گفت: ۲۳ درصد جمعیت این استان در روستاها و ۷۳ درصد در شهرهای استان سکونت دارند و پوشش اینترنت جمعیت شهری به اینترنت با کیفیت ۴G  و ۳G برقرار است و مشکلی در ارایه اینترنت در این مناطق وجود ندارد.

وی  افزود: امکان دسترسی به شبکه اینترنت در ۶۶۰ روستای بالای ۲۰ خانوار استان فراهم شده و ارایه سرویس اینترنت مناسب به بخش عمده‌ای از روستاهای فاقد سرویس در قالب یک طرح، با اجرای بیش از ۲۴۰ کیلومتر فیبر نوری امسال در سطح استان مرکزی در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

اظهارات رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی نیز گفت: مصداق بارز پارک علم و فناوری ایجاد نیروهای متخصص و آشنا با کسب و کارهای نوین است.

«محمد رفیعی»  افزود: استان مرکزی در طرح «جوان رشد» با پایش بین پنج استان، منتخب شناخته شد.

وی اظهار داشت: هرچه زیرساخت دانشگاهها افزایش یابد ارزش افزوده پایدار و میزان اشتغال فارغ التحصیلان نشان می دهد که این مجموعه موفق عمل کرده است.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت: شرکت‌های دانش بنیان کلید رفع وابستگی کشور به محصولات خارجی هستند بنابراین باید بوروکراسی اداری آنان به حداقل برسد.

رفیعی افزود: این شرکت ها به عنوان ابزار پایدار توسعه می‌توانند در ارتقا جایگاه علمی و تولید محصولات دانش بنیان موفق عمل کنند.

رفیعی افزود:شرکت های دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان مرکزی به عنوان یک پارک پیشرو توانسته اند ۲ میلیون و ۵۷۳ یورو درآمد داشته باشد.

وی اظهار داشت: یک هزار و ۱۰ دانش آموخته در قالب واحدهای فناوری در پارک این استان مشغول فعالیت هستند.

ضرورت صرفه‌جویی در مصرف برق

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی نیز بر ضرورت صرفه‌جویی در مصرف برق تاکید کرد و گفت: تامین برق پایدار از اهداف مهم این صنعت در استان مرکزی است.

«محمد اله داد» افزود:امسال ۱۱درصد در مصرف برق در بخش سرمایشی و غیر مولد افزایش به وجود آمده است.

وی اظهار داشت: در ۳۱ خرداد امسال مصرف ۹۲۳ مگاوات برق در استان به ثبت رسید که در ماه گرم سال ۳۱ تیرماه سال گذشته ۹۱۹ مگاوات مصرف ثبت شده بود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی گفت: در صورتی که مشترکان با این شبکه همکاری کنند می توان ۵۰ مگاوات در مصرف برق صرفه‌جویی کرد.

اله داد افزود: ۷۸ دستگاه از ۱۲۹ دستگاه اجرایی استان در سال جاری  با مجموعه برق استان همکاری نداشته‌اند و ۵۱ دستگاه در زمان اوج مصرف با صنعت برق استان همکاری کردند.

وی با بیان اینکه،دولت در حوزه برق سالانه ۱۷ میلیارد دلار یارانه پرداخت می‌کند، اظهار داشت: ۱۷۵ میلیارد تومان مطالبات معوق برق استان است.

در این نشست شماری از مدیران جدید استان از جمله رییس کل دادگستری، مدیر صندوق کارآفرینی امید، مدیر امور شعب بانک صادرات، مدیرکل فنی و حرفه‌ای، سرپرست میراث فرهنگی، تعزیرات حکومتی و شرکت شهرک‌های صنعتی استان معرفی  شدند.

یک میلیون ۴۰۰ هزار نفر جمعیت در ۱۲ شهرستان استان مرکزی ساکن هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =