تدارک آموزش و پرورش فارس برای سال تحصیلی جدید و پاسخ به حاشیه‌ها

شیراز- ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش فارس در واکنش به مطالب منتشر شده درباره این اداره کل با بیان اینکه اتهام‌زنی صرف، تشویش اذهان عمومی است، گفت: مبارزه با فساد راهکار قانونی دارد و دلسوزی در آن جایز نیست و چنانچه چنین مواردی مشاهده شود، حتی باید همراه با مدارک در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد.

فرهاد اسماعیلی دوشنبه ۱۶تیرماه در نخستین نشست مطبوعاتی‌اش در سمت مدیرکل آموزش و پرورش فارس، به شبهه‌ها و ادعاهای اخیر درباره فساد، رانت‌بازی و وجود باندهای مافیایی در این اداره کل پاسخ داد.
پیش از این، برخی با بیان موضوعاتی همچون دخالت‌های سیاسی در عزل و نصب‌های این اداره کل، فساد مالی، تشکیل باند و هزینه‌کرد بودجه آموزش و پرورش در بخش‌های دیگر مطالبی را مطرح کرده بودند.
همچنین عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس در شورای آموزش و پرورش که روز یکشنبه ۱۵تیرماه برگزار شد، در همین زمینه ضمن تاکید بر لزوم دور نگاه داشتن آموزش و پرورش از حاشیه‌ها گفت: نباید به گونه‌ای رفتار کرد که با چالش‌های تصنعی این نهاد از وظیفه اصلی خود فاصله گیرد؛ بر همین اساس ضروری است که از تمام ظرفیت‌های قانونی، انسانی و مردمی برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های آموزش و پرورش استفاده شود.

شکایت خود را ثبت کنید
مدیرکل آموزش و پرورش فارس در این نشست با بیان اینکه قوه قضاییه عزمی راسخ برای مقابله با فساد و رانت دارد، گفت: خوشبختانه در رسیدگی به پرونده‌های فساد چنان قطعیتی وجود دارد که حتی اگر موضوعی مربوط به گذشته باشد، امروز به آن رسیدگی می‌شود.
اسماعیلی افزود: اگر هر شخصی هر گونه سند یا مدرکی از هر دوره‌ای از آموزش و پرورش در اختیار دارد، می‌تواند به واحد ارزیابی عملکرد آموزش و پرورش مراجعه کند و شکایت خود را ثبت کند و چنانچه مایل به رسیدگی در آموزش و پرورش نبود می‌تواند شکایت را به دستگاه قضایی ببرد.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس اظهار کرد: اگر فردی در جایگاه خاص از فسادی مطلع باشد و افشای آن را مقید به عبارت "درصورت نیاز" کند، ضعیف عمل کرده است؛ مگر می‌شود فردی در چنین جایگاهی فساد ببیند و از مجاری قانونی وارد نشود؛ چراکه هرگاه جلو فساد را نگیریم بزرگتر می‌شود و از همین رو است که رسانه‌ها نیز باید در این زمینه مطالبه‌گر باشند.

تیم مدیریتی آموزش و پرورش فارس مستقل عمل می‌کند
اسماعیلی در پاسخ به پرسشی مبنی بر انتساب وی به فرد یا گروهی خاص، عنوان کرد: ضمن احترام به همه صاحب‌نظران و مدیران گذشته این اداره کل، مسوولان فعلی آموزش و پرورش فارس مستقلاً درخصوص مسائل تصمیم‌گیری می‌کنند و اگر ادعایی غیر از این مطرح می‌شود باید قابلیت اثبات داشته باشد.

اتهام سیاسی‌کاری وارد نیست
مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین درخصوص انتساباتی که برخی از آن با عنوان "سیاسی‌کاری در آموزش و پرورش فارس" نام می‌برند، گفت: در طول دوره تصدی، یک معاون در سمتی که پیشتر شخصا عهده‌دار آن بودم، یعنی معاونت متوسطه منصوب کرده‌ام و معاون پشتیبانی را نیز جابه‌جا کرده‌ام که هم‌اکنون در جایگاهی بهتر و در سمت رییس اداره آموزش و پرورش عشایر فارس به خدمت مشغول است؛ درواقع یک جای خالی پر شده و یک نفر هم جابه‌جا شده است؛ مطالب منتشر شده درباره اینکه ۶ جابه‌جایی مدیران براساس سیاسی‌کاری صورت گرفته، صحت ندارد.
اسماعیلی همچنین درباره فروش اموال مازاد این اداره کل، گفت: آموزش و پرورش طبق قانون مکلف به فروش اموال مازاد است و چنانچه در این امر کوتاهی ورزد، اداره کل امور اقتصادی و دارایی می‌تواند در این زمینه ورود کند؛ همچنین تبدیل به احسن اموال نیز تکلیف قانونی است.

رسیدگی به هزینه‌های منزل سازمانی مدیران کل پیشین
مدیرکل آموزش و پرورش فارس درباره هزینه‌کرد مبالغی نامتعارف در دوره تصدی مدیرکل پیشین این اداره، برای یک منزل مسکونی نیز اظهار کرد: این منزل در خدمت مدیران کل دوره‌های مختلف با قدمتی بالغ بر ۵۰ سال قرار داشته است و هزینه‌هایی  در آن صورت گرفته است که رسیدگی به آن در دست پیگیری است و به‌موقع نتایج بررسی این موضوع اعلام خواهد شد.

مدرسه مطلوب را معرفی می‌کنیم
اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع ثبت‌نام مدارس پرداخت و با تاکید بر ضرورت اصلاح فرایند ثبت‌نام، ابراز داشت: در حال حاضر هیچ‌کس نمی‌داند مدرسه مطلوب کجاست و بسیاری بر اساس شنیده‌های اطرافیان یا برندسازی برخی مدارس، در پی ثبت‌نام فرزندانشان در مدارسی خاص هستند.
وی افزود: در همین زمینه آموزش‌وپرورش فارس درحال تکمیل طرحی پژوهشی است که پیش از این یک بار در سال ۱۳۹۳ آغاز شده بود و دوباره از سر گرفته شده، باعنوان "مدرسه مطلوب" که طرحی جامع باهدف شناسایی دقیق دغدغه اولیا برای ثبت‌نام دانش‌آموزان است و روش‌های ساختن مدرسه مطلوب را بیان می‌کند که در آبانماه وارد فاز اجرایی می‌شود.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: امسال با توجه به ضرورت فاصله‌گذاری اجتماعی ثبت‌نام از طریق سامانه‌ای صورت گرفته است و تنها اموری همچون تحویل پرونده حضوری خواهد بود که با نوبت‌دهی و براساس فاصله‌گذاری زمانی انجام می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه براساس اصل ۳۰ قانون اساسی آموزش و تحصیل در مدارس رایگان است، گفت: دولت تامین هزینه‌های کادر و فضای آموزشی را بر عهده دارد و چیزی با نام شهریه در مدارس دولتی نداریم؛ اما موضوع مشارکت سال‌هاست که انجام می شود.

ثبت‌نام منوط به مشارکت مدارس دولتی، خط قرمز آموزش و پرورش است
اسماعیلی ابراز داشت: آنچه اصرار داریم و خط قرمز ماست این است که ثبت‌نام منوط به مشارکت باشد؛ درحالیکه مشارکت داوطلبانه، به‌ دلخواه و آزاد است و کسی نباید به دلیل ناتوانی در مشارکت از ثبت نام در مدرسه محروم شود.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه شهریه مربوط به مدارس غیردولتی است، افزود: اولیای دانش‌آموزان مدارس غیردولتی می‌توانند شهریه را یکجا، درقالب وام یا به‌صورت قسطی پرداخت کنند و چنانچه دانش‌آموز شهریه را کامل پرداخت نکرده باشد می‌تواند کارنامه را نگه دارد تا تسویه حساب صورت گیرد؛ اما این امر در مدارس دولتی ممنوع است.

در برابر اخذ شهریه‌های میلیونی می‌ایستیم
وی افزود: قاطعانه در برابر اخذ شهریه‌های میلیونی می‌ایستیم و اگر موردی صورت گیرد هیچ تسامحی با متخلف نخواهیم داشت؛ همچنین والدین می‌توانند هرگونه تخلف در این خصوص را به واحد ارزیابی عملکرد این اداره کل و نیز سامانه اینترنتی shekayat.medu.ir ارسال کنند و آموزش و پرورش نیز مکلف به پیگیری و رصد است.
به گفته مدیرکل‌ آموزش و پرورش فارس بازگشایی مدارس این استان در ۱۵ شهریورماه قطعی است و چنانچه وضعیت زرد باشد، آموزش به‌ دو صورت حضوری و مجازی انجام خواهد شد؛ بدین‌گونه که با تقسیم‌بندی روزها و کلاس‌ها دانش‌آموزان در ساعاتی مشخص در مدرسه حاضر خواهند شد؛ اما چنانچه وضعیت قرمز باشد، برنامه آموزش مجازی در دست اقدام قرار می‌گیرد.
وی درباره اختصاص سرویس مدارس با توجه به کرونا در سال تحصیلی ۹۹- ۱۴۰۰ نیز گفت: قطعا باید از تعداد دانش‌آموزان در هر خودروی سرویس مدرسه کاسته شود که منجر به افزایش هزینه خواهد شد، تامین خودرو نیز بر عهده معاون حمل و نقل شهرداری است و نظارت بر عهده آموزش و پرورش است و چنانچه سرویسی هنجاری را رعایت نکند، با آن برخورد خواهد شد.

هیچ سودی به پول سرویس مدارس تعلق نمی‌گیرد
اسماعیلی همچنین درباره سود خواب پول سرویس مدارس گفت: پول سرویس مدارس به حساب بانک ملی مدارس معین واریز می‌شود و هیچ سودی به آن تعلق نمی‌گیرد و حق سرویس‌ ازطریق مدارس به رانندگان پرداخت می‌شود.

پوشش اینترنتی برای آموزش مجازی
مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین درباره ضرورت پوشش اینترنتی نقاط کور فارس گفت: بررسی‌های میدانی منجر به شناسایی ۷۰۳ نقطه آبادی در فارس شد که تحت پوشش اینترنت نبودند، همچنین ۳۷۰ نقطه فاقد پوشش تلویزیونی و ۲۹۰ نقطه نیز پوشش رادیویی نداشت.
اسماعیلی اظهار کرد: با ارائه آمار یادشده، با رایزنی‌های استانداری فارس با وزارت ارتباطات تا پنجم مردادماه امسال، نقطه کور اینترنتی برای پوشش مدارس در فارس وجود نخواهد داشت؛ همچنین تاکنون ۲۳۰ مودم با اینترنت رایگان در اختیار مدارس گذاشته شده و روند اهدای مودم تا پوشش همه مدارس فارس ادامه دارد؛ اما درصورت بروز شرایط بحرانی، دانش‌آموزان در آبادی‌ها می‌توانند از اینترنت اطراف مدرسه به‌صورت رایگان بهره‌گیرند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =