ترکیه : عملیات در شمال عراق مبتنی بر اصل دفاع از خود است

بغداد – ایرنا -«حامی آکسوی»، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه گفت که عملیات نظامی آنکارا در شمال عراق مطابق اصل مشروع بین المللی مبنی بر دفاع از خود انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، آکسوی در پاسخ به سخنان مقام های عراقی در انتقاد از عملیات نظامی ترکیه در شمال این کشور اظهار کرد: ترکیه مصمم است در چارچوب اصل دفاع از خود که از قوانین بین المللی نشات گرفته است در برابر فعالیت های مخرب که از خاک عراق مرزهای آن را تهدید می کند عملیات انجام دهد.  

وی ادامه داد: بر این اساس ترکیه مصمم است تمام اقدامات لازم را برای دفاع از خود در برابر فعالیت های عناصر تروریستی پ.ک.ک که مرزها، امنیت و ثبات آن را تهدید می کنند، به اجرا درآورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه این بیانات را در پاسخ به سخنان انتقادی مقام های عراقی از عملیات «پنجه عقاب» و «پنجه ببر» علیه حزب کارگران کردستان این کشور مطرح کرده است.

آکسوی افزود: ترکیه آمادگی خود را برای همکاری با عراق در مبارزه با پ.ک.ک  که امنیت و حاکمیت کشور را نشانه گرفته اعلام می کند.

در سه روز گذشته ، بیانیه هایی توسط سخنگویان وزارت امور خارجه و نخست وزیری عراق منتشر شده که در آن از عملیات نظامی ترکیه در شمال این کشور به شدت انتقاد شده است.

سخنگوی نخست وزیر عراق شنبه گذشته در بیانیه‌ای با بیان این که به لحاظ حقوقی و اخلاقی، ترکیه مسئول خسارت های جانی و مالی مردم در شمال عراق است، گفت که این حملات همچنین نقض حاکمیت عراق ، ثبات، تمامیت ارضی و امنیت ملت ماست.

«احمد ملا طلال»، سخنگوی نخست وزیر عراق با بیان این که نیروهای ترکیه مدتی است که دست به تجاوزات مکرر در خاک عراق می‌زنند، افزود: دولت بغداد این اقدامات را که به روابط استوار و دیرینه دو ملت، لطمه می‌زند، محکوم می‌کند.

وی خواهان توقف فوری حملات ترکیه به شمال عراق شد که به گفته وی به صلح منطقه‌ آسیب می‌زند، افزون بر این که تعرض به حاکمیت، جان و مال شهروندان عراق است.

از سوی دیگر، «احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق  روز یکشنبه گفت که تلاش می‌کنیم از طریق یک راه‌حل سیاسی عملیات نظامی یکجانبه آنکارا علیه خاک عراق را متوقف کنیم.

الصحاف گفت: در حال تهیه و ارسال درخواست نشست فوری کشورهای عربی برای بررسی عملیات نظامی ترکیه در عراق هستیم.

وی همچنین بیان کرد که این کشور درحال بررسی رجوع به شورای امنیت سازمان ملل متحد برای توقف عملیات نظامی ترکیه به عراق است.

وزارت امور خارجه عراق در اعتراض به حملات مکرر ارتش ترکیه به کشورش در روزهای اخیر چندین بار "فاتح ییلدز" سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرد.

ترکیه از ۱۵ ژوئن گذشته، عملیات «پنجه عقاب» و از ۱۷ ژوئن عملیات «پنجه ببر» را از زمین و هوا در شمال عراق آغاز کرده است.

ارتش ترکیه می گوید که هدف از عملیات موسوم به «پنجه» در شمال عراق پاکسازی این مناطق از حضور عناصر پ.ک.ک است.

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک.ک) حدود چهار دهه است که به صورت مسلحانه علیه دولت ترکیه می جنگد.

این حزب از سوی دولت ترکیه، اتحادیه اروپا و واشنگتن به عنوان گروه تروریستی شناخته شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =