معاون علوم پزشکی اصفهان: پروتکل‌های بهداشتی فرهنگسازی شود

اصفهان- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: باید اقداماتی صورت بگیرد تا رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی میان مردم نهادینه و فرهنگسازی شود.

کمال حیدری روز دوشنبه در نشست خبری در خصوص موج دوم بیماری کرونا در این استان افزود: باید براساس وضعیت موجود راهبردها را تغییر دهیم و با کرونا جدی‌تر برخورد کنیم و ایران اولین کشوری بود که برای هزار و ۳۰۰ شغل و مکان پر دغدغه پروتکل‌ها را مدنظر قرار داده است.

رییس مرکز بهداشت استان اصفهان بیان کرد: دنیا به این نتیجه رسید که مسائل اقتصادی و اجتماعی را در کنار زندگی با کرونا مدنظر قرار داد.

وی اضافه کرد: تمامی سازوکارها فراهم شده و بحران های روز اول از منظر کمبود ماسک و مواد ضدعفونی برطرف شد اما باید مدیریت کنیم تا با شرایط موجود کنار بیاییم.

حیدری استفاده از ماسک را حایز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: هر نوع ماسک از جمله ماسک پارچه‌ای، سه لایه و ماسک‌های خانگی هیچ تفاوتی ندارد اما در کنار آن رعایت فاصله اجتماعی مهم است که متاسفانه در فرهنگ ما به خوبی وجود ندارد.

وی گفت: باید استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در بین مردم نهادینه شود و هر کس خود را مسوول بداند، تا سال آینده با همین شرایط باید پیش برویم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: نظارت مردم و فرهنگ عمومی و مطالبه مردمی می‌تواند به ما در مقابله با کرونا کمک کند و بحث بهداشت محیط و تردد در اماکن پر جمعیت جدی گرفته شود و جدی‌تر بر مباحث نظارتی در حوزه بهداشت محیطی کار شود.

حیدری اضافه کرد: روزهای اولیه بحث سالمندان و بیماران زمینه ای مدنظر بود که هنوز هم وجود دارد و اکنون جوانان را بیشتر درگیر می کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی بهداشت و درمان اصناف، کارخانه‌ها و اماکن تجمعی است هنوز بیشتر اقدامات نهادینه و فرهنگی نشده و در برخی ادارات رعایت پروتکل‌ها را شاهد نیستیم که باید بر روی زیرساخت‌ها کار کنیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان با بیان اینکه کمیته ستاد معنوی کرونا تشکیل شد  تا در راستای ایام محرم تصمیم‌گیری شود، اظهارکرد: وظایف ما چیدن راهکار است اما باید منتظر دستور کشوری باشیم اکنون در باب برگزاری ایام محرم تصمیم قطعی اخذ نشده است.

به گفته وی براساس سیر صعودی بیماری تمامی بیمارستان‌ها به حالت آماده باش درآمدند.

حیدری افزود: هشت شهرستان استان در وضعیت زرد، ۱۳ شهرستان در وضهیت سفید و یک شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارد، وضعیت خوبی در استان حاکم نیست و به سرعت روند بیماران سرپایی بالا می‌رود.

 باشگاه‌های ورزشی و تالارهای پذیرایی پاشنه آشیل بیماری است

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: به دلیل رفتارهای غلط و اطلاع رسانی ناقص مردم به کل بیماری را فراموش کردند.

سید مهدی میر جهانیان افزود: براساس ارزیابی بازرسان و رابط‌های بهداشتی که در ادارات مستقر هستند متاسفانه وضعیت رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل خاص این دوره پایین آمده و بیماری طی یک ماه اخیر به اوج خود رسیده است.

وی با بیان اینکه براساس شرح وظایف محوله تمامی مراکز تهیه و توزیع و مراکز صنعتی تحت بازرسی قرار دارند، بیان کرد: تا پایان مرحله دوم بیماری بیش از ۲۰۰ هزار بازرسی از اماکن عمومی، تهیه و توزیع، واحدهای صنفی و صنعتی انجام شده است.

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان اظهارداشت: از همه اتحادیه‌های صنفی و صنعتی دعوت به عمل آمد و انتظارات درباره همکاری و احیا روش‌های کنترل و مدیریت بیماری را خواستار شدیم 

به گفته وی اتاق اصناف و اتحادیه‌ها موظف شدند پروتکل‌های بهداشتی را به صورت مجدد و شدیدتر رعایت کنند.

میرجهانیان گفت: گشت مشترک با اداره اماکن نیروی انتظامی طی روزهای اخیر انجام شد که در برخی اماکن عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گزارش شده است.

وی با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در باشگاه‌های ورزشی و تالارهای پذیرایی جدی گرفته نمی‌شود، خاطر نشان کرد: تالارهای پذیرایی پاشنه آشیل این بیماری خواهد بود.

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: حمل و نقل عمومی، تالار، پارک، باشگاه ورزشی، گیم نت و استخرها اگر رعایت نکنند محل خطر هستند اکنون براساس صلاحدید ریاست دانشگاه علوم پزشکی با هر گونه تجمعات غیرضروری برخورد می‌شود.

وی ادامه داد: مقامات قضایی و ارشد استان از ما بعنوان نهاد نظارتی خواستند اصناف و اداراتی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند تشویق و تنبیه جدی شوند.

میرجهانیان با اشاره به اینکه فعالیت چایخانه و عرضه قلیان غیر قانونی و غیر اخلاقی است که با این مهم برخورد می‌کنیم، تصریح کرد: حتی با تعویض نی‌ قلیان ویروس داخل آن باقی میماند.

وی با بیان اینکه باید رفتارها تغییر کند به نحوی که با این بیماری سالم زندگی کنیم، تصریح کرد: هفته‌ای پنج میلیارد تومان برای لباس‌های حفاظتی کادر درمان هزینه می‌شود همچنین مقداری بدهی در راستای هزینه‌ها داریم از این رو ستاد کمک‌های مردمی در دانشگاه علوم پزشکی تشکیل شد.

 بیماری کرونا با نوسان روبه رو است

مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های عفونی مرکز بهداشت اصفهان افزود: وضعیت به این صورت است که بعد از پشت سرگذاشتن نوروز که اوج اپیدمی بود با وجود ۱۴۰۸ بستری در هفته روند اپیدمی در استان کاهش یافت.

رضا فدایی تصریح کرد: در اردیبهشت و خردادماه ۵۶۰ نفر به صورت هفته‌ای بستری می‌شدند که در زمان حاضر با روند صعودی بیماری به حدود ۸۷۰ بستری رسیده است.

وی با بیان اینکه بیماری کرونا با انفلوآنزا تفاوت‌هایی دارد، اظهار داشت: کرونا اپیدمی و روند بهبود طولانی‌تری دارد و هر گمانه و نظریه درباره این بیماری باید مدنظر قرار بگیرد.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های عفونی مرکز بهداشت اصفهان اظهار کرد: بیماری کرونا با نوساناتی رو به رو است به گونه‌ای که ماکسیمم اولیه را پشت سر گذاشتیم و بعد این بیماری ماهانه به شکل سینوسی و دوره‌ای رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه مشکلاتی در راستای کمبود تخت‌های بیمارستانی وجود دارد، ادامه داد: مدت زمان بستری مبتلایان مشخص نیست، پیشتر روزانه ۱۰ کرونا مثبت در بیمارستان‌ها بستری می‌شدند که اکنون این آمار به حدود ۶۰ نفر رسیده است.

فدایی با بیان اینکه تعداد بیماران بدحال و موارد بستری روبه افزایش است، تصریح کرد: شاید از هر ۲۰ نفر یک مورد در بیمارستان بستری می‌شود همچنین اگر روزانه ۵۰ بیمار بستری می‌شوند حدود ۲۰ برابر آن سرپایی هستند.

وی با بیان اینکه رسالت اصلی معاونت بهداشتی پیشگیری است، اظهارکرد: درباره این اپیدمی باید گفت داروی قطعی و واکسن وجود ندارد و باید کاری کنیم به تدریج این بیماری در مردم ظهور کند تا بیمارستان جوابگوی ارایه خدمات باشد، همچنین توجه به مبانی پیشگیری باید مورد توجه باشد.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های عفونی مرکز بهداشت استان تصریح کرد: روند مبتلا شدن مردم باید با آگاهی و اطلاع رسانی کند شود، درصد کمی از مردم اصفهان به این بیماری مبتلا شدند و براساس تحقیقات صورت گرفته تا اردیبهشت ماه تنها چهار درصد از مردم استان به کرونا مبتلا شده بودند.

فدایی گفت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده بود که اطلاع دادن خطر به مردم و مشارکت گرفتن از مردم باید مدنظر قرار بگیرد.

وی افزود: تا مشارکت مردم نباشد و مردم ایران فرهنگ زندگی با کرونا را نپذیرند نمی‌توان به صورت جدی با این بیماری مقابله کرد، باید سیر شتابنده اپیدمی کند شود تا بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های عفونی مرکز بهداشت استان افزود: اکنون با هر ابزار ماهرانه باید مردم را از اختلاط‌های غیر ضروری و دورهمی‌ها بر حذر داشت  زیرا چرخش ویروس ادامه دارد تا زمانی که با واکسن و یا درمان قطعی و یا با کمک مردم متوقف شود.

 پروتکل‌های بهداشتی در صنایع اجرا می‌شود

مدیر واحد بهداشت حرفه‌ای مرکز بهداشت استان بیان کرد: حدود یکهزار صنعت با اشتغال بالای ۲۵ نفر در استان وجود دارد به همین منظور کارشناسان بهداشت حرفه‌ای با تشکیلات منسجم در راستای مقابله با کرونا در این صنایع حضور دارند.

مشایخی تصریح کرد: در کشور بیشترین کارشناسان بهداشت حرفه‌ای را استان اصفهان جذب کرد و در این راستا مقام اول را کسب کردیم.

وی ادامه داد: تمامی پروتکل‌های بهداشتی در صنایع اجرایی می‌شود و تمامی کارگران در بنگاه‌های اقتصادی و صنایع آموزش کرونا و غربالگری را فراگرفتند.

مدیر واحد بهداشت حرفه‌ای مرکز بهداشت استان اصفهان خاطرنشان کرد:  ۱۸۰ بازرس حرفه‌ای در ۲۳ شهرستان بسیج شدند تا بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی نظارت کنند همچنین کمیته بازرسی ویژه در استانداری تشکیل شده است.

بنابر آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۲۴۰ هزار و ۴۳۸ نفر در کشور به کووید ۱۹ مبتلا شدند و متاسفانه ۱۱ هزار و ۵۷۱ نفر جان باختند، همچنین سه هزار و ۱۶۸ نفر در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =