بررسی تازه‌های بیماری‌های زنان توسط اندیشمندان هشت کشور در شیراز

شیراز - ایرنا- اندیشمندان کشورهای ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، برزیل، روسیه، چین، تایوان و ژاپن در کنار متخصصان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در وبینار بین المللی آندومتریوز تازه های بیماری های زنان را بررسی کردند.

آندومتریوز به معنی رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است. لگن شایع ترین محل بروز آندومتریوز است. اندیشمندان کشورهای اروپایی و امریکا در این وبینار دو روزه به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با حضور پزشکان فوق تخصص این حوزه به بررسی راهکارهای کاهش آسیب های ناشی از این بیماری پرداختند.

مدیرگروه زنان و مامایی و فلوشیپ ناباروری و آندومتریوز دانشگاه  دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز دوشنبه در حاشیه این وبینار گفت: وبینار بین المللی آندومتریوز به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با همکاری انجمن بین المللی آندومتریوز و بیماری های رحمی و همچنین انجمن آسیایی آندومتریوز و ادنومیوزیس برگزار شده است.

دکتر سعید البرزی  که به عنوان رئیس انجمن آندومتریوز و ادنومیوزیس آسیا از سال ۲۰۲۱ نیز انتخاب شده است،‌ افزود: وبینار بین المللی آندومتریوز به مدت دو روز، با شرکت 11 سخنران از کشورهای ایران، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، برزیل، روسیه، چین، تایوان و ژاپن و با حضور فوق تخصصان آندومتریوز از کشورهای مختلف جهان برگزار شد.

وی ادامه داد: برگزاری این گونه وبینارها در شرایط بحرانی کرونا، همکاری های علمی تحقیقاتی بین متخصصان این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز را با سایر دانشگاه های معتبر دنیا تقویت می کند.

مدیرگروه زنان و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، تشخیص و درمان زودهنگام بیماری آندومتریوز، بررسی چالش ها در زمان کرونا، درد، درگیری روده و کلیه، ناباروری و ارتباط آندومتریوز و ادنومیوزیس با کرونا  را از جمله محورهای مورد گفت و گو در این وبینار بین المللی عنوان کرد.

دکتر البرزی اظهار کرد: این وبینار دستاوردهای بزرگی برای جامعه علمی کشور به همراه داشته که می تواند به شناسایی، تشخیص و درمان زودهنگام آندومتریوز و کاهش عوارض آن برای بیماران کمک کند.

در این بیماری بافت لایه داخلی رحم در بیرون از محل اصلی خود تشکیل می‌شود. این بافت می تواند در تمام بافت‌های بدن به جز طحال به‌وجود آید، ولی رایج‌ترین محل پدیدآمدن آن، لگن است که در این قسمت هم، تخمدان‌ها بیشتر گرفتار  می‌شوند.

در آندومتریوز، بافت آندومتر تغییر جا داده، اما همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و در هر دوره قاعدگی، این بافت ضخیم می شود و خونریزی می کند.در آندومتریوز، بافت های اطراف ممکن است تحریک شوند و در نهایت موجب زخمی شدن بافت و چسبندگی گردد.

آندومتریوز می تواند باعث درد شدید، مخصوصا در دوران عادت ماهانه گردد. مشکلات بارداری نیز ممکن است بوجود آورد ، -اولین علامت آندومتریوز، درد لگن می باشد که اغلب همراه با عادت ماهانه است. این درد با گذشت زمان بدتر می شود. درد لگن و گرفتگی عضلات ممکن است قبل از عادت ماهیانه شروع شده و چندین روز بعد از عادت ماهیانه ادامه داشته باشد.دیگر علائم  این بیماری شامل خستگی، اسهال، یبوست، نفخ و یا تهوع که ممکن است در طول عادت ماهیانه وجود داشته باشند.

اخبار مرتبط