رییس اتاق اصناف فارس: دستگاه‌های اجرایی در شرایط کرونا یاری رسان ما باشند

شیراز-ایرنا- رییس اتاق اصناف مرکز فارس گفت: انتظار داریم در شرایط حاد کنونی که علاوه بر رکود بازار، شیوع کرونا نیز موجب کسادی بازار و حتی تعطیل شدن برخی صنوف شده، تمام دستگاه های اجرایی، یاری رسان اصناف فارس باشند.

سید محمود هاشمی دوشنبه در حاشیه دیدار صمیمی استاندار فارس با روسای اتحادیه های صنفی شهرستان شیراز با بیان اینکه اصناف پیشینه درخشانی در پیروزی انقلاب اسلامی دارند، افزود: اصناف همچنین در دوران هشت سال دفاع مقدس خوش درخشیدند و کسبه و بازاریان پس از دوران دفاع مقدس نیز به عنوان سربازان خط اول اقتصاد مقاومتی برای رونق کسب و کار و خنثی کردن توطئه دشمنان در جنگ نابرابر اقتصادی کنونی با تمام توان تلاش می‌کنند.
وی ادامه داد: اصناف از بزرگترین تشکل های مدنی کشور هستند که حدود ۱۸ درصد تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده اند و بدون اینکه بار مالی برای دولت داشته باشند، خودشان باعث اشتغال پایدار می شوند و نیاز به حمایت جدی و قاطع دولت در این راه دارند.

حداقل انتظار اصناف عدالت است
رییس اتاق اصناف مرکز فارس گفت: در توزیع منابع اعتباری و بانکی حداقل انتظار اصناف عدالت است، چرا صنوف تولیدی ما که باید همچون صاحبان صنایع با آنان برخورد و حمایت شوند، در مظلومیت به سر می برند و در بسیاری مواقع از حداقل حمایت های مدیران مرتبط در رفع موانع کسب و کار و تزریق اعتبارات مورد نیاز یا تسهیلات بانکی و دولتی همانند دیگر فعالان عزیز اقتصادی محرومند؟ باید نگاه های مدیران نسبت به اصناف در تمام حوزه ها عدالت محور باشد.
هاشمی افزود: همیشه اصناف با تمام توان تلاش کرده اند آرامش در سطح عرضه حاکم باشد و در تعطیلی ناشی از کرونا در اروپا و حتی آمریکا دیدیم چگونه سطح عرضه خالی از کالاهای اساسی مردم شد به نحوی که منجر به هجوم و غارت مردم از فروشگاه ها در کشورهای به ظاهر توسعه یافته شد.
وی ادامه داد: دقیقا همین اتفاق مشابه یعنی تعطیلی صنوف غیر ضروری بدلیل شیوع کرونا همزمان در کشور ما هم اتفاق افتاد اما هیچ کالای اساسی نایاب حتی کمیاب نشد و این تامین کالا و آرامش در بازار حاصل همت و برنامه ریزی همراه با تعهد کسبه و بازاریان عزیز کشور بود که در شیراز هم این نظم و آرامش کاملا مشهود بود.
رییس اتاق اصناف مرکز فارس با اشاره به برخی بی مهری ها در حق اصناف در مقایسه با سایر فعالان اقتصادی گفت: در هر واحد صنفی به طور میانگین ۲.۷ تا ۳.۲ نفر مشغول به کار هستند که با احتساب خانوارها جمعیت قابل توجهی را در شهرستان شیراز تشکیل می دهد.
هاشمی با انتقاد شدید از موازی کاری برخی از سازمان ها و دستگاه ها با اصناف بیان کرد: حدود ۹ برابر استانداردهای جهانی در کشور، تراکم صنفی داریم که درآمد یک واحد صنفی ما را در مقایسه با دیگر کشورهای دیگر تقسیم به ۹ می کند با توجه به این آمار و رکود شدید بازار در پی تحریم های ظالمانه دشمنان، بهتر است دستگاه ها به جای موازی کاری و روی آوردن به کسب و کارها در سازمان خود بیش از گذشته نقش حمایتی خود را از بازاریان ایفا کنند.
عضو کمیسیون نظارت استان فارس از حمایت استاندار فارس از اصناف تشکر کرد و افزود: قول استاندار برای مساعدت و همکاری برای عبور از مشکلات و رکود بازار برای اصناف مایه دلگرمی است.
وی با اشاره به عملکرد اتاق اصناف مرکز فارس در شرایط حاضر گفت: تدوین و اجرای برنامه هایی برای رونق کسب و کار همانند ایجاد فضای لازم برای کسب و کارهای اینترنتی و تشدید نظارت در رعایت پروتکل های بهداشتی صنوف و اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا از موضوعات توام مورد توجه اتاق اصناف مرکز فارس است.
رییس اتاق اصناف مرکز فارس ابراز امیدواری کرد که با ارایه راهکارهای مناسب برای رونق کسب و کار در استان بتوانیم کرونا را نیز شکست دهیم.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده تا ظهر پانزدهم تیرماه ۹۹ تاکنون ۲۴۰ هزار و ۴۳۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۶۳ نفر در ۲۴ ساعت، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۱۱ هزار و ۵۷۱ نفر رسید، همچنین ۲ هزار و ۵۶۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۹۵ مورد بستری شدند.

تا کنون ۲۰۱ هزار و ۳۳۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین سه هزار و ۱۶۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =