دعوت از عبدالله برای سفر به پاکستان؛ مرحله جدید در صلح افغانستان

اسلام‌آباد - ایرنا - دعوت از «عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان برای سفر به پاکستان، گام جدید اسلام‌آباد در مسیر پیشبرد فرآیند صلح و ترمیم روابط با کشور همسایه خود به شمار می‌رود، دعوتی که در دوره گذشته با عدم تمایل رئیس اجرایی سابق افغانستان همراه بود اما تحولات اخیر حاکی از تغییر مواضع طرفین است.

به اعتقاد ناظران سیاسی در پاکستان، دعوت مجدد پاکستان از عبدالله عبدالله نشان دهنده چرخش مواضع اسلام‌آباد در قبال طرح صلح در افغانستان و توجه ویژه به نگاه سایر رهبران سیاسی این کشور است. 

عبدالله عبدالله که در گذشته در مقام ریاست اجرایی افغانستان چندان از عملکرد طرف پاکستانی در بحث کمک به پیشبرد فرآیند صلح راضی نبود، در چندین مورد اسلام‌آباد را به عدم صداقت در همکاری با کابل متهم کرده بود. 

بر همین اساس نماینده ویژه نخست وزیر پاکستان در امور صلح افغانستان از فصل جدید در روابط دو جانبه با افغانستان خبر داد و گفت: وزیر امور خارجه پاکستان از رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان برای سفر رسمی به اسلام آباد دعوت کرده است. 

«محمد صادق» که ماه گذشته در اولین ماموریت خود در جریان سفر به کابل به همراه فرمانده ارتش پاکستان به دیدار عبدالله عبدالله رفته بود، افزود: شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان از عبدالله عبدالله برای سفر رسمی دعوت کرده و تاریخ این سفر قرار است با رایزنی‌های دوطرفه، به زودی نهایی شود. 

رییس شورای عالی مصالحه افغانستان بیستم خردادماه امسال در دیدار فرمانده ارتش پاکستان با استقبال از همکاری این کشور، صلح را از اولویت‌های حکومت و مردم افغانستان خواند و تأکید کرد که فرصت استثنایی برای دست‌ یافتن به صلح فراهم شده است.

کارشناسان پاکستانی می‌گویند: دعوت از عبدالله عبدالله پیام روشن اسلام آباد به کابل مبنی بر حمایت قاطعانه پاکستان از حاکمیت افغانستان و تمام ذی نفعان سیاسی را مخابره می‌کند، زیرا در گذشته برخی رهبران سیاسی در افغانستان در مقایسه با دولت اشرف غنی مواضع تندی نسبت به پاکستان داشته و نسبت به همکاری‌های مشترک ملاحظه داشتند. 

اسلام‌آباد و کابل در مسیر ترمیم روابط

دعوت از رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان تنها کم‌تر از یکماه پس از سفر هیات بلندپایه پاکستانی به ریاست ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش این کشور به همراه نماینده ویژه عمران خان نخست وزیر پاکستان به کابل انجام شد. 

انتظار می‌رود حضور عبدالله عبدالله در پاکستان به بهبود روابط دو کشور همسایه منجر شود، مناسباتی که طی سال‌های اخیر اغلب با بی‌اعتمادی، سرزنش و اتهام علیه یکدیگر مبنی بر کارشکنی در همکاری و پیشبرد فرآیند صلح مواجه بود. 

پاکستان در دور گذشته دولت وحدت ملی افغانستان از عبدالله عبدالله به عنوان رئیس اجرایی این کشور برای سفر به اسلام آباد رسماً دعوت کرده بود اما وی تمایلی به انجام این سفر از خود نشان نداد.

در عین حال محمد اشرف غنی در مقام ریاست جمهوری افغانستان تاکنون ۳ مرتبه به پاکستان سفر کرده است. 

غنی، آخرین بار ششم تیرماه سال گذشته به پاکستان سفر و با مقام‌های عالی رتبه سیاسی و نظامی این کشور دیدار کرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

سرخط اخبار جهان