راهبرد مسابقات فرهنگی هنری نجات هنرهای اصیل ایرانی است

تهران- ایرنا- مدیر کل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش گفت: راهبرد مسابقات فرهنگی هنری نجات هنرها و صنایع اصیل ایرانی در حال فراموشی است.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش، جلسه هماهنگی جشنواره فرهنگی هنری فردا، با حضور مدیر کل فرهنگی و هنری و معاون پرورشی و فرهنگی شهرستان های استان تهران در سالن جلسات معاونت پرورشی و فرهنگی برگزار شد.

علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی و هنری آموزش و پرورش در این جلسه گفت: همکاران آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران با نگاه ملی برنامه های ملی را اجرا کردند و این افتخاری برای نظام تعلیم و تربیت است.
رمضانی ادامه داد: گستره فعالیت اداره فرهنگی و هنری فراتر از سایر فعالیت‌ها است؛ زیرا تلاش می کنیم دانش آموزان نخبه کشوری را با این جشنواره به جامعه معرفی کنیم.
وی ادامه داد: فضای کرونا برای سلامت جامعه آسیب بود، اما در حوزه فرهنگی فرصتی بود تا عدالت آموزشی در آن شکل گیرد؛ زیرا دانش آموزان در مناطق محروم نیز توانستند از امکاناتی که سایر دانش‌آموزان در مناطق برخوردار استفاده می‌کردند بهره ببرند.
رمضانی گفت: هر چه سختی بیشتر باشد ثمرات بیشتری به دنبال دارد. در تولیدات دانش آموزی در مناطق محروم هم این مسابقات برگزار می‌شود و این جشنواره در همه مناطق حتی مناطق محروم نیز برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این جشنواره همین است تا همه دانش آموزان قادر باشند در یک سطح با هم رقابت کنند.
 وی ادامه داد: تولیدات دانش‌آموزان مناطق محروم هم باید دیده شود. مسابقاتی برگزار می کنیم تا از توانمندی هایی که کسب کرده اند استفاده کنند. اگر محصولی تولید شود و کیفیت نداشته باشد به مخاطب توهین شده است؛ در این راستا تولیدات انبوه و زیادی باید داشته باشید که درخور و با کیفیت باشند.
مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی ادامه داد: مسابقات در فضای مجازی با مسابقات در فضای واقعی بسیار متفاوت است. در این راستا باید برای قضاوت از بهترین امکانات استفاده کنیم.
رمضانی افزود: داوران که از بیرون مجموعه آموزش و پرورش می آیند باید اتفاقاتی را که در جشنواره دانش آموزی می افتد، در خارج از مجموعه آموزش و پرورش نیز گسترش دهند.
رمضانی گفت: قبل از اینکه مسابقات آغاز شود، باید جریان رسانه‌ای راه اندازی کنیم، زیرا امسال با سال های قبل بسیار متفاوت است. در سال‌های گذشته می توانستیم تبلیغات میدانی زیادی داشته باشیم، اما امسال از بسیاری از این فرآیندهای تبلیغی میدانی محروم هستیم و باید در فضای رسانه‌ای و فضای مجازی این کار را انجام دهیم.
وی خاطر نشان کرد: جشنواره فرهنگی هنری فرصتی است تا از هنرهای دستی تجسمی و سنتی که در حال از بین رفتن است، پشتیبانی و حمایت کنیم و مخاطبان این هنرها را شناسایی و این هنرها را به آنها معرفی کنیم.
رمضانی ادامه داد: کشور ما از لحاظ ادبیات بسیار قوی است باید اینها را در مسابقات فرهنگی و هنری لحاظ کنیم؛ زیرا در حوزه فرهنگی هنری حساسیت بسیار زیاد و خاصی وجود دارد .
مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی خاطرنشان کرد: برای پایگاه های تابستانی کانالی مستقل در شبکه شاد ایجاد شده است و مدیران کل کشور در آن عضو هستند که این می تواند یک فرصت بسیار مناسب برای برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان باشد.


باید سواد رسانه ای خود و دیگران را بالا ببریم
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران در این جلسه گفت: این مسابقات باید به شیوه مجازی برگزار شود که روش جدیدی است و ممکن است ایرادهایی در آغاز راه داشته باشیم.
سید مجتبی هاشمی ادامه داد: زبان فضای مجازی زبان متفاوتی است. باید یاد بگیریم چگونه در این فضا فعالیت کنیم و به دیگران آموزش دهیم. 
هاشمی ادامه داد: از بازخورد مخاطبان متوجه خواهیم شد که محتوایی که برای آنها ارسال شده است مورد نیاز و طلبشان بوده یا خیر. در گذشته بخشنامه ها مخاطبان را مجاب می‌کردند فعالیتی را انجام دهند، اما اکنون از بازخوردهایی که از محتواها دریافت می کنیم متوجه می شویم محتوا مناسب است یا مناسب نیست.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران گفت: داوران تمایل دارند آثار به صورت حضوری دریافت و داوری شود تا حقی از کسی ضایع نشود، اما با شرایط موجود کل فرایند در فضای مجازی مدیریت و انجام می شود.
وی افزود: دریافت آثار از طریق پورتال اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران انجام خواهد شد که یکسری فرآیندها و مراحل دارد که با همکاری فناوری میسر و ممکن شده است و فضا برای این کار مهیا است.
هاشمی در خصوص کمیته هایی که در این جشنواره تشکیل شده،‌ گفت: کمیته تحویل آثار، کمیته دبیرخانه، کمیته حراست و ارزیابی، کمیته روابط عمومی، کمیته فنی تخصصی، کمیته پشتیبانی و کمیته فوق برنامه از جمله کمیته هایی هستند که فرایند جشنواره را تسهیل می کنند.
هاشمی خاطر نشان کرد: در این دوره به دلیل مجازی برگزار شدن جشنواره بیم آن می‌رود که زمان طولانی و مدیریت زمان از دست ما خارج شود. به همین دلیل باید طبق جدول زمان بندی شده پیش برویم تا از افتتاحیه تا اختتامیه در یک زمان مشخص و معین انجام شود.
 هاشمی فضای مجازی را محیط جدید خواند و گفت: در اطلاع رسانی باید کارهای خلاقانه انجام شود، زیرا فضای مجازی نیازمند یک کار خلاقانه و جدید است.
وی ادامه داد: از طریق شبکه شاد دسترسی خوبی به معاونان مناطق و مدارس داریم؛ این فرایند تا چند روز آینده تکمیل خواهد شد و می‌توان حتی در سطح مدرسه نیز به معاونان و دانش‌آموزان دسترسی داشته باشیم که این کار فرآیند جشنواره را تسهیل می‌کند.
در ادامه جلسه اعضای حاضر به بیان نقطه نظرها و چالش ها و همچنین مشکلات پیش رو پرداختند. همچنین مقرر شد برای این دوره از جشنواره فرهنگی هنری وب سایت اختصاصی در نظر گرفته شود که از آغاز تا انتهای فرایند در آن انجام خواهد شد. زیرساخت های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این دوره از مسابقات نیز آماده و برای برگزاری افتتاحیه، اختتامیه و یا فرآیندهای دیگر جشنواره، ویدئو کنفرانس اختصاصی در نظر گرفته شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =