ضرورت همکاری خودروسازان با دانش‌بنیان‌ها برای تولید قطعات خاص

تهران- ایرنا- عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در شرایطی که صنعت خودرو با تحریم روبرو است و واردات برخی از قطعات با دشواری انجام می‌شود، می‌توان با همکاری مجموعه‌های دانش‌بنیان نسبت به تولید قطعات خاص اقدام کرد.

به گزارش روز دوشنبه سایپا، «بهنام نیکفر» درباره استفاده از توان مجموعه های دانش بنیان در صنعت خودرو، افزود: مجموعه‌های دانش‌بنیان در بخش‌های مختلف پیشرفت خوبی داشتند و به واسطه حضور آنها در اقتصاد، برخی از مشکلات حوزه تولید برطرف شده است.

وی بیان‌داشت: به دلیل مواجهه کشور با تحریم‌ها و ممکن نبودن واردات برخی از قطعات خودرو، بهترین راهکار، استفاده از توان مجموعه‌های دانش بنیان فعال در حوزه خودرو است.

عضو اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان‌کرد: شرکت‌های خودروسازی با اعلام اینکه در تولید کدام قطعات می‌خواهند از توان مجموعه‌های دانش‌بنیان استفاده کنند، می‌توانند به سمت حل مشکلات تولید حرکت کنند.

وی با بیان اینکه بخشی از مشکلات بازار خودرو و گرانی رخ داده به دلیل کاهش تولید خودرو و تجاری نشدن خودروها به علت نقص قطعه است، گفت: با حضور مجموعه‌های دانش‌بنیان، صنعت خودرو تقویت می‌شود و این امکان برای شرکت‌های خودروسازی فراهم خواهد شد تا تیراژ خود را بالا ببرند و دیگر خودرویی به علت تحریم و نقص قطعه در پارکینگ شرکت‌های خودروساز باقی نماند.

اثرگذاری مطلوب دانش‌بنیان‌ها

این فعال اقتصادی ادامه‌داد: تولید قطعات «های تک» خودرو با تکیه بر توان دانش‌بنیان‌ها محقق خواهد شد، هرچند شرکت‌های قطعه‌سازی هم در این حوزه فعالیت‌های بزرگی انجام دادند اما دانش‌بنیان‌ها به دلیل ماهیت خود می‌توانند در این زمینه اثرگذاری خوبی داشته باشند.

وی پیشنهاد کرد برای توسعه همکاری‌ها، دفاتر مشترکی بین شرکت‌های خودروسازی و مجموعه‌های دانش‌بنیان ایجاد شود تا در پی آن بتوان به تولیدی دست یافت که نخست، مورد نیاز صنعت خودرو باشد و دوم، هم افزایی بین مجموعه‌ها انجام شود.

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: همکاری دانش‌بنیان‌ها با قطعه‌سازان هم از دیگر موضوعاتی است که می‌توان دنبال کرد؛ اکنون قطعه‌سازان زیادی در کشور فعالیت می‌کنند اما به نظر می‌رسد برای رشد صنعت قطعه‌سازی و در ادامه خودروسازی باید از مجموعه‌های دانش‌بنیان بیش از گذشته استفاده کرد.

شروع همکاری‌های سه‌جانبه

وی خاطرنشان‌کرد: درست است که در شرایط تحریمی به سر می‌بریم، اما شرکت‌های خودروسازی با مذاکره می‌توانند از توان مهندسی خودروسازان و قطعه‌سازان خارجی استفاده کنند.

نیکفر با بیان اینکه خودروسازان باید به سمتی حرکت کنند که خودروها از نظر کیفیت ارتقا یابند، تاکید کرد: ‌باید فضای همکاری دوجانبه و حتی سه جانبه (قطعه سازان- خودروسازان- دانش بنیان ها) فراهم شود تا شاهد رونق و رشد صنعت خودرو باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha