سد شرفشاه از زیرساخت‌های اصلی توسعه سومار و نفت‌شهر به شمار می‌رود

تهران- ایرنا- فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، سد شرفشاه را از جمله زیرساخت‌های اصلی توسعه شهرستان گیلانغرب، سومار و نفت‌شهر دانست و گفت: احداث این سد و شبکه پایاب آن، از نظر تأمین امنیت و حفظ و تقویت مرزداری نیز بسیار مؤثر خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، سعید محمد درخصوص اهمیت سد شرفشاه که هفته گذشته با دستور رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید، گفت: این سد در حوزه استحفاظی شهرستان گیلانغرب بر روی رودخانه «کنگیر» قرار دارد و می‌تواند در تأمین آب زراعی مورد نیاز منطقه به میزان ۴۷۰۰ هکتار و آب مورد نیاز صنایع منطقه به میزان ۱۲.۵ میلیون مترمکعب نقش بسزایی داشته باشد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)  افزود: تأمین نیازهای زیست‌محیطی منطقه به میزان ۱۰ میلیون مترمکعب و فراهم کردن امکانات تفریحی و گردشگردی با توجه به شرایط مناسب و منحصر به فرد منطقه از دیگر دستاوردهای این سد برای منطقه است.

محمد با اشاره به موقعیت راهبردی سد شرفشاه در مناطق مرزی استان کرمانشاه اظهار داشت: احداث این سد و شبکه پایاب آن، ضمن ایجاد توسعه پایدار و افزایش اشتغال متمرکز جمعیتی، از نظر تأمین امنیت و حفظ و تقویت مرزداری نیز بسیار مؤثر خواهد بود.

وی ضمن تشکر از همکاری و تعامل نزدیک وزارت نیرو به عنوان کارفرمای پروژه افزود: تاکنون در بحث CIVIL پروژه، رقمی بالغ بر ۳۳۰ میلیارد تومان اعتبار صرف شده که برای اتمام عملیات تکمیلی پروژه نیز حدود ۵۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز می‌باشد.

محمد رستمی مدیرعامل هلدینگ نیروی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) نیز درخصوص مشخصات این پروژه افزود: سد شرفشاه سومار از نوع سد خاکی- سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی است و ارتفاع بدنه آن از پی ۸۴ متر، طول تاج آن ۸۲۵ متر و سیستم انحراف سد نیز شامل ۲ رشته تونل به طول ۷۳۰ متر می‌باشد احداث شده است.

رستمی گفت: در طی مدت اجرای این پروژه، ۴.۷ میلیون مترمکعب عملیات خاکریزی، ۲.۹ میلیون مترمکعب عملیات خاک‌برداری و۱۸۰ هزار مترمکعب بتن‌ریزی و حدود ۵۰۰۰ تن آرماتوربندی به همراه ۱۰۶ هزار متر طول عملیات حفاری و تزریق در شرایط سخت محیطی و مناطق محروم انجام و عملیاتی شده است.

وی عنوان کرد: آمار نیروی انسانی شاغل در پیک کار این پروژه ۶۰۰ نفر و تعداد ماشین‌آلات مشغول در آن ۲۵۰ دستگاه بوده است که در بهمن ماه سال ۹۶ آبگیری اولیه (انسداد دریچه‌ها) آن انجام شد و سپس با بالا آمدن تراز آب مخزن در اردیبهشت ماه سال ۹۸، با حضور ریاست محترم جمهوری مراسم آبگیری نهایی آن صورت گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha