آمریکا همچنان در افغانستان تلفات می دهد

تهران – ایرنا – با وجود اینکه آمریکا از سال 2001 با شعار استقرار صلح به افغانستان رفت، اما تاکنون بیش از 3 هزار نیروی خود را در این کشور از دست داد به گونه ای که مقام‌های پنتاگون اعلام کردند که صبح امروز یک نظامی ۲۱ ساله آمریکایی نیز در جنوب غربی این کشور کشته شد.

به گزارش روز دوشنبه نشریه انگلیسی زبان «پاکستان آبزرور»، مقامات مزبور افزودند که خودروی این نظامی آمریکایی با نام «وینسنت سباستین ایباریا» صبح امروز به دلایل نامعلومی که مشخص نیست توطئه بوده باشد، بر اثر واژگونی در منطقه فراه جان خود را از دست داد.

مقام های آمریکایی یادآور شدند که تحقیقات در مورد علت مرگ این نظامی آمریکایی در حال انجام است.

چندی پیش مقامات این وزارتخانه اعلام کرده بودند که از آغاز حملات «۲۰۰۱» نیروهای امریکایی در افغانستان تاکنون بیش از سه هزار تن از نیروهای نظامی امریکا کشته و ۳۰هزار و ۱۶۶ نظامی دیگر زخمی شده‌اند.
براساس گزارش جدید وزارت دفاع امریکا «پنتاگون» این نظامیان در جریان عملیات ها در مناطق مختلف ولایات افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.
این گزارش در حالی منتشر شده است که هم اکنون ۸ هزار ۶۰۰ نیروی نظامی امریکا در افغانستان حضور دارند که بر اساس برنامه قبلی قرار بود تا پایان سال جاری میلادی «۲۰۱۶» این تعداد به ۵ هزار ۵۰۰ نظامی کاهش یابند.  اما باراک اوباما رئیس جمهور وقت امریکا در سال ۱۳۹۵ اعلام کرده بود که ۸۴۰۰ نظامی تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی در افغانستان حفظ می‌شود.
شبکه سی ان ان نیز چندی پیش گزارش داد که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حال نهایی کردن تصمیم خروج چهار هزار نیروی دیگر سازمان آتلانتیک شمالی (پنتاگون) از افغانستان است و در صورت تحقق آن، شمار نظامیان آمریکایی در این کشور به کمترین سطح در ۱۹ سال اخیر خواهد رسید.

چنانچه این تصمیم عملی شود، شمار نیروهای آمریکا در افغانستان از هشت هزار و ۶۰۰ نفر به چهار هزار و ۵۰۰ نفر می رسد و این کمترین میزان حضور نظامیان آمریکایی در این کشور از سال ۲۰۰۱ تاکنون خواهد بود.

بر اساس این گزارش، ترامپ در حالی به دنبال کاهش بی سابقه نیروهای آمریکایی در افغانستان است که گروه طالبان به رغم امضای توافق صلح با واشنگتن همچنان به حملات و خشونت های خود علیه نیروهای دولتی این کشور آسیای مرکزی ادامه می دهد و کاخ سفید نیز به نظر می رسد که دیگر خواهان انتقاد از طالبان به دلیل افزایش خشونت ها نیست.

اگرچه تصمیم خروج نیروهای آمریکا از افغانستان هنوز نهایی نشده است، اما مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا به تازگی در مورد این طرح با متحدان ناتو گفت و گو کرد.

"ینس استولتنبرگ" دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز پیشتر در دیدار با رییس پنتاگون اعلام کرد: ما در گفت و گوهای خود به موضوع افغانستان می پردازیم و ناتو همچنان به منظور پشتیبانی از روند صلح حضور خواهد داشت.

براساس توافقنامه آمریکا با طالبان که زمستان سال گذشته در دوحه پایتخت قطر به امضا رسید، دولت ترامپ توافق کرد که در مدت ۱۴ ماه تمام نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

در مقابل طالبان نیز متعهد شد که به گروه‌های تروریستی دیگر از جمله داعش و القاعده اجازه استفاده از خاک افغانستان برای انجام عملیات علیه آمریکا و متحدانش را ندهد و حاضر به گفت و گو با دولت کابل شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =