امام جمعه اهل سنت کرمانشاه: تجمع برای فاتحه‌خوانی جایز نیست

کرمانشاه- ایرنا- امام جمعه اهل سنت کرمانشاه از مردم‌خواست تا به دلیل شرایط خاص استان و شیوع بیماری کرونا از برگزاری هرگونه تجمع بخصوص برای فاتحه‌خوانی خودداری کنند.

ماموستا مُلا «محمد محمدی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه دستور متولیان سلامت دوری از هرگونه گردهمایی و تجمع است، افزود: برگزاری مجالس ختم و فاتحه خوانی به دلیل خطر بالای انتقال بیماری هم اکنون جایز نیست.

وی اظهار داشت: دلداری دادن و تسلیت گفتن به بازماندگان و همدلی کردن با آنان برای تحمل مصیبت، یک رفتار و سنت پسندیده است که همواره بر آن تاکید شده اما در شرایط کنونی هرچقدر از ‌گرد هم آمدن خودداری کنیم به سود خودمان و دیگران است.

وی افزود: خوشبختانه زیرساخت‌های فضای مجازی این فرصت را فراهم آورده تا بدون حضور در مکان خاصی به مصیبت دیدگان تسلیت گفت و وظیفه خویشاوندی و دینی را انجام داد.

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه مراسمی چون حضور پرجمعیت تشییع و تدقین میت، زدن ‌چادر دم در منزل، حضور در منزل متوفی و تجمع بر سر مزار را رفتارهای پرخطری برای جامعه توصیف کرد و ‌افزود: اگر در این تجمعات، فردی دچار بیماری شود بار روانی و ‌مسوُولیت سنگینی برای صاحبان عزا دارد و ‌شایسته است در اعلامیه ترحیم به صراحت از مردم خواسته شود که برای تسلیت به درب منازل مراجعه نکنند.

وی با اشاره به اینکه مردم جامعه ما خونگرم و دارای ارتباط قوی هستند از صاحبان عزا خواست تا عدم حضور مردم برای تسلیت را بر پایه شرایط بیماری حاضر بدانند و بنایی برای گله گذاری یا ناراحتی و دلگیری از دیگران ایجاد نگردد.

ابتلای بیش از ۲۴۰ هزار نفر در کشور به کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد تا روز ۱۵ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۵۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۹۵ مورد بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۴۰ هزار و ۴۳۸ نفر رسید.

«سیماسادات لاری» افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱ هزار و ۵۷۱ نفر رسید.

او گفت: خوشبختانه تاکنون ۲۰۱ هزار و ۳۳۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند و  ۳۱۶۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته او، تاکنون یک میلیون و ۷۹۴ هزار و ۷۲۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.