ترم تابستان دانشگاه آزاد از ۴ مرداد ماه آغاز می‌شود

تهران- ایرنا- دوره تابستان سال تحصیلی ۹۹-۹۸ برای رشته‌های غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی طبق دستورالعمل معاون آموزشی و معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه، چهارم مرداد ماه آغاز می‌شود و تا ۳۰ مرداد ماه ادامه می‌یابد.

دستورالعمل دوره تابستان سال تحصیلی ۹۹-۹۸ برای رشته‌های غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از سوی معاون علوم مهندسی و کشاورزی و معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، جواد علمایی معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه و حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه، دستورالعمل «دوره تابستان سال تحصیلی ۹۹-۹۸ برای رشته‌های غیرپزشکی» دانشگاه آزاد اسلامی را به رؤسای استان‌ها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کردند.
در این دستورالعمل تأکید شده است: در راستای استفاده بهینه از توان و قابلیت‌های منابع انسانی، صرفه‌جویی در زمان و نیز استفاده از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل های موجود دانشگاه آزاداسلامی درخصوص برگزاری دوره آموزشی تابستان در مقاطع مختلف تحصیلی، این دستورالعمل ابلاغ می شود.
براساس این دستورالعمل؛ ثبت‌نام دوره تابستان در واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی از  ۲۸ تیر تا دوم مرداد ماه ادامه دارد. شروع کلاس‌های درسی از  چهارم مرداد است که تا ۳۰ مرداد بدون احتساب زمان ثبت‌نام و امتحانات، ادامه می‌یابد و زمان برگزاری امتحانات از اول تا ششم شهریور است.
در این دستورالعمل آمده است: تعداد کل ساعات تدریس دروس نظری و عملی دوره تابستان مشابه نیمسال‌های اول و دوم است و در مدت چهار هفته آموزشی و برای دروس نظری به صورت مجازی (غیرحضوری) و برای دروس عملی به صورت حضوری اجرا می‌شود. واحدهای دانشگاهی موظف هستند درخصوص واحدهای درسی ارائه شده در دوره تابستان، اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهند.

برای دانشجویان دوره کاردانی و کارشناسی که با حداکثر ۱۰ واحد درسی فارغ‌التحصیل می شوند، اخذ ۱۰ واحد در دوره تابستان بلامانع است. بدیهی است اخذ دروس اندیشه ها و وصایای امام خمینی (ره) و روخوانی قرآن کریم علاوه بر ۱۰ واحد امکانپذیر نیست و اخذ دروس اندیشه ها و وصایای امام خمینی (ره) و روخوانی قرآن کریم علاوه بر حداکثر تعداد واحد انتخابی ذکر شده در جدول فوق بلامانع است.
براساس بندهای این دستورالعمل، ارائه دروس در دوره تابستان اختیاری بوده و ترجیحاً در واحد دانشگاهی مرکز استان برگزار می‌شود. تمامی دانشجویان در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند در واحد محل تحصیل یا یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور (فقط در یک واحد دانشگاهی) ثبت‌نام کنند. اخذ درس/دروس در واحد مقصد منوط به ارائه معرفی‌نامه از واحد مبدأ (به همراه فهرست دروس) است و بدون معرفی‌نامه واحد مبدأ اعتباری ندارد و قابل قبول نخواهد بود.

در این خصوص رعایت پیش نیازی و هم‌نیازی دروس در انتخاب واحد دانشجویان الزامی بوده و در صورت رعایت نشدن پیش نیازی دروس، موضوع قابلیت پذیرش و ثبت را نداشته و واحدهای دانشگاهی از هرگونه مکاتبه در این خصوص خودداری کنند. اخذ دروس برای دانشجویان رشته های آموزشی (طرح آموزش معلمان) برابر مفاد دفترچه آزمون الزامی است.
همچنین دانشجویان دوره کارشناسی واحدها یا مراکز بین‌الملل در دوره تابستان با ارائه معرفی‌نامه از واحد مبدأ (به همراه لیست دروس) فقط در دیگر واحدها یا مراکز بین‌الملل می توانند انتخاب واحد کنند.
در این دستورالعمل تأکید شده است که اخذ یا تمدید پایان‌نامه برای مقطع کارشناسی ارشد در دوره تابستان امکان‌پذیر نیست و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد که در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹-۹۸ واحد پایان‌نامه را اخذ و یا تمدید کرده‌اند، نیازی به ثبت‌نام در دوره تابستان ندارند و تا پایان شهریورماه می توانند از پایان‌نامه خود دفاع کنند.

ارائه درس یا دروس ثبت‌نام ارزیابی جامع و اخذ یا تمدید رساله در دکتری تخصصی نیز در دوره تابستان امکان‌پذیر نیست و چنین اقدامی تخلف آموزشی محسوب می‌شود. دانشجویان مقطع دکتری تخصصی که در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹-۹۸ نسبت به ثبت‌نام ارزیابی جامع اقدام کرده‌اند و واجد شرایط شرکت در ارزیابی جامع هستند (مطابق بخشنامه‌های مربوطه)، نیازی به ثبت‌نام در دوره تابستان ندارند.

دانشجویان سایر دانشگاه ها (اعم از دولتی و غیردولتی) با ارائه معرفی‌نامه از دانشگاه محل تحصیل می توانند در هر یک از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که مجری دوره تابستان است، ثبت‌نام و انتخاب واحد کنند.
در این دستورالعمل آمده است؛ کارکنان در واحد دانشگاهی محل اشتغال خود نمی‌توانند در دوره تابستان درس انتخاب کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =