دولت دوازدهم تجارت با پاکستان را توسعه می دهد

اسلام‌آباد - ایرنا - شیوع پدیده همه گیر ویروس کووید-۱۹ فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی تمام کشورها به ویژه تجارت مرزی میان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان را تحت تاثیر قرار داد اما همفکری و عزم مسئولان دو کشور روح تازه‌ای به مبادلات تجاری دو کشور بخشید و اجازه نداد که کرونا مانع ادامه این همکاری‌ها شود.

تصمیم اخیر دولت پاکستان برای بازگشایی چهار گذرگاه دیگر مرزی با جمهوری اسلامی ایران، نقطه عطفی در همکاری‌های دو کشور همسایه و فصل جدیدی در مبادلات تجاری مرزی به رغم شرایط کرونایی است. 

سخنگوی گمرک کشورمان نیز همزمان اعلام کرد که از امروز (دوشنبه) سه بازارچه ریمدان، کوهک و پیشین در استان سیستان و بلوچستان در مرز پاکستان به صورت کامل بازگشایی شد و تجارت میان دو کشور به حالت عادی بازگشته است. 

لزوم تداوم مبادلات مرزی ایران و پاکستان و تدوین برنامه مشترک برای عبور از شرایط سخت مانند بحران کرونا، امری اجتناب‌ناپذیر است که مسئولان بلندپایه دو کشور همسایه نسبت به آن غافل نبوده و با اقدامات موثر و به موقع باعث شدند تا همکاری‌های تجاری و بازرگانی ایران و پاکستان وضعیت ناشی از شیوع کرونا را پشت سر بگذارد. 

«حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران دهم اردیبهشت ماه امسال طی گفت‌وگوی تلفنی با «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان، بازگشایی بازارچه‌های مرزی دو کشور با رعایت کامل دستورالعمل‌های پزشکی را موجب توسعه روابط تجاری تهران-اسلام‌آباد دانست و افزود: علاقه‌مندیم همانطور که با برخی کشورهای همسایه مبادلات کالا انجام می‌شود، با کشور پاکستان نیز تبادل کالا و تجارت از مرزها انجام گیرد. 

رییس جمهوری همچنین چهارم تیرماه در دیدار «رحیم حیات قریشی» سفیر جدید پاکستان در ایران، با تاکید بر ضرورت بازگشایی مرزها و گسترش مبادلات تجاری و کالایی میان دو کشور، بر عملیاتی شدن توافقات مشترک تاکید کرد. 

راهکارهای جدید برای تقویت تجارت ایران و پاکستان

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر «کویته» مرکز ایالت بلوچستان پاکستان به عنوان استان همجوار مرزی با استان سیستان و بلوچستان با هدف تسهیل تجارت مشترک و تداوم همکاری‌های بازرگانی دو کشور، به طور مستمر با مقامات دولت ایالتی، اتحادیه‌های بازرگانی و جامعه تجار پاکستان در تماس است. 

این رایزنی‌ها طی روزهای اخیر در قالب جلسات تخصصی میان سرکنسول ایران در کویته با مقامات دولت ایالت بلوچستان به منظور بررسی راهکارهای جدید برای کمک به عبور از شرایط کرونا با مشارکت انجمن‌های تجاری و اتحادیه‌های کسب و کار ایالت بلوچستان برگزار شده است. 

«حسن درویش وند» که به عنوان سرکنسول جدید جمهوری اسلامی ایران در کویته فعالیت رسمی خود را از ماه گذشته آغاز کرد، روز سه‌شنبه طی مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: طی روزهای اخیر جلسات بسیار سازنده با طرف پاکستانی جهت هماهنگی در مرزها، تسهیل امر تجارت و بررسی موانع در توسعه مبادلات مرزی صورت گرفت. 

وی با یادآوری نشست روز گذشته خود با نایب رییس مجلس ملی پاکستان که خود از حوزه انتخاباتی شهر کویته به عنوان نماینده مجلس انتخاب شده است، افزود: طی این جلسه پیشرفت‌های اخیر برای عبور تجارت مرزی از شرایط کرونایی بررسی شد و ما نیز نسبت به اقدامات مسئولان پاکستانی برای توسعه همکاری‌های مشترک ابراز علاقه کردیم. 

درویش وند اظهار داشت: جدای از بازگشایی مرزهای مشترک و لغو تعلیق فعالیت بازارچه‌های مرزی، بر ازسرگیری تردد قطارهای باری میان ایران و پاکستان به ویژه فعال‌سازی گذرگاه مرزی ریمدان-گبد تاکید شده و ما از طرف پاکستانی خواستیم تا اقدامات در این زمینه را تسریع بخشد. 

سرکنسول ایران در کویته تاکید کرد: فهرستی از راهکارهای ایران برای تقویت تجارت دوجانبه با کشور همسایه پاکستان به نایب رییس مجلس ملی این کشور ارائه شده است که شامل راه‌اندازی خط پروازی میان کویته-زاهدان و مشهد، تقویت تجارت تهاتری، توسعه بازارچه‌های مرزی که عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز سال گذشته دستور آن را صادر کرده بود و همچنین ازسرگیری جلسات مستمر میان مرزبانان دو کشور، می‌باشد. 

وی افزود: تقریباً خیلی از کارها برای ازسرگیری تجارت دو کشور انجام شده، فعالیت در مرزها به طور کامل به صورت هفت روز در هفته انجام می‌شود، تردد قطار باری و موضوع صدور روادید برای تجار دو کشور نیز حل شده است. 

درویش وند با تاکید بر تقویت زیرساخت‌های بازارچه مرزی در داخل خاک پاکستان، افزود: فعالیت این بازارچه‌ها کمک ارزنده‌ای به مرز نشینان می‌کند و باعث ایجاد اشتغال، درآمد و همچنین جلوگیری از قاچاق و سایر فعالیت‌های غیرقانونی می‌شود؛ موضوعی که خود طرف پاکستانی نیز خواهان آن است تا بتواند بر چالش فقر، بیکاری گسترده و قاچاق به ویژه در ایالت بلوچستان غلبه کند. 

وزارت کشور پاکستان جمعه گذشته با اعلام تصمیم این کشور برای بازگشایی ۴ گذرگاه دیگر مرزی با ایران گفت: گذرگاه "گبد، مند، کاتگر و چادگی" هفت روز در هفته و تنها برای تجارت مرزی میان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان گشوده می‌شود. 

در این اعلامیه که یک نسخه آن در اختیار دفتر ایرنا در اسلام‌آباد قرار گرفت، آمده است: چهار گذرگاه مرزی از روز یکشنبه (۱۵ تیر - ۵ ژوئیه) رسماً فعال شده و فعالیت‌های بازرگانی شامل واردات، صادرات و همچنین تردد نامحدود کامیون‌های باری مطابق پروتکل‌های بهداشتی میان دو کشور آغاز می‌شود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =