هم‌افزایی ملل اسلامی ضرورت امروز مسلمانان

تهران - ایرنا - دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، «هم افزایی ملل اسلامی» را ترسیمی به عنوان گامی در معماری جدید تقریب برای امت واحده اسلامی که می تواند به نوعی محورهای بیانیه گام دوم در حوزه بین الملل نیز تلقی شود دانست و تاکید کرد: در حوزه‌هایی نظیر امنیت، قدرت سیاسی، اقتصاد و دانش، هم‌افزایی کشورهای اسلامی با یکدیگر لازم و ضروری است.

نشست مشترک شورای معاونین مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری با اشاره به حکم رهبر معظم انقلاب برای دبیرکل جدید مجمع جهانی تقریب اظهارداشت: معظم له بر دو نکته مهم در حوزه تقریب تأکید داشتند؛ نکته اول اینکه نوسازی در حوزه مسئولیت تقریب شکل گیرد و به همین خاطر یک مدل سازی برای آینده فعالیت های تقریب طراحی کردیم. نکته دومی که مقام معظم رهبری تأکید داشتند عقلانیت در جهان اسلام است.

وی افزود: نوسازی در حوزه وحدت جهان اسلام مسئولیت اصلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی محسوب می شود یعنی وظیفه ی اصلی که بردوش ماقرار دارد این است که به شکل خاص به دنبال وحدت جهان اسلام باشیم.

ترسیم چهار لایه برای امت واحده اسلامی

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به مفاهیم «امت واحده اسلامی» و «تمدن نوین اسلامی» که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری است، اظهار داشت: این مفاهیم، مفاهیم چشم اندازی  بزرگی هستند و بدون یک معماری جدید و طراحی مفهومی، دست یابی به تمدن نوین اسلامی دچار روزمرگی خواهد شد زیرا اقداماتی که به صورت روزمره انجام می دهیم ما را دچار مشکل خواهد کرد.

شهریاری افزود: در معماری جدید تقریب، چهار لایه برای امت واحده اسلامی ترسیم شده است که می تواند به نوعی محورهای بیانیه گام دوم در حوزه بین الملل نیز تلقی گردد.

جلوگیری از تفرقه گرایی و تعرض

وی با بیان اینکه گام اول جلوگیری از تفرقه گرایی و تعرض در جهان اسلام است، ابراز داشت: اولین تلاش ما این است که در جهان اسلام تفرقه و شکافی شکل نگیرد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه مرحله اول گام اول، پرهیز ازجنگ و ترغیب به صلح و اصلاح است، اظهار داشت: البته منظور از صلح، صلح عادلانه است. ما نیاز به یک نظریه پردازی در این حوزه در جهان اسلام داریم تا بتوانیم تمدن نوین اسلامی را شکل دهیم و آن نظریه «صلح عادلانه» است.

ترغیب به همدلی و همدردی

حجت الاسلام شهریاری افزود: مرحله دوم پرهیز از تنازع و ترغیب به همدلی و همدردی است و مرحله سوم پرهیز از اهانت و حرمت شکنی است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: اگر از جنگ پرهیز و صلح برقرار کردیم و همچنین توانستیم از اهانت به یکدیگرجلوگیری کنیم، بعد از آن گام دوم یعنی همکاری در جهان اسلام شکل می گیرد.

شناخت دشمن

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تأکید بر اینکه در گام دوم شناخت دشمن بسیار مهم است، اظهار داشت: اگر می خواهیم وحدت داشته باشیم باید دشمن خودمان را مشخص کنیم و امروز رژیم اشغالگر قدس به عنوان دشمن مشترک یک معیار برای وحدت جهان اسلام است.

وی افزود: مسئله دیگر در این مرحله، احسان و دوستی است. همیاری در جهت رفع مشاجره ها، کمک به مظلومان و مستضعفان و تمسک به قرآن کریم و محبت به اهل بیت رسول اکرم می تواند یکی دیگر از محورهای همکاری در جهان اسلام باشد.

هم افزایی ملل اسلامی

حجت الاسلام شهریاری با بیان اینکه گام سوم هم افزایی ملل اسلامی است، اظهار داشت: بسیاری از فعالیت ها در جهان اسلام را به تنهایی نمی توان انجام داد. در حوزه های مختلف نظیر امنیت، قدرت سیاسی، اقتصاد و دانش لازم است کشورهای اسلامی با یکدیگر هم افزایی داشته باشند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه با اشاره به خدمت رسانی مشارکتی بین ملل اسلامی به عنوان یکی از محور های هم افزایی در جهان اسلام، اظهار داشت: امروز با اختراع اینترنت تغییر بنیادی در دنیا رخ داده است و تاریخ جهان به دو عصر دنیای قبل از اینترنت و بعد از اینترنت تقسیم شده است. این اتفاق منجر شد که انباشت غیر قابل باوری از اطلاعات در دسترس بشر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ما در سه لایه در این عرصه می توانیم خدمت رسانی کنیم، اظهار داشت: نکته اول تولید محتوا در فضای مجازی است. ما در این عرصه نیاز به بانک های اطلاعاتی در جهان اسلام داریم.

تاکید بر تولید محتوای قابل مشاهده جهانی

حجت الاسلام شهریاری با اشاره به اینکه ما باید فضای اطلاعاتی را جدی بگیریم، اظهار داشت: فقط تولید محتوا در این عرصه کافی نیست بلکه عرضه محتوا هم مورد نظر است اگر تولید محتوا داشته باشیم اما کسی آنرا نبیند هیچ ارزشی ندارد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه نکته دوم، مسئله ارتباطات است، اظهار داشت: یک زمانی حداکثر انسانی که می توانستیم در یک جا جمع کنیم ۱۰۰ هزار نفر بود اما امروز در فضای مجازی بیش از ۴ میلیارد انسان حضور دارند و برخی از کلیپ ها را بیش از ۱۰۰ میلیون نفر می بینند بنابراین فضای مجازی امکان ارتباط با ۴ میلیارد انسان را فراهم کرده است.

تأکید بر ایجاد شبکه در جهان اسلام

وی با تأکید بر ایجاد شبکه در جهان اسلام است، اظهار داشت: تمام اطلاعاتی که ما تولید می کنیم در بستری که دشمن ایجاد کرده است عرضه می شود و امروزه تمام شبکه های مجازی فعال در اختیار دشمن قرار دارند لذا لازم است که یک شبکه ایرانی ایجاد شود تا همه در جهان اسلام آزادانه و بدون هراس از سازمان های جاسوسی و اطلاعاتی غربی در این عرصه با هم ارتباط و تبادل اطلاعات داشته باشند.

حجت الاسلام شهریاری بیان اینکه نکته سوم بلاک جین یا زنجیره بلوکی است، افزود: ما در مجمع جهانی تقریب خدمات در بسترفضای مجازی را در حوزه های اطلاعات، ارتباطات و تراکنش برای نوسازی تقریب مدنظر قرار داده ایم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه گام چهارم خودسازی ملل اسلامی است، اظهار داشت: اگر این ۴ گام انجام شود امت واحده اسلامی شکل می گیرد و اگر امت واحده اسلامی شکل بگیرد وارد گفتمان تمدن نوین اسلامی می شویم.

توافق برای توسعه همکاری

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این نشست طی سخنانی ابراز امیدواری کرد تا در این نشست به یک هم افزایی برای آینده روشن همکاری ها دست پیدا کنیم.

ابوذر ابراهیمی ترکمان با تأکید بر اینکه لازم است ما به سمت هم افزایی پیش برویم، گفت: بخش هایی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می تواند به تقریب کمک کنند همچنین مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی می تواند بازویی برای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باشد.

وی ابراز امیدواری کرد تا همکاری دو جانبه را به شکلی پیش ببریم تا نمونه و الگویی در داخل کشور در زمینه همکاری دو جانبه شویم.

در ادامه این نشست مقرر شد کمیته ای ۸ نفره متشکل با حضور نمایندگان مجمع جهانی تقریب و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تشکیل گردد تا با برگزاری جلسات کارشناسی زمینه های همکاری میان مجمع جهانی تقریب و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بررسی کنند تا در نهایت به امضای تفاهم نامه همکاری میان دو سازمان منتهی شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =