دست‌های خالی مردم در برابر دست‌های پنهان آتش

در عملیات فرونشاندن آتش که نوعی جنگ علیه طبیعت به شمار می رود نیروهای مردمی با دست خالی به نبرد با آتش می پردازند و بدون تجهیزات و امکانات و پوشش بیمه ای و با افزایش احتمال بروز حادثه ، نیروهای داوطلب و مردمی در معرض آسیب قرار می گیرند.

افزایش پوشش گیاهی در منابع طبیعی و مراتع استان فارس و کشور در سال جاری و گرم شدن هوا از عوامل موثر در گسترش سطح آتش‌سوزی‌ها است  و احتمال می‌رود طی روزهای آینده نیز  شاهد وقوع آتش‌سوزی‌های بیشتری در سطح استان و کشور باشیم.

اما آن چیزی که آشکار است ، محرز شدن خطای انسانی بصورت عمدی یا غیر عمدی در اغلب آتش سوزی ها است ، می طلبد دستگاه قضایی در این زمینه راساً وارد عمل شده و با بررسی موضوع آتش سوزی ها و بررسی گزارش ها در این زمینه اقدام اساسی انجام دهد ، تنبیه عامل یا عاملین آتش سوزی ها موضوعی است که باید اولویت اول مسوولان باشد.

یادمان نرود که برای سوختن جنگل‌های بلوط، ارژن، بنه و بادام در زاگرس و سپس بازسازی آن در حال پرداخت هزینه‌ای بالا هستیم و پیشنهاد می‌شود دولت برنامه‌ریزی مشخصی برای این موضوع داشته باشد و با در اختیاردادن امکانات کافی به هنگام آتش‌سوزی، از ظرفیت مردمی استفاده کند.

امکانات بیمه‌ای برای داوطلبین فرونشاندن آتش دیده شود ، انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد و نیروهای خودجوش در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند و اگر کم‌ترین امکانات بیمه‌ای برای این افراد به هنگام فرونشاندن آتش در نظر گرفته شود امید و انگیزه آنها بالاتر می‌رود ، ولی بازهم شاهد هستیم که در نبود این امکانات، افرادی هستند که در تمامی سطح استان فارس با دستان خالی و با جان‌ودل به فرونشاندن آتش می‌پردازند.

نمونه این رشادت و دلاوری را در ایثار و از خودگذشتی محمد جواد مختاری جوان ۳۱ ساله فهلیان فارس دیدیم که با ایثار و از خودگذشتگی و رشادت به دل آتش زد و جان شیرین خود را در دفاع از طبیعت زاگرس فدا کرد.

درست است که افرو نشاندن آتش مسرت‌بخش است ، اما از سویی از دست دادن نیروهای مردمی بسیار آزار دهنده و اندوهناک است ، انجمن های محیط زیست و تشکل های مردمی  خواهان هزینه کرد و تامین تجهیزات  بیشتر از سوی مسئولان هستند ، این توجه به نفع طبیعت خواهد بود و از هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌کند.

فرونشاندن آتش نیازمند امکانات نخستین  همچون لباس و کفش ضد آتش، کوله‌پشتی، دستگاه ضد آتش دمنده و  فلاکسی بک است،  و ما در سازمان های مردم نهاد مختلف هرچند که در شهرستان‌های فارس گروه هایی در قالب تیم ها و دسته های مردم نهاد برای فرونشاندن آتش تشکیل داده ایم اما به دلیل گرانی تجهیزات ضد آتش  موفق نشده ایم همه تجهیزات لازم را برای داوطلبین فراهم کنیم.

بنا بر این لازم است مسئولین محیط زیست و منابع طبیعی  حداقل این امکانات را در اختیار سازمانهای مردم نهاد قرار دهند تا در کنار آموزش و سازماندهی موثر نیروها شاهد وقایع تلخ انسانی در فرونشاندن آتش  جنگل نباشیم.

به قلم: مجید تقی خانی، هماهنگ کننده سازمانهای مردم نهاد تخصصی منابع طبیعی استان فارس

اخبار مرتبط