گردشگرپذیری در پهنه سدهای خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان‌ رضوی از انعقاد تفاهم‌نامه و برنامه‌ریزی برای تبدیل پهنه پیرامونی سدها و بندهای فعال در سطح این استان به فضا و تاسیسات گردشگری و پذیرش گردشگران خبر داد.

ابوالفضل مکرمی‌فر روز دوشنبه در نشست کمیته گردشگری آب خراسان رضوی در محل شرکت آب‌ منطقه‌ای این استان افزود: بر اساس تفاهم‌نامه منعقده میان وزارتخانه‌های نیرو و میراث فرهنگی، سدهای فعال در سطح خراسان رضوی به عنوان قابلیت و ظرفیت‌ گردشگری مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: بر اساس تفاهم صورت گرفته بین اداره‌کل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی سدها و بندهای دارای ظرفیت جذب گردشگر از جمله سد فریمان، سد درونگر، سد سلامی و دیگر سدها و بندهای فعال در نقاط مختلف این استان به فضای گردشگری تبدیل می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی گفت: گردشگران با توجه به تنوع فضاها و ظرفیتهای سرمایه‌گذاری که در این مناطق ایجاد خواهد شد امکان بازدید از آنها را خواهند داشت.

مکرمی‌فر افزود: در استان خراسان رضوی ۲۰ واحد سد و بند با ظرفیت گردشگری وجود دارد که در حال برنامه‌ریزی برای استفاده بیشتر از آنها در راستای توسعه گردشگری و تقویت این صنعت هستیم.

محمد علایی، مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای خراسان‌رضوی نیز در این نشست گفت:در طرحهای گردشگری تاسیسات آبی، حراست از آثار باستانی و حفظ و پایداری شرایط زیست محیطی باید بطور کامل توسط سرمایه‌گذران مورد توجه قرار گیرد.

استان ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومترمربعی خراسان رضوی هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران را در خود جای داده است.

همچنین خراسان رضوی با هفت درصد از مساحت کل کشور ۳۳ منطقه گردشگری ملی، محلی و منطقه‌ای دارد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =