جوانی پاشازاده مقابل تجربه میثاقیان در الگیلانو زیر سایه کرونا

رشت - ایرنا - تیم های فوتبال سپیدرود رشت و ملوان انزلی در حساس ترین بازی هفته جاری لیگ دسته اول، در دربی گیلان مقابل هم قرار می گیرند.

این مسابقه که به الگیلانو معروف است در حالی از ساعت ۲۰ امشب در هفته بیست و هشتم رقابت های لیگ دسته اول در ورزشگاه خالی از تماشاگر سردارجنگل رشت برگزار می شود که هر دو تیم با کادرفنی متفاوت نسبت به آغاز فصل به مصاف هم خواهند رفت که تیم سپیدرود با جوانی مهدی پاشازاده سرمربی جدید خود رو در روی ملوان بندرانزلی با سرمربیگری اکبر میثاقیان باتجربه قرار خواهد گرفت.

البته با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا به خصوص در بین فوتبالیست ها، این بازی نیز همانند سایر دیدارها در شرایطی خاص برگزار  می شود و می توان گفت که شاهد اولین دربی گیلان (الگیلانو) زیر سایه کرونا خواهیم بود.

مهدی پاشازاده که روز شنبه هفته جاری به عنوان سرمربی جدید سپیدرود انتخاب و جانشین نادر دست نشان شد ، باید در اولین تجربه مربگیری خود در تیم سپیدرود رشت در یک دیدار حساس و در دربی گیلان مقابل تیم ملوان بندرانزلی قرار گیرد که به طور حتم این بازی شرایط خاص خود را خواهد داشت.

به هرحال در این دیدار که به دلیل شرایط کرونایی در ورزشگاه خالی از تماشاگر و با حداقل حضور خبرنگاران و عکاسان برگزار خواهد شد، جوانی پاشازده در مقابل تجربه میثاقیان قرار خواهد گرفت و باید مشاهده کرد که در این بازی ، ایده های کدام مربی جواب خواهد داد.

با توجه به شرایط تیم های سپیدرود و ملوان بندرانزلی در جدول رده بندی نیز که هر دو جزء تیم های انتهای جدولی قرار دارند، به طور حتم کسب نتیجه مساوی برای هیچ یک از تیمها به خصوص برای سپیدرود که میزبان این دیدار است فایده ای ندارد و به طور حتم هر دو برای کسب پیروزی به میدان خواهند آمد.

هم اینک تیم های فوتبال ملوان بندرانزلی و سپیدرود رشت با یک امتیاز اختلاف به ترتیب در رتبه های شانزدهم و هفدهم جدول رده بندی قرار دارند و خطر سقوط هر دو تیم پرطرفدار گیلان را تهدید می کند اما کسب این سه امتیاز، تا حدی تیم برنده را از انتهای جدول جدا خواهد ساخت  و به همین دلیل این دربی شرایط ویژه و خاصی دارد.

این در حالی است که تیم فوتبال سپیدرود رشت در دو بازی قبلی خود متحمل شکست شده و برای جبران این دو شکست رو در روی ملوان قرار خواهد گرفت تا با کسب پیروزی در این بازی ، علاوه بر فتح دربی گیلان ،طرفدران خود را شادمان سازد.

اما تیم فوتبال ملوان بندرانزلی که پس از آغاز مجدد رقابت های لیگ دسته اول فقط یک بار به میدان رفته و به یک پیروزی شیرین خانگی دست یافته، تا با روحیه مناسب در رشت و در الگیلانو مقابل سپیدرودی ها قرار گیرند.

سپیدرود و ملوان جزء سرمایه ها و افتخار گیلانند

مجید جهانپور از کارشناساسان فوتبال گیلان و کشور در خصوص برگزاری دربی گیلان در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این دو تیم جزء سرمایه های گیلان و باعث افتخار این استان هستند که در چند دهه باعث شادی مردم شده اند.

سپیدرود و ملوان جزء سرمایه های گیلان و باعث افتخار استان هستند.

وی افزود: در برگزاری این دیدار امیدوارم که در وهله اول این دیدار بدون حادثه سویی انجام شود و شاهد نکات فنی زیادی در این دربی باشیم و در نهایت نیز هیچ کدورتی ایجاد نشود.

وی ادامه داد: این دو تیم باید با تمرکز بسیار زیادی در بازی های باقیمانده حضور یابند تا در نهایت سهمیه خود را در لیگ دسته اول حفظ کنند و از طرف دیگر با توجه به اینکه این دو تیم از مربیان توانمند و باتجربه ای بهره می برند ، در ادامه نیز امکانات مناسبی در اختیار آنان قرار گیرد. 

این کارشناس فوتبال اضافه کرد: به هرحال هر دو تیم سپیدرود و ملوان بندرانزلی شرایط مناسبی در جدول رده بندی ندارند، اما انتظار فوتبال دوستان این است که دربی گیلان یک بازی زیبا و پرگل باشد تا فوتبال کشور شاهد یک دیدار جذاب باشد.

جهانپور خاطرنشان کرد: البته با توجه به شرایط خاص و وجود بیماری کرونا، این دیدار نیز همانند سایر مسابقات بدون حضور تماشاگر برگزار می شود که این امر برای تیمهای پرطرفداری همچون سپیدرود و ملوان ناخوشایند است.

وی اظهار کرد: عدم حضور تماشاگران برای تیمهای پرطرفدار یک ضعف محسوب می شود چون این تیمها با حضور تماشاگران خود هجومی تر و با روحیه بهتری مقابل حریفان ظاهر می شوند اما هم اینک که شرایط حضور طرفداران در ورزشگاه مهیا نیست، مسئولان تیم هایی همچون سپیدرود و ملوان باید از سایر نقاط قوت تیم خود بهره بیشتری ببرند تا عدم حضور طرفداران در مسابقات احساس نشود.

جهانپور در خاتمه اظهار کرد: به هر حال امیدواریم که شاهد یک بازی زیبا و پرهیجان در دربی گیلان وهمچنین  از بین رفتن بیماری کرونا در کشور باشیم تا بازی ها بار دیگر با حضور تماشاگر انجام شود.

بازی سپیدرود و ملوان یکی از حساس ترین دربی های تاریخ گیلان 

اما یکی دیگر از کارشناسان فوتبال گیلان که خود سالها به عنوان بازیکن در دربی های گیلان حضور یافته در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت: این مسابقه یکی از حساس ترین بازی های دربی گیلان در چند دهه اخیر محسوب می شود.

امید هرندی افزود: تاکنون هیچگاه در دربی گیلان دو تیم سپیدرود و ملوان برای عدم سقوط مقابل هم قرار نگرفتند اما هم اینک دو تیم جزء تیمهای انتهای جدول هستند و برای فرار از سقوط رو در روی هم قرار می گیرند.

امید هرندی افزود: تاکنون هیچگاه در دربی گیلان دو تیم سپیدرود و ملوان برای عدم سقوط مقابل هم قرار نگرفتند اما هم اینک دو تیم جزء تیمهای انتهای جدول هستند و برای فرار از سقوط رو در روی هم قرار می گیرند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود، این بازی برای هر دو تیم سخت است که  البته شرایط ملوان تا حدی بهتر است اما فوتبال را نمی توان پیش بینی کرد به خصوص بازی های دربی را نمی توان حدس زد که با چه نتیجه ای به پایان می رسد.

این کارشناس و مربی باسابقه اضافه کرد: در این دیدار تیم فوتبال سپیدرود رشت به دلیل شرایط  کرونا نمی تواند از وجود طرفداران خود سود ببرد که این امر یک امتیاز مثبت برای ملوان است چون فشار تماشاگر تیم حریف را احساس نمی کند.

 هرندی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر تیم ملوان در بازی قبلی خود در انزلی برابر حر یفش به میدان رفت و موفق به پیروزی شد و با روحیه مناسب مقابل سپیدرود قرار می گیرد اما تیم سپیدرود در بازی گذشته در شیراز به میدان رفت که متحمل شکست نیز شد و با این شرایط باید در دربی گیلان برابر ملوان قرار گیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به این شرایط از لحاظ آماری وضعیت تیم ملوان مناسب تر است اما در اینگونه بازی ها هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و نمی توان شرایط  تیمها را با نتیجه کسب شده مقایسه کرد و به همین دلیل باید منتظر یک بازی جذاب از سوی هر دو تیم باشیم.

 وی به تغییرات ایجاد شده در کادرفنی دو تیم نیزاشاره و اظهار کرد: طبق توافق انجام شده دست نشان از سرمربیگری سسپپدرود جدا و مهدی پاشازاده جانشین این مربی شده که به نظرم مسئولان سپیدرود باید در این دیدار نیز از وجود دست نشان بهره می بردند چون این مربی با تیمهای سپیدرود و داماش سابقه بازی مقابل تیم ملوان را دارد و از این لحاظ تجربه کافی در دربی ها را دارد اما پاشازاده فقط دو روز است که به تیم اضافه شده و تجربه بازی های دربی را نیز ندارد.

هرندی افزود: از طرف دیگر مسئولان سپیدرود می توانستند حتی ازمربیان بومی در چند بازی باقیمانده استفاده کنند و برای فصل آینده از حضور پاشازاده و یا مربی دیگر سود ببرند.
وی گفت: در نقطه مقابل اکبر میثاقیان فرصت بیشتری برای هماهنگی تیم خود داشت و از قضا توانست در یک بازی خانگی نیز مقابل بادران تهران به برتری برسد و با این وضعیت در دربی حضور یابد اما پاشازاده  فرصت هماهنگی طی این دو روز را ندارد و باید در این بازی از نظر کمک مربیان خود استفاده کند.

این کارشناس فوتبال درخاتمه بیان کرد: به هرحال با توجه به شرایط موجود دو تیم در جدول رده بندی، این دربی از حساسیت ویژه ای برخوردار است چون کسب نتیجه مساوی نیز برای هیچ یک از تیمها فایده ندارد و هر دو تیم چشم به سه امتیاز این بازی دوخته اند و امیدوارم که هر دو تیم سپیدرود و ملوان در این دربی حساس یک بازی زیبا را ازخود به نمایش بگذارند. 

نبرد داماش با گرما و استقلال خوزستان

اما تیم فوتبال داماش گیلانیان دیگر نماینده استان گیلان در رقابت های لیگ دسته اول باید در هفته بیست و هشتم این رقابت ها امشب در گرمای اهواز رو  در روی تیم استقلال خوزستان قرار گیرد.

داماشی ها که به شدت از بابت مشکلات مالی رنج می برند و در چند دیدار اخیر نیز مغلوب حریفان خود شده اند، نسبت به نیم فصل اول نیز چند پله در جدول رده بندی سقوط کرده و اگر شرایط این تیم تغییری نیابد، بی شک این تیم نیز یکی از گزینه های سقوط از لیگ دسته اول خواهد بود.

داماشی ها برای مقابله و کسب امتیاز برابر استقلال خوزستان علاوه بر اینکه باید بازی قابل قبولی را از خود به نمایش بگذارند، از طرف دیگر باید با گرمای شهر اهواز نیز بسازند تا با ذخیره نیرو و ایجاد تعادل قوای بدنی بازیکنانشان تا انتهای دیدار، نتیجه دلخواهی نیز کسب کنند.

 تیم فوتبال داماش گیلانیان برای کسب امتیاز در بازی خارج از خانه آن هم مقابل تیم استقلال خوزستان کار دشوار  و سختی را پیش رو دارد اما اگر این تیم بخواهد سهمیه خود را در این لیگ حفظ و خطر سقوط تهدیدش نکند، باید در دیدارهای خارج از خانه نیز به فکر کسب امتیاز باشد.

به هرحال باید مشاهده کرد که نبرد تیمهای فوتبال سپیدرود رشت و ملوان بندرانزلی آن هم با کادر جدید در الگیلانو با چه نتیجه ای به اتمام خواهد رسید و از طرف دیگر داماشی ها در گرمای اهواز برابر تیم استقلال خوزستان چه نتیجه ای را کسب خواهند کرد.

تا پایان هفته بیست و هفتم رقابت های فوتبال لیگ دسته اول باشگاه های کشور جام آزادگان با حضور ۱۸ تیم، داماش با کسب ۳۲ امتیاز در مکان دوازدهم، ملوان بندرانزلی با ۲۷ امتیاز در مکان شانزدهم و سپیدرود رشت با ۲۶ امتیاز در  مکان هفدهم جدول رده بندی قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =