ثبت ملی باغ‌های همدان تیشه به ریشه سودجویان

همدان- ایرنا- لزوم ثبت ملی باغ‌های همدان با دستور مدیریت ارشد استان، تیشه بر ریشه سودجویانی است که همواره در تکاپوی ساخت‌وسازهای غیرمجاز و تغییر کاربری‌ به قیمت تخریب و از بین بردن طبیعت دیار الوند بوده و هستند.

تخریب و ساخت وسازهای بی رویه در باغ های شهر همدان در سال های اخیر موجب برهم خوردن پایداری محیط زیست در مناطقی از این شهر شده و نابودی فضای سبز و  درختان را نیز به دنبال داشته است.

اگرچه نظارت بر تغییر کاربری‌ها در شهر با شورای اسلامی و شهرداری است اما همچنان نیز شاهد ساخت وسازهای غیرمجاز در باغ ها هستیم.

البته در این بین مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری همدان عزم جهادی برای مقابله با هرگونه ساخت وساز در باغ ها و فضای سبز شهر و حومه را داشته اما این میزان تلاش و اقدام جهادی نیز همچنان نتواسته عامل بازدارنده باشد.

این در حالیست که همدان به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های متنوع فضای سبز به عنوان نخستین شهر سبز پایدار در میان کشورهای اسلامی نامیده شده و یکی از مهمترین علت این انتخاب بین المللی، طبیعت بکر و گسترده در سطح این شهر است.

همدان به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های متنوع فضای سبز به عنوان نخستین شهر سبز پایدار در میان کشورهای اسلامی نامیده شده و یکی از مهمترین علت این انتخاب بین المللی، طبیعت بکر و گسترده در سطح این شهر است.

با این حال باغ شهر همدان با ساخت وسازهای بی رویه و رواج ویلاسازی به سمت نابودی پیش می رود و در صورت بی توجهی به این مساله، با گذشت زمان بخش عمده ای از باغ های شهر به املاک مسکونی تبدیل خواهد شد.

استان همدان دارای ۶۸ هزار هکتار باغ است که از این بین شهر همدان سهم بسزایی را دارا بوده و همین طبیعت بکر و جاذبه های منحصر به فرد باعث شده تا به عنوان آزمونه (پایلوت) گردشگری محسوب شود.

راه‌اندازی گشت پلیس در باغ‌های همدان

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان گفت: برای نخستین بار گشت اختصاصی پلیس ساختمان در حوزه باغ‌های این شهر به منظور جلوگیری از هرگونه ساخت وساز غیرمجاز راه اندازی شد.

محمدعلی گلشن اظهار داشت: با راه اندازی این گشت، فضای نظارت بر ساخت وسازهای مجاز و غیرمجاز در سطح باغ های همدان افزایش چشمگیری خواهد یافت.

وی بیان کرد: گشت اختصاصی پلیس ساختمان در حوزه باغ ها به صورت مستمر نسبت به بازدید از این مناطق اقدام خواهد کرد.

گلشن اضافه کرد: هرگونه اقدام در ساخت و ساز باغ ها از قبیل فنس کشی، کرت بندی، تراس بندی، تعمیرات و نوسازی، تعمیرات جزیی و اساسی، ترمیم دیوار و دیوارکشی، احداث و مرمت بنا، نصب آلاچیق و سایه بان، احداث انباری و سرویس بهداشتی، احداث اتاق کارگری و خانه باغی نیاز به مجوز دارد و شهروندان باید به شهرداری منطقه خود مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه سامانه ۱۳۷ همدان آماده گزارش‌های مردمی از ساخت وسازهای غیرمجاز است، گفت:  طرح گشت زنی پلیس ساختمان ویژه باغ های منطقه دره مرادبیک و سیلوار انجام شده و سامانه ۱۳۷ به صورت شبانه روز آماده دریافت هرگونه تخلف خواهد بود.

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان خاطرنشان کرد: مناطق دره مرادبیک با ۲ هزار و ۸۰۰ و سیلوار با یک هزار باغ از اهمیت ویژه برخوردار هستند و نظارت بر هرگونه ساخت وساز در این بخش ها با تشکیل گشت پلیس ساختمان در حال انجام است.

وی افزود: گشت های پلیس ساختمان ویژه باغ ها مجهز به دوربین و سیستم ردیاب GPS هستند و کنترل و نظارت به خوبی انجام می شود و از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱۵۰ مورد ضبط وسایل ساخت و ساز و نیز صدور اخطاریه اقدام کرده است.

دستور استاندار تیشه بر ریشه سودجویان

استاندار همدان از رویه نظارت و برخورد قانونی باهرگونه ساخت وساز در باغ های همدان گلایه مند است و با انتقاد از رویه نابودی باغ های همدان مسوولیت برخورد با این تخلفات را بر عهده شورا و شهرداری می داند.

سید سعید شاهرخی در نشست اخیر خود با اعضای شورای اسلامی شهر همدان با طرح این سوال که با چه مجوزی در یک باغ ساختمان چهار طبقه ساخته می شود؟ گفت: باغ‌های همدان باید همانند شهر قزوین ثبت ملی شوند.

استاندار همدان با ابراز نارضایتی از عملکرد کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری همدان به دلیل صدور برخی مجوزها و گذر از تخلفات با پرداخت جریمه در حوزه ساخت وساز در باغ ها افزود: تبدیل تخلفات ساختمانی به جریمه فقط در زمانی مجاز است که با اصول شهرسازی مغایرت نداشته باشد.

استاندار همدان با ابراز نارضایتی از عملکرد کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری همدان به دلیل صدور برخی مجوزها و گذر از تخلفات با پرداخت جریمه در حوزه ساخت وساز در باغ ها گفت: تبدیل تخلفات ساختمانی به جریمه فقط در زمانی مجاز است که با اصول شهرسازی مغایرت نداشته باشد.

شاهرخی با اشاره به اینکه تیمی را برای بررسی عملکرد کمیسیون ماده ۱۰۰ تشکیل می‌دهم ، گفت: این تیم نظارتی هرگونه اقدام غیرقانونی را گزارش می دهد.

ثبت ملی باغ‌ها حفظ سرمایه شهر

رییس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری همدان نیز گفت: ثبت ملی باغ‌های همدان حفظ سرمایه شهری است و انتظار داریم دستگاه‌های اجرایی در روند اداری این طرح سرعت عمل داشته باشند.

حسین قراباغی اظهار داشت: طرح پیشنهادی استاندار همدان مبنی بر ثبت ملی باغ‌های همدان بسیار ارزشمند است منتهی دستگاه های مرتبط باید اقدام لازم را صورت دهند.

وی بیان کرد: باغ ها، منابع طبیعی و سرمایه زیست محیطی شهر همدان به شمار می روند و این طرح باعث نجات باغ ها از هر گونه تخریب و ایجاد تغییر می شود.

قراباغی خاطرنشان کرد: این طرح با موفقیت در قزوین اجرایی شد و اکنون توقع داریم که با قید فوریت روند اداری ثبت باغ های همدان اقدام شود.

وی افزود: حفظ و صیانت از باغ ها در حریم شهر به عنوان سرمایه مهم جزو سیاست های اصلی اعضای شورا است و عزم جدی در مقابله با هرگونه تغییر در این منابع مهم طبیعی را داریم.

 این عضو شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: باغ شهر بودن همدان باید صیانت و حفاظت شود و در توسعه آینده شهر مدنظر قرار بگیرد و در طرح جامع شهری نیز توجه جدی به حفظ باغ های موجود شده تا آیندگان از این سرمایه مهم بهره مند شوند.

برخورد قاطع با متخلفان

رییس شورای اسلامی شهر همدان نیز گفت: شهرداری با این گونه تخلفات طبق مقررات و بدون ملاحظه برخورد می‌کند و هرگونه تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و باغ ها و تبدیل آن به ساخت و ساز باید در چارچوب مقررات و کسب اجازه و با نظارت شورای اسلامی شهر و شهرداری صورت بگیرد.

کامران گردان افزود: حفظ باغ ها و باغ شهر ماندن همدان یکی از رویکردهای اصلی شورا و شهرداری است و در این راستا علاوه بر شهرداری نیاز به همکاری مردم و همراهی مسوولان دیگر دستگاه‌های مرتبط با حفظ باغ ها هستیم.

وی گفت: هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز در سطح شهر از جمله اراضی و باغ ها تخلف است و تاکنون برخوردهایی در این زمینه به عمل آمده و با قدرت این روند را ادامه می دهیم چرا که حفظ و احیای باغ ها هویت شهری را حفظ می کند.

گردان با اشاره به تخریب باغ‌های و از بین رفتن بسیاری از باغ‌های شهر، گفت: حفظ باغ‌ها و فضای سبز مطالبه ملی است و باید با تعامل دستگاه‌های مرتبط باغ‌های باقیمانده را حفظ کرد.

باغ‌های همدان زیرذربین بازرسان

معاون خدمات شهری شهرداری همدان نیز گفت: هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز در حریم شهر به ویژه باغ‌ها زیر ذره‌بین نیروهای پلیس ساختمان اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری قرار دارد و عملیات بازرسی میدانی از این مناطق در حال انجام است.

وحید علی ضمیر اظهار داشت: طرح بازرسی میدانی از باغ ها و مناطق حاشیه شهر با همکاری جهادکشاورزی و منابع طبیعی چندین مرحله انجام شده و همچنان ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: این طرح نظارتی با هدف کنترل هر چه بیشتر ساخت وساز در حریم و جلوگیری از تخلف های ساختمانی و تغییر کاربری اراضی ملی در شهر همدان ادامه خواهد داشت.

علی ضمیر یادآور شد: مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان با هرگونه تخلف و ساخت و ساز غیرمجاز در سطح مناطق چهارگانه شهرداری برخورد جدی خواهد داشت.

وی افزود: شهروندان همدانی قبل از هرگونه احداث بنا و دیوارکشی و سایر اقدام ها پیرامون ساخت و ساز در املاک خود نسبت به اخذ مجوزهای لازم از شهرداری و جهاد کشاورزی اقدام کنند.

علی ضمیر اظهار داشت: تیم های گشتی حوزه اجرایی مدیریت شهری به صورت شبانه روزی مناطق چهارگانه شهر همدان را رصد و با متخلفان در امر ساخت و ساز غیر مجاز برخورد می کنند.

باغ‌ها شناسنامه دار شوند

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان نیز خواستار شناسنامه دار شدن باغ ها شد و افزود: در چند سال گذشته تغییراتی در باغ‌های شهر صورت گرفته که البته اطلاعات دقیقی در این خصوص نداریم.

رضوان سلماسی با تاکید بر لزوم شناسنامه ‌دار کردن درختان باغ‌ها گفت: با تهیه نقشه باغ‌ها و شناسنامه ‌دار کردن درختان می ‌توانیم آمار دقیقی از تغییرات باغ ‌ها داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حفظ و صیانت از باغ‌ها یک اقدام ملی است انتظار می رود مدیریت ارشد استان و سایر دستگاه ها نیز وارد عمل شوند تا بتوانیم با همکاری و تعامل هم از تغییرات بیشتر باغ‌های جلوگیری کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha