لزوم همکاری گروه‌های آموزشی و تحقیقاتی در تربیت دانشجویان دکتری

تهران- ایرنا- معاونان آموزشی و تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارسال نامه به دانشگاه‌ها، خواستار همکاری گروه‌های آموزشی و مراکز تحقیقاتی در تربیت دانشجویان دکتری تخصصی شدند.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، در متن این نامه آمده است: تربیت نیروی انسانی توانمند و باکفایت از مبانی توسعه علمی کشور بوده و در این بین تربیت دانش آموختگانی با مهارت های لازم در حیطه‌های آموزشی، تحقیقاتی، مدیریتی، اجرائی و پاسخگو به نیازهای ملی و اجتماعی در مقاطعی همانند دکترای تخصصی (Ph.D) به لحاظ نقشی که در توسعه علمی و فناوری کشور ایفا می‌کنند، از اهمیتی دو چندان برخوردار است.

در سال های اخیر از لحاظ کمی در تامین دانش آموختگان مورد نیاز در مقطع دکترای تخصصی (Ph.D) گام های بلندی برداشته شده و در اکثر رشته ها تا سرحد خودکفایی و در مواردی فراتر از نیاز کشور اقدام شده و به نظر می‌رسد توجه به ارتقای کیفیت این دوره‌ها از اولویتی ویژه برخوردار است. در این راستا همکاری گروه های آموزشی و مراکز تحقیقاتی بسیار تعیین کننده و موثر خواهد بود.

این نامه می افزاید: مقتضی است از گروه های آموزشی که دارای ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکترای تخصصی (Ph.D) هستند، خواسته شود در اولین فرصت ممکن ضمن عقد تفاهم‌نامه با یکی از مراکز تحقیقاتی مرتبط با وظایف آموزشی و پژوهشی گروه آموزشی بر اساس ماموریت‌های ملی و بین‌المللی، نسبت به تعیین حیطه‌های فعالیت مشترک برای پذیرش دانشجو در این مقطع اقدام کنند.

بدیهی است در سال جاری اولویت با پذیرش و تکمیل ظرفیت با رشته‌هایی خواهد بود که تفاهم‌نامه مشترک فی‌مابین گروه آموزشی و مرکز تحقیقات مرتبط منعقد شده و به این حوزه اعلام شود و به منظور استفاده بهینه و موثر از امکانات و نیروی انسانی موجود از سال آتی پذیرش دانشجو در این مقطع صرفاً در قبال انعقاد تفاهم‌نامه ذکر شده صورت خواهد پذیرفت.

در این نامه آمده است: با توجه به اهمیت موضوع انتظار دارد با نظارت مستمر رؤسای محترم دانشگاه ها و پیگیری بی‌وقفه معاونین محترم آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه ها و همچنین همکاری گروه های آموزشی و مراکز تحقیقاتی و تلاش مستمر اعضای محترم هیات علمی شاهد دستاوردهای قابل توجهی در زمینه آموزش، تحقیقات و فناوری برای کشور بوده و موجبات ارتقای علمی کشور را بیش از پیش را فراهم آوریم.

این نامه به امضای دکتر علی اکبر حق‌دوست معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی و دکتر رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت رسیده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =