نماینده مجلس: قیمت‌ واحدهای آماده واگذاری باید منطقی باشد

تبریز-ایرنا- عضو کمیسیون صنایع و معادن و هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: قیمت گذاری واحدهای تولیدی آماده برای خصوصی سازی جهت واگذاری باید منطقی باشد.

محمدحسین فرهنگی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه درباره خصوصی سازی معماهای غیر قابل اجرا و لاینحل مطرح نباید کرد، افزود: باید چنان رفتار کنیم که ز یکسو افراد فاقد اهلیت، دلال، سودجو و فاسد را پای معاملات بکشانیم و از سوی دیگر به گونه ای قیمت گذاری ها را طرح کنیم که هیچ خریدار واقعی تمایل و جرأت نزدیک شدن به بنگاه های اقتصادی مفید و موثر کشور را نداشته باشد.

وی اظهار داشت: توانایی و اهلیت اداره یک مجموعه و واحد تولیدی و صنعتی با توجه به سوابق و عملکرد فرد، بهترین، مهمترین و عالی ترین معیار برای واگذاری ها است.

فرهنگی با بیان اینکه دولت در این رابطه باید تجربه کشورهای مختلف را بررسی کند، گفت: دولت باید بررسی کند که چه در زمینه واگذاری دولتی چه در زمینه تامین زمین، تسهیلات و اقلام مشابه برای فعالیت های تولیدی چه تشویق های وسوسه انگیزی را پیش روی فعالان اقتصادی قرار داده اند و آنان را به وادی تولید کشانده اند.

وی اضافه کرد: مسئولان ببینند که کره جنوبی با کدام سیاست از کشوری نیازمند به کشوری توانمند از نظر اقتصادی امروز تبدیل شده است.

فرهنگی توضیح داد: یکی از روسای جمهور گذشته کره جنوبی حدود ۶ دهه قبل زمینه ای فراهم کرد و منابعی را به صورت وام تهیه کرد در اختیار کسانی که عمل کننده بودند قرار داد و صنعت مهمی را راه انداخت که باعث شکوفایی کره جنوبی شد.

وی افرود: اینکه شعار تحول خواهی بدهیم و به جای تمرکز بر مسائل اساسی مردم در درون مجلس، به حذف شایستگان و نظایر آن متمرکز شویم مناسب نیست و بهتر است برای موضوعاتی مانند مسکن، اصلاح شرایط بازار، تحول در حوزه های مختلف دیگر مانند حوزه دانش و فناوری، هنر و فرهنگ، کشاورزی، معدن و صنایع معدنی و نظایر آنها بهترین راه حل ها را بیابیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز باید برای جایگزینی برخی از مولفه های موثر در اقتصاد گام های موثر را برداریم و کاری نکنیم امید عموم مردم به سرخوردگی منتهی شود، گفت: ایجاد شوک های پیاپی در مسائل داخلی کار را به جای رسانده که قوانین تبدیل به قوانین سفید و خنثی شده است.

فرهنگی ادامه داد: در نتیجه این اقدامات آنچه ما در مجلس شورای اسلامی می نویسیم و ابلاغ می کنیم به دلیل عدم اجرا، شاهد تحمیل هزینه های بیشتری به جامعه هستیم.

وی به مباحث روش شناسی قومی در چارچوب اصول جامعه شناسی و اقتصاد اشاره و اضافه کرد: برای از بین بردن اخلاقیات جامعه نیاز به جنگ نظامی یا حتی تحریم نیست و کافی است جامعه ای را  با تورم طولانی مدت درگیر کنند.

فرهنگی تاکید کرد: دولت مسئولیت پذیر نباید به گونه ای عمل کند که جایگاه لگالیته ( مشروعیت ) را در نظام مردم سالاری بکاهد و به جای یک نظام قانونمند، جامعه را به نظام عوام گرایانه تبدیل کند و به جای بحث های اصلی به حاشیه ها بپردازد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha