پوشش بیش از ۱.۵ میلیون دانش‌آموز در طرح سنجش نوآموزان

تهران-ایرنا- رییس سازمان آمورش و پرورش استثنایی از تحت پوشش قرار گرفتن بیش از یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز در طرح سنجش نوآموزان خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آمورش و پرورش، سید جواد حسینی درآیین افتتاحیه طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان که با حضور وزیر آموزش‌وپرورش و در مجتمع آموزشی استثنایی ساریخانی منطقه ۵تهران برگزار شد، افزود: دو هزار و ۲۰۰  پایگاه سنجش با حضور۲۰ هزار عوامل اجرایی در سراسر کشور خبر داد و اظهار کرد: در این طرح که هم‌زمان از امروز در سراسر کشور آغاز و تا آغاز سال تحصیلی جدید ادامه دارد، بیش از یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز تحت پوشش قرار می‌گیرند.

وی یادآور شد: بر اساس مصوبه دولت در سال ۱۳۷۳ و دیگر اسناد بالادستی، اساسنامه سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی و قانون برنامه پنج ساله طرح سنجش هرساله اجرا می‌شود.

رییس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی تصریح کرد: برای داشتن یک آموزش‌وپرورش کیفی باید تلاش کنیم لذا ارتقای کیفیت و عدالت دو جوهره اساسی سند تحول بنیادین است.

حسینی ادامه داد: برای ارتقای کیفیت تحصیلی و جلوگیری از افت تحصیلی این طرح بسیار مؤثر و لازم‌الاجراست، زیرا در قالب این طرح، نوآموزان در ۷گروه شناسایی می‌شوند و براساس آن جای‌دهی مناسب شکل می‌گیرد.

وی افزود: شناسایی موانع یادگیری و کمک به ارتقای یادگیری از مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح است.

رییس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۵.۲ درصد دانش‌آموز پیش‌دبستانی و ۶.۲درصد نوآموز بدو ورود به دبستان را در این زمینه شناسایی کردیم.

حسینی، سواد خانواده‌ها را در این موضوع مهم توصیف و عنوان کرد: بر اساس آمار سال گذشته ۳.۴درصد پدران و ۴.۴درصد مادران بی‌سواد بودند؛ لذا باید برای آن‌ها آموزش مکمل برگزار کنیم، همچنین حفظ ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری نیز بسیار مهم است ما در این طرح ارزیابی و شناسایی دانش‌آموز مذکور راداریم.

وی به تهیه شناسنامه سلامت و پیشگیری از بیماری به‌عنوان یکی از اهداف این طرح اشاره وخاطرنشان کرد: چاقی شدید ۵.۵درصد، لاغری شدید ۱.۴درصد، کوتاهی قد ۰.۳درصد و نسبت خویشاوندی و ازدواج فامیلی ۲۲.۸درصد و ... از آمار و ارقام و نتایج اجرای طرح سنجش در سال گذشته است، لذا باید همه دانش‌آموزان را شناسایی کنیم و پوشش و مداخلات بهنگام داشته باشیم.

رییس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی تصریح کرد: در این راستا، شناسایی، تشخیص به‌موقع و جای‌دهی مناسب دانش‌آموزان در مدارس همراه آموزش باکیفیت، بسیار با اهمیت است لذا با راهنمایی وزیر آموزش‌وپرورش در کنار ۲۵ بسته تحولی یک بسته مداخله به هنگام و انطباقی تهیه کردیم.

حسینی افزود: مداخلات بهنگام پیش‌دبستانی‌ها در آموزش‌وپرورش استثنایی اجباری و زودهنگام است.  ۶۳۷ دانش‌آموز پیش‌ دبستانی زیر ۲ سال داریم که با همکاری وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی نتایج غربالگری را استفاده می‌کنیم تا مداخله بهنگام داشته باشیم.

وی اظهار داشت: طرح سنجش سلامت در سال ۷۳ آغاز شد و در سال گذشته ۹۷درصد پوشش و امسال پوشش ۹۹درصدی را هدف‌گذاری کرده است.

رییس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور همچنین گفت: در سازمان پایگاه جامع آزمون‌ها را راه‌اندازی کردیم چراکه باید برای به‌عنوان نمونه ۷۰هزار دانش‌آموز دیرآموز که در سال گذشته شناسایی شدند مداخلات ویژه داشته باشیم.

حسینی افزود: تاکنون۸۰ میلیارد ریال اعتبار در راستای ضدعفونی کردن مدارس و تجهیز وسایل تخصیص دادیم و  ۱۳اقدام زیست‌بوم در دوران کرونا نیز در دستور کار داریم.

وی تأکید کرد: به خانواده‌ها این اطمینان را می‌دهیم که حفظ سلامت دانش آموزان در اولویت ما قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha