ترامپ به ملی‌گرایی پناه برد؛ معترضان پرچم آتش زدند

نیویورک- ایرنا- روز استقلال آمریکا در سال ۲۰۲۰ در حالی سپری شد که رئیس جمهوری آمریکا برای حفظ پایگاه انتخاباتی خود به پررنگ کردن ملی‌گرایی پناه برد اما معترضان سیستم تبعیض‌آلود و نابرابر، پرچم این کشور را به آتش کشیدند.

نزدیک به ۴۰ روز از مرگ نژادپرستانه جورج فلوید می‌گذرد اما آمریکا همچنان صحنه اعتراض و کشمکش میان ساختار تبعیض‌آمیز با خواسته مردم به ویژه اقلیت رنگین‌پوستان برای ایجاد برابری است.

مهم‌ترین تبلور این ۲ تفکر را شاید بتوان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از یک سو و مخالفانی که در این مدت مجسمه‌های سران و بنیان‌گذاران آمریکایی را به زیر آوردند یا پرچم این کشور را به آتش کشیدند، از سوی دیگر یافت؛ آن هم در روزی که به روز استقلال آمریکا نام گذاری شده است و ترامپ در ۲ شب پیاپی برای بزرگداشت و تقویت وطن‌پرستی، سخنرانی کرد.

وی که شامگاه جمعه به مونت راشمور رفت و در مقابل مجمسه‌های صخره‌ای چند رئیس جمهوری آمریکا به ایراد سخن پرداخت، گفت: امروز ما به زندگی استثنایی و میراث فوق‌العاده جورج واشنگتن، توماس جفرسون، آبراهام لینکلن و تدی روزولت ادای احترام می‌کنیم.

ترامپ در واکنش به اعتراض‌های خیابانی و سرنگونی مجسمه‌ها، افزود: من به عنوان رئیس جمهوری شما اینجا هستم تا در مقابل کشور و جهان اعلام کنم: این بنای تاریخی هرگز ویران نمی شود.این قهرمانان هرگز از بین نخواهند رفت و میراث آنها هرگز و هرگز ویران نمی شود.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: کوه راشمور برای همیشه به عنوان ادای احترام برای پدران و آزادی ما خواهد ایستاد. هر خانواده آمریکایی باید با خوشحالی تشویق کنند. هر میهن‌پرست آمریکایی باید پر از شادی باشد، زیرا هر یک از شما در باشکوه‌ترین کشور در تاریخ جهان زندگی می‌کنید و به زودی بیش از گذشته با عظمت‌تر خواهد شد.

ترامپ اضافه کرد: با این حال، همچنانکه ما امشب اینجا ملاقات می‌کنیم، یک خطر فزاینده‌ای وجود دارد که هر نعمتی که اجداد ما برای آن سخت تلاش کرده‌اند را تهدید می‌کند. امنیت آنها باید تضمین شود. ملت ما شاهد یک کارزار بی‌رحمانه است تا تاریخ ما را از بین ببرد، قهرمانان ما را بد نام سازد، ارزش های ما را بزداید.

وی که به پایگاه انتخاباتی خود در میان ملی‌گرایان سفیدپوست می‌اندیشید، معترضان را اوباش خشمگینی نامید که تلاش می‌کنند مجسمه‌های بنیانگذارانشان را خراب کنند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت آنها می‌خواهند مقدس‌ترین یادبودهای ما را محو سازند و موجی از جنایات خشونت‌آمیز را در شهرهای ما به نمایش بگذارند. بسیاری از این افراد تصوری ندارند که چرا این کار را انجام می‌دهند، اما بعضی‌ها دقیقا می‌دانند چه کاری انجام می‌دهند.

ترامپ افزود: آنها فکر می‌کنند مردم آمریکا ضعیف و نرم و مطیع هستند. اما نه، مردم آمریکا نیرومند و سربلند هستند و اجازه نخواهند داد کشور ما و همه ارزش‌ها، تاریخ و فرهنگ آن از آنها گرفته شود.

وی در این اظهارات خود به یک سلاح سیاسی مخالفان اشاره می‌کند که آن را حذف فرهنگی نامید به گونه‌ای که مردم را از آنچه دارند دور و مخالفانشان را شرمگین سازند.

رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد: آنها خواستار تسلیم کامل هر کسی هستند که با آنها مخالف است. این تعریف دقیق تمامیت‌خواهی است و کاملا با فرهنگ و ارزش‌های ما بیگانه است و در ایالات متحده آمریکا جایی ندارد.

ترامپ در این اظهارات از تهدید هم استفاده می‌کند و می‌گوید: این حمله به آزادی باشکوه ما باید متوقف شود و «خیلی سریع متوقف می‌شود». «ما این جنبش خطرناک را مورد ضربت قرار خواهیم داد، از فرزندان کشورمان محافظت خواهیم کرد، به این حمله شدید خاتمه می‌بخشیم و شیوه زندگی محبوب آمریکا را حفظ خواهیم کرد».

وی که از ابتدای اعتراض‌های مردمی و سراسری، تلاش دارد تا آنچه که او جناح چپ یا چپ‌های تندور می‌نامد را سازمان‌دهندگان این اعتراض‌ها قلمداد کند، این بار هم گفت: اشتباه نکنید؛ این انقلاب فرهنگی چپ به منظور براندازی انقلاب آمریکا طراحی شده است. با این کار، آنها تمدنی را نابود می‌کنند که میلیاردها نفر را از فقر، بیماری، خشونت و گرسنگی نجات داده و انسان را به قله‌های جدید دستاورد، کشف و پیشرفت سوق می‌دهد.

ترامپ افزود: برای این کار، آنها مصمم هستند که هر مجسمه، سمبل و خاطره میراث ملی ما را خراب کنند.

وی که کشورش را داعیه‌دار آزادی می‌داند و وزارت خارجه‌اش هر ساله از وضعیت حقوق‌بشری کشورهای مخالف خود گزارش تهیه می‌کند، به راحتی اقرار می‌کند: من خوشحالم که گزارش می‌کنم که دیروز، ماموران فدرال رهبر مشکوک حمله به مجسمه اندرو جکسون در واشنگتن دی سی را دستگیر کردند و علاوه بر این، صدها نفر دیگر بازداشت شده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا در توجیه این شادمانی خود، اظهار کرد: ضرب وشتم خشن که ما در خیابان‌های شهرها دیدیم توسط لیبرال دموکرات‌ها اداره می‌شود. در هر حال، نتیجه پیش‌بینی شدنی سالها تلقین شدید و تعصب در آموزش، روزنامه‌نگاری و سایر نهادهای فرهنگی است.

ترامپ که گویا کشور خود را در معرض خطر براندازی دیده است، ادامه می‌دهد: ایدئولوژی افراطی زیر پرچم عدالت اجتماعی به کشور ما حمله و پیشرفت می‌کند. اما در حقیقت، هم عدالت و هم جامعه را از بین می‌برد. عدالت را به ابزاری برای تفرقه و انتقام تبدیل می‌کند و جامعه آزاد و فراگیر ما را به مکانی برای سرکوب، سلطه و انزوا تبدیل می‌کند.

وی برخلاف خواسته دموکرات‌ها که به دنبال کاهش بودجه پلیس و کم کردن دخالت‌های آنها در امور دیگری همچنین فوریت‌های پزشکی هستند، بر حمایت از نیروهای پلیس تاکید کرد و گفت ما هرگز پلیس یا متمم دوم بزرگ (قانون اساسی) خود را که به ما حق نگهداری اسلحه را می‌دهد، لغو نمی‌کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا در این سخنان خود، از کسانی یاد کرد که از نظر او به دنبال از بین بردن میراث آنها هستند و افزود: آنها می‌خواهند آمریکایی‌ها غرور و عزت بزرگ خود را فراموش کنند تا دیگر نتوانیم سرنوشت خود یا آمریکا را درک کنیم.

ترامپ ادامه داد: زمان آن فرا رسیده است که سیاستمداران ما شجاعت و عزم اجداد آمریکایی خود را احضار کنند. وقت آن است که پرچم خود را کاشته و از بزرگترین‌های این ملت، برای شهروندان آن از هر نژاد، شهر و بخش از این سرزمین باشکوه، محافظت کنیم.

سخنرانی ترامپ و اظهارات وی برای حفظ میراث گذشتگان در حالی انجام شد که ده‌ها تن از بومیان آمریکایی که صاحبان اصلی این سرزمینند، جاده منتهی به محل سخنرانی وی را مسدود کردند و شعار می‌دادند «سرزمینمان را پس دهید».

این تنها شعاری نیست که در آمریکایی مدعی تمدن شنیده می‌شود بلکه «نمی‌توانم نفس بکشم» و «زندگی سیاهان مهم است» هم در این روزهایی که ترامپ از آن با عظمت یاد می‌کند به کرات به گوش می‌رسد، حتی زمانی که او روز شنبه در واشنگتن مراسم روز استقلال را برگزار می‌کند و بر فراز وی جنگنده‌های آمریکایی مانور می‌دهند، عده‌ای تابلوی «زندگی سیاهان مهم است» را علم می‌کنند و حتی پرچم آمریکا را به آتش می‌کشند.

طرفداران ترامپ با این معترضان درگیر می‌شوند و آن را بخشی از دیکته رئیس جمهوری آمریکا می‌دانند که در روز همبستگی ملی، بر حفاظت از ارزش‌های خود در برابر آنهایی که او دشمن خواند و غارتگر، جناح چپ و آشوبگر نامید.

ترامپ در این سخنرانی اظهار کرد: اکنون ما در حال غلبه بر چپ‌های افراطی، مارکسیست‌ها، آنارشیست‌ها، آشوبگران، غارتگران و افرادی هستیم که در بسیاری از موارد، هیچ دلیلی برای انجام کار خود ندارند.

در حالی که ترامپ سخنرانی می‌کرد و معترضان را هم تروریسم داخلی خوانده بود، شامگاه فرا می‌رسید تا آتش‌بازی روز استقلال را برگزار کنند اما عده‌ای در خیابانی که به تازگی به «زندگی سیاهان مهم است» نام‌گذاری شده، حضور یافتند و سرود ملی سیاهان را سر دادند. برخی هم به این آتش‌بازی معترض بودند و علیه آن شعار می‌دادند.

با اتمام سخنرانی و خروج هواداران ترامپ از آن محل، دو طرف در آستانه درگیری بودند که دخالت پلیس مانع از آن شد.

اگرچه روز ملی استقلال آمریکا به پایان رسید، اما اقدامات انجام شده در این روز که بیشتر ناشی از سیاست‌ها، گفتار و عملکردهای ترامپ در حمایت از سفیدبرترپندارها بوده است، این روز را به یک روز افتراق و جدایی ملی در تاریخ ثبت کرد. روزی که او از احترام به پرچم سخن می‌گفت و در یک خیابان آن طرف‌تر، همان پرچم به آتش کشیده شد.

او بر لزوم حفظ از مجسمه‌ها و نمادهای تاریخی زبان گشود و در بالتیمور مجسمه کریستف کلمب سرنگون و به رودخانه انداخته شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha