۱۶ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۷
کد خبرنگار: 2161
کد خبر: 83844865
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

عروس گمیشانی در حسرت آیاقدان‌آلماق

گرگان - ایرنا - میز و صندلی‌های خالی، چکدرمه‌های دست نخورده، اجرای ناقص آیین‌های رقص خنجر و آیاقدان‌آلماق، عذرخواهی تلفنی و پیامکی میهمانان و بهانه‌تراشی برای نیامدن، برشی از عروسی یک زوج گمیشانی ساکن ترکمن صحرا در شرایط کرونایی است که حسرت همه این‌ها شاید تا آخر عمر بر دل آن‌‎ها بماند.

میزبان دم در ایستاده و همزمان با ورود هر از چند گاه میهمانان به آنان خوش آمد می گوید و دستکش و ماسک به آنان می دهد؛ داماد، قیافه درهم و کلافه ای دارد و احتمالا از غیبت چند دوست نزدیکش شاکی است.

خانواده عروس و داماد در تماس تلفنی با میهمان تاکید کردند که بسیاری از رسوم قدیمی به دلیل احتمال شیوع کرونا اجرا نمی شود اما عده‌ای نیامدند و آن ها که آمده اند به بهانه هایی مانند تنها ماندن بچه ها در خانه، بیماری والدین و هر دلیل دیگری پس از چند دقیقه مجلس را ترک می کنند.

ترکمن ها برای مراسم عروسی، برنامه های مفصلی دارند که اجرای همه آن ها چند روز طول می کشد اما این میهمانی در شرایط خاصی برگزار شده و طبیعی است که میزبان انجام بسیاری از آن ها را فراموش کند.

بوورچی (جمع آوری هدایای ۲ خانواده برای عروس و داماد)، آیاقدان‌آلماق ( نزاع مصلحتی زنان خانواده عروس و داماد)، پول ثچمک (پرتاب شاباش و پول بر سر عروس و داماد) از جمله برنامه هایی است که در این جشن اجرا نشده و عروس را به خاطر چشم پوشی از آن‌ها پریشان کرده است.

دلخوری میزبان و ناراحتی عروس و داماد، قابل پنهان شدن نیست اما شاید حق با میهمانان باشد.

مسوولان گلستان در هفته های اخیر بارها اعلام کردند که یکی از دلایل افزایش فراوان بیماران کرونایی در استان، برگزاری مجالس عزا و عروسی و ابتلای افراد در این مراسمات است.

داماد و چند دوست نزدیکش از جمع میهمانان جدا شده و به ماشین عروس که با کجاوه‌لنیگ و زیورآلات پارچه‌ای تزئین یافته تکیه می دهند.

مراسم دست و پا شکسته و خلوت آن ها به پایان رسیده و باید عروس را به خانه ببرند اما مثل سابق خبری از ماشین‌های همراه عروس نیست؛ فقط اعضای خانواده مانده اند و چند دوست نزدیک!

مادر عروس روی دختر و دامادش به نیت خوش‌بختی آرد می ریزد تا برکت به سراغ آنها و زندگی مشترک و جدید آنها برود.

عروس را به خانه داماد می برند؛ چند صد متر مانده به خانه، عروس پیاده شده و طبق یک رسم دیرین، بر شتر سوار می شود.

قبل از سوار شدن عروس بر کجاوه، یکی از برادرانش کجاوه را با محلول و اسپری ضد عفونی می کند تا خطر کرونا از روی خواهرش دور شود.

مهمانان منتظرند و با خواندن اشعار محلی این پیوند را تبریک می گویند.

حالا عروس وارد خانه جدیدش شده و قرار است بساط پذیرایی و ولیمه برپا شود اما بخش زیادی از میز و صندلی های داخل حیاط خالی است.

دیگ‌های چکدرمه (غذای مخصوص ترکمن ها در مجالس) روی اجاق هیزمی مانده و مثل سابق طرفدار ندارد.

بخش زیادی از غذای پخته شده به دلیل نیامدن مهمان ها باقی مانده و صاحب مجلس به فکر راه حلی برای خراب نشدن آن ها است.

ناهار میان معدود میهمانان باقیمانده عروسی توزیع می شود و آن ها زودتر از همیشه و احتمالا برای فرار از کرونا مجلس را ترک می کنند.

فرهاد پورقاز از نزدیکان عروس می گوید: داماد از جوانان سرشناس منطقه است اما نیمی از مهمانان به خاطر ترس از ابتلا به کرونا به مراسم نیامدند.

وی می گوید: به همه میهمانان زن و مرد در بدو ورود ماسک و دستکش دادیم تا شرمنده آنها نشویم اما به آن ها حق می دهیم که به فکر جانشان باشند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به روند صعودی بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های استان، از بی‌تفاوتی مردم به رعایت مسایل بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی انتقاد کرد.

سراج‌الدین عارف‌نیا اظهار داشت: تعداد بیماران کرونایی استان روز به روز در حال افزایش است که اصلی ترین علت آن برگزاری مراسم عزا و عروسی است.

وی افزود: بارها از مردم درخواست کردیم در مراسمات عروسی و عزا شرکت نکنند اما متاسفانه به آن توجهی نمی شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان افزود: بیمارستان مینودشت ، گنبدکاووس ، آق‌قلا ،علی آباد کتول و کلاله ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی را ندارد و اگر راهکار جدی برای لغو برنامه های عروسی دیده نشود فاجعه بزرگ در پیش روی گلستان خواهد بود.

هادی حق شناس استاندار گلستان نیز گفت: بر اساس ستاد استانی کرونا برپایی عروسی در شهرهای قرمز ممنوع شده و هر تالاری که در آن عروسی برگزار شود به مدت دو هفته پلمب خواهد شد.

ستاد استانی مقابله با کرونا روز گذشته محدودیت های جدید کرونایی از جمله ممنوعیت برگزاری مراسم های عزا و عروسی به مدت ۲ هفته را در این استان تصویب کرد.

از ابتدای اسفند پارسال تاکنون حدود ۴۳ هزار نفر با ظن ابتلا به کرونا به واحدهای درمانی گلستان مراجعه کردند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز دوشنبه گفت که تاکنون ۲۴۳ هزار و ۵۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۶۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۱ هزار و ۷۳۱ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =