هوای قم در وضعیت ناسالم قرار گرفت

قم ـ ایرنا ـ مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان قم از آلودگی هوای شهر قم براثر وزش باد و افزایش ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون خبر داد.

سید محمدرضا بهشتی پور روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: با توجه به وزش باد شدید با سرعت ۴۰ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت که از بعدازظهر روز گذشته آغازشده است، میزان ذرات معلق کمتر از ۱۰ و کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای شهر قم افزایش‌یافته و هوای این شهر را ناسالم کرده است.

وی با اشاره به هشدار زرد هواشناسی مبنی بر وزش باد شدید و پدیده گردوغبار، خاطرنشان کرد: در وضعیت کنونی هوای شهر قم، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کرده و دیگر افراد نیز باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

مدیر روابط عمومی محیط‌زیست قم بابیان اینکه بر اساس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی این وضعیت تا اواخر وقت فردا ادامه خواهد داشت، گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر با وزش باد شرقی در فصل تابستان، کانون‌های گردوغبار در دشت مسیله و حسین‌آباد میش مست، ریزگردهای خود را به سمت شهر قم روانه می‌کند.

با قطع حقابه های کشاورزی و زیست‌محیطی، کاهش بارندگی‌ها و خشک‌سالی مستمر، برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، فرسایش خاک و پیشروی آب‌های فراشور، مراتع و پوشش گیاهی در دشت مسیله، کوه نمک، منطقه حسین‌آباد میش مست و اراضی پیرامون شهر قم، در حال از بین رفتن است.

کانون‌های گردوغبار در بیش از ۱۰۵ هزار هکتار از اراضی ناپایدار بیابانی در شرق و غرب قم شکل‌گرفته و با عدم تخصیص حقابه های زیست‌محیطی و کشاورزی سرزمین فراموش‌شده مسیله و دیگر مناطق خشک و بایر قم، در حال زایش بیش از ۴۰۰ هزار هکتار بیابان مستعد القاء گردوغبار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha