طرح سنجش نوآموزان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- وزیر آموزش‌وپرورش‌ گفت: طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی تا آغاز سال تحصیلی ادامه دارد؛ زیرا این طرح تسهیل‌کننده جریان یادگیری و مروری بر سلامت دانش‌آموزان است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محسن حاجی میرزایی امروز یکشنبه در آیین افتتاحیه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان اظهار داشت: از لحاظ ظاهری زمان‌ها تفاوتی با هم ندارند، اما هنگامی‌که با سایر امور پیوند می‌خورند متفاوت هستند. لذا برخی زمان‌ها بسیار ارزشمند هستند. بنابراین اگر برخی امور در زمان خودش انجام نشود ممکن است از لحاظ فردی و اجتماعی اختلالاتی را به وجود آورد.

وی با اشاره به اینکه امروز جامعه ما حاصل آموزش‌وپرورش دیروز ما است، اظهار کرد: برای دیدن آینده یک جامعه باید به سراغ مدارس امروز رفت، زیرا سطح یادگیری در مدارس، آینده یک سرزمین را شکل می‌دهد.

وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: مهم‌ترین عامل در شکل‌گیری شخصیت و هویت افراد، یادگیری است؛ لذا هرچه یادگیری عمیق‌تر باشد شخصیت بهتر و مؤثرتری را شکل می‌دهد.

وی بابیان اینکه مهم‌ترین رفتار زندگی انسان یادگیری است، ادامه داد: هیچ رفتاری به مهمی یادگیری نیست. شاید نفس کشیدن این‌قدر مهم و حیاتی باشد؛ چرا که فرایند یادگیری همانند نفس کشیدن از گهواره تا گور ادامه دارد.

حاجی میرزایی هرگونه تأخیر در یادگیری را باعث صدمات جبران ‌ناپذیر دانست و گفت: اگر تأخیر در یادگیری شود ممکن است اختلالی ایجاد کند که دیگر قابل جبران نباشد.

وی یادگیری را فراگیرترین رفتار برشمرد و خاطرنشان کرد: طرح سنجش آمده تا کاری را در زمان خود انجام دهد. اگر معتقدیم یادگیری برای فرزندان مهم است، پس برای اینکه بفهمیم افراد تا چه حد برای یادگیری آمادگی دارند باید در ابتدای کار سنجیده شوند.

عضو کابینه تدبیر و امید بابیان اینکه یادگیری نیاز به‌پیش شرط‌هایی دارد، اظهار کرد: یادگیری تنها به استعداد بستگی ندارد بلکه به توانایی جسمانی، توانایی شنیدن، دیدن، گفتن و ... نیز بستگی دارد. بنابراین باید تمام توانایی نوآموزان سنجیده شود تا آموزش‌های متناسب با نیاز هر یک ارائه شود.

وی ادامه داد: طرح سنجش که از سال ۱۳۷۳ با پوشش یک ونیم درصدی آغاز شد، اکنون به بیش از ۹۹ درصد رسیده است.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به شرایط کرونایی اضافه کرد: جامعه باید زندگی کردن با کرونا را یاد بگیرد. ما نمی‌گوییم بیرون آمدن و کار کردن بی‌خطر است؛ اما باید مراقب سلامت خود باشیم.

وی اهمیت سلامت دانش آموزان را دلیل اصلی تعطیلی مدارس در دوره کرونایی برشمرد و تصریح کرد: جامعه باید همواره مراقب سلامت خود باشد.

حاجی میرزایی با تقدیر از تلاش‌های سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی اظهار کرد: از مسئولان این طرح می‌خواهم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی کار سنجش نوآموزان را انجام دهند.

وی بابیان اینکه تمهیداتی برای رعایت فاصله اجتماعی در طرح سنجش پیش‌بینی‌ شده است، گفت: افزایش ساعت کار پایگاه، فاصله نیم‌ساعته هر سنجش، دو نوبته کار کردن و سایر پیش‌بینی‌ها از اقدامات خوب سازمان آمورش و پرورش استثنایی است که قابل‌تقدیر است.

وزیر آموزش‌وپرورش در پایان خاطرنشان کرد: امید است این طرح که از امروز آغاز شده و تا آغاز سال تحصیلی ادامه خواهد داشت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی انجام شود؛ زیرا این طرح جریان یادگیری را تسهیل می‌کند و مروری بر سلامت دانش‌آموزان است.

آیین افتتاح طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان با حضور وزیر آموزش‌وپرورش در تهران برگزار شد.

محسن حاجی میرزایی با حضور در مجتمع آموزشی استثنایی ساریخانی در منطقه ۵تهران، در بازدید از پایگاه سنجش در این مجتمع، در آیین افتتاحیه طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نو آموزان بدو ورود به دبستان حضور یافت.

بر این اساس؛ همزمان با این افتتاحیه ۲۰هزار نفر از عوامل اجرایی این طرح، کار سنجش کودکان را در۲۲۰۰ پایگاه سنجش در سراسر کشور آغاز کردند.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha