۴۰ درصد از اقدامات تبدیل اراک به شهر دوستدار سالمند انجام شد

اراک - ایرنا - معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان مرکزی گفت: ۴۰ درصد اقدامات تعیین شده در زمینه ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تبدیل اراک به شهر دوستدار سالمند انجام شده است.

«حجت‌الله نوروزی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این اقدامات شامل مناسب سازی فضای شهری برای حضور سالمندان، حمل و نقل آسان با مناسب سازی ۵۰ دستگاه اتوبوس،  قدردانی از سالمندان دستگاه‌های اداری در مناسبت‌های مختلف، آموزش مجازی و غیر مجازی از سوی  بنیاد فرزانگان و فعالیت کمیته تخصصی اراک است.

وی هدف از این طرح را تامین زیرساخت‌های لازم ویژه این رده سنی عنوان کرد و گفت: کلانشهر اراک در سال ۹۵ از سوی شورای سالمندان استان مرکزی به عنوان شهر دوستدار سالمند معرفی شد تا دسترس‌پذیری که از مهم‌ترین الزامات آن است، محقق شود.

وی در خصوص به واژه شهر دوستدار سالمند، اظهار داشت: همه واژه‌ها از جمله شهر دوستدار کودک، دوستدار طبیعت و دوستدار سالمند عباراتی نمادین است تا تاکید کند که یک شهر باید بتواند نیازها و انتظارات بخش مهمی از جامعه شهروندی را پاسخ دهد.

نوروزی افزود: شهر دوستدار سالمند شهری دسترسی پذیر است که امنیت و ایمنی حضور در فضای شهری را در اختیار جامعه سالمندی قرار می‌دهد و بعد از فراهم شدن این الزمات اولیه، جنبه‌های دیگر شهر دوستدار سالمند از جمله احترام به کرامت انسانی سالمندان محقق می‌شود.

۱۵۵ هزار و ۶۰۰ سالمند در استان مرکزی ساکن هستند که ۱۰ و هشت دهم درصد آنان  معادل حدود ۱۶  هزار نفر در اراک زندگی می کنند.
استان مرکزی ۱۲ شهرستان با یک میلیون و ۴۲۱ نفر جمعیت دارد که بیش از نیمی از آنان در اراک - مرکز استان- سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =