روستاهایی در مسیر پیشرفت با توسعه زیرساخت‌ها

ارومیه- ایرنا- روستاهای آذربایجان‌غربی که روزی از جمله مناطق کم‌برخوردار کشور بودند، با تمهیدات دولت تدبیر و امید، روز به روز مسیر پیشرفت را با توسعه زیرساختی و خدمت‌رسانی نهادهای مختلف طی کردند.

کمبود آب آشامیدنی سالم، نبود راه دسترسی مناسب، خطرات ناشی از مقاوم نبودن منازل مسکونی و همچنین سخت بودن انتقال نفت در فصل سرد سال از جمله مشکلات مطرح شده در روستاها طی سالهای نه چندان دور در آذربایجان غربی بود که در سفرهای مسوولان کشوری، هیات های بسیاری برای تحویل نامه‌های روستاییان به مدیران با همین مضمون ها راهی شهرها می‌شدند.

اما امروزه، بسیاری از مشکلاتی که گفته شد، با تدبیر دولت تدبیر و امید حل شده و جای خود را به موارد بسیار پیشرفته تر داده است؛ از جمله این مشکلات که بعضا در دیدار با مسوولان مطرح می‌شود، کم بودن سرعت اینترنت و یا تامین و توسعه سالن های ورزشی در مناطق روستایی حتی بسیاری از روستاهای مرزی است.

توجه دولت تدبیر و امید به توسعه به خصوص در مناطق دورافتاده، برکت‌های بسیاری برای کشور به خصوص روستاییان به ارمغان آورده که ایجاد تحول در امکانات زیرساختی آبادی‌های کوچک و بزرگ و دور و نزدیک این سرزمین از جمله آنهاست؛ شبکه‌ای که زیربنای توسعه روستایی و تامین‌کننده رفاه ساکنان این مناطق است.

فعالیت‌های عمران روستایی با هدف ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها و تامین عادلانه امکانات و هدایت فیزیکی جهت ارتقای شرایط زیست محیطی و بهبود چشم انداز آتی نقاط روستایی در سراسر کشور به انجام می‌رسند.

از جمله اقدامات انجام شده در راستای توسعه روستاهای آذربایجان‌غربی، تامین برق تقریبا همه روستاهای آذربایجان غربی، از ۲۰ خانوار تا حتی زیر ۱۰ خانوار، بهبود وضعیت ساخت و سازهای روستایی و توسعه امکاناتی نظیر گازرسانی روستایی است.

هزینه ۷ هزار میلیارد ریالی دولت تدبیر و امید در مناطق روستایی

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به توسعه و آبادانی روستاها گفت: از ابتدای این دولت تا به امروز، هفت‌هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه و آبادانی مناطق روستایی در این استان هزینه شده است.

آیدین رحمانی افزود: با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌های مالی در کشور، از سال ۱۳۹۵ تاکنون، پنج هزار و ۴۶ پروژه روستایی در آذربایجان غربی اجرا شده که برای اجرای این پروژه ها چهارهزار و ۷۴۰ میلیارد ریال هزینه و برای ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر شغل ایجاد شده است.

روستاهای کمتر از ۱۰ خانوار آذربایجان‌غربی در مسیر برق رسانی

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی گفت: تاکنون همه روستاهای بالای ۱۰ خانوار در این استان از نعمت برق بهره مند شده‌اند.

اکبر حسن‌ بگلو افزود: ۱۱ روستای زیر ۱۰ خانوار این استان نیز تا پایان سال جاری از این نعمت برخوردار خواهند شد که در آن صورت، میزان برخورداری به حدود ۱۰۰ درصد می‌رسد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر جمعیت ۱۰۰ درصد شهرها و ۹۹.۹۸ درصد روستاهای آذربایجان‌غربی که از مناطق کوهستانی و سخت‌گذر کشور به شمار می‌رود، از نعمت برق برخوردار هستند.

وی بیان کرد: هم اینک یک میلیون و ۲۷۷ هزار و ۲۱۱ مشترک برق در این استان وجود دارد که توسط ۲۰ مدیریت توزیع برق فعال، هدایت می‌شوند و از این تعداد بیش از ۳۲۶ هزارمشترک روستایی هستند.

مقاوم سازی ۸۲ هزار واحد مسکونی روستایی آذربایجان‌غربی

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه ۲۵۸ هزار واحد مسکونی روستایی در این استان وجود دارد، گفت: در مجموع ۸۲ هزار واحد مسکونی با استفاده از تسهیلات این بنیاد تاکنون مقاوم شده و باقی واحدهای تولیدی نیز نیازمند مقاوم‌سازی است.

محمود بدلی افزود: بر اساس قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، سهم استان در مجموع ۱۲ هزار واحد مسکونی است.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده باید تا سال ۱۴۰۵ حدود ۷۰ درصد واحدهای روستایی مقاوم شود تا در صورت بروز حوادث طبیعی آمار تلفات کاهش یابد و این زمانی محقق می‎شود که مردم همکاری کنند و شرایط بانکی تسهیل شود.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌غربی گفت: روستاییان می‌توانند برای استفاده از خدمات رایگان مشاوره تخصصی در خصوص اصول فنی منطقه از این اداره کل کمک بگیرند تا در صورت بروز حوادث طبیعی آمار تلفات کاهش یابد.

بدلی اظهار داشت: مهندسان مشاور بنیاد مسکن این استان در ۸۰ دفتر فنی و مهندسی بر نحوه اجرای طرح‌های روستایی نظارت دارند.

وی اضافه کرد: در این تعداد دفتر فنی ٢۵٠ مهندس ناظر بر اجرای طرح‌های این نهاد در سطح روستاها نظارت و رسیدگی می‌کنند.

وی با بیان اینکه ایجاد مقاومت لازم برای مقابله با تلفات در حوادثی نظیر زلزله و حفظ زمین‌های زراعی و طبیعی مهمترین هدف اجرای طرح مقاوم سازی مسکن روستایی است، افزود: امیدواریم روستانشینان همراهی بیشتری در این خصوص داشته باشند.

به گفته بدلی از نظر این نهاد هر واحد مسکونی که در ساخت آن مشخصات کامل فنی آیین نامه ۲۸۰۰ مقررات ملی ساختمان رعایت نشود، مسکن غیرمقاوم تلقی می‌شود و نیازمند مقاوم‌سازی است.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌غربی گفت: ۶۵ درصد خانوارهای روستایی این استان شامل ۱۸۶ هزار و ۵۴۶ خانوار از طرح هادی روستایی بهره‌مند شدند.

 بدلی افزود: هم‌اکنون اجرای طرح هادی در ۷۱۸ روستای آذربایجان‌غربی به طور کامل به اتمام رسیده که شامل ۳۳ درصد از روستاهای این استان است.

وی ادامه داد: علاوه بر این در حال حاضر برای ۲ هزار و ۱۲۳  روستای بالای ۲۰ خانوار آذربایجان‌غربی شامل ۹۸ درصد از روستاهای این استان نیز مطالعه طرح هادی تهیه شده و آماده اجراست که با توجه به وضعیت بودجه و اعتبار اختصاص یافته اجرا خواهد شد.

وی بیان کرد: اجرای سنگ فرش و آسفالت، احداث پیاده‌راه و اصلاح شبکه معابر، احداث سیل‌بند، آماده‌سازی اراضی پیش‌بینی شده برای گسترش روستا و تکمیل شبکه دفع فاضلاب از اقداماتی است که در قالب طرح هادی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: طرح هادی روستایی برای ساماندهی و اصلاح بافت موجود، نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از جمله مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی، ساماندهی تاسیسات، تجهیزات عمومی روستایی اجرا می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌غربی گفت: ۲۵۸ هزار و ۴۴۵ واحد مسکونی روستایی در آذربایجان‌غربی وجود دارد که تاکنون حدود ۱۷۵ هزار  و ۷۹۷ واحد از این تعداد سنددار شده است.

 بدلی افزود: این تعداد منزل مسکونی در یک‌هزار و ۶۵۷ روستای بالای ۲۰ خانوار این استان سنددار شده‌است.

ضریب نفوذ ۶۷ درصدی گاز طبیعی در آذربایجان‌غربی

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در سال های اخیر رشد بسیار خوبی در بحث گازرسانی صورت گرفته است به گونه ای که تا  سال ۱۳۹۲ تنها ۳۲ درصد خانوار روستایی از گاز بهره مند بودند، گفت: هم اینک ضریب نفوذ گاز طبیعی در بین خانوار روستایی در این استان ۶۷ درصد است که با بهره برداری از پروژه های در دست اجرا این رقم به بالای ۸۱ درصد می‌رسد.

علیرضا شیخی با تاکید بر تلاش بی‌وقفه جهادگران شرکت گاز افزود: با تامین اعتبارات لازم، روستاهای جدیدی نیز در برنامه گازرسانی قرار می‌گیرند تا شاخص برخورداری خانوار روستایی آذربایجان غربی به سطح مطلوب‌تری برسد.

وی با اشاره به بهره‌مندی ۹۹.۶ درصدی خانوار شهری آذربایجان غربی از گاز طبیعی گفت: در بخش گازرسانی شهری نیز تحولی بزرگ صورت گرفته و گازرسانی به شهرهای آواجیق، سرو، سیلوانا، میرآباد، زرآباد، نلاسی که به دلیل کوهستانی بودن و ویژگی های خاص توپوگرافی و زمین شناسی خاص منطقه از پروژه های سخت گازرسانی کشور محسوب می‌شود از دستاوردهای مهم در این استان در صنعت گازرسانی است.

به هر حال با همه اقدامات انجام شده، جای کار بسیاری در راستای توسعه روستاها در آذربایجان‌غربی وجود دارد که امیدها برای برداشتن گام‌های بلند در این خصوص در دولت تدبیر و امید بسیار زیاد بوده و آینده‌ای روشن برای روستاها در سایه این فعالیت‌ها ترسیم شده‌است.

آذربایجان غربی ۱۷ شهرستان، ۴۶ شهر و بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ روستا دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =