۱۵ تیر ۱۳۹۹، ۹:۵۳
کد خبرنگار: 2485
کد خبر: 83844513
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

ذوالنور: مخالف دیپلماسی فعال نیستیم

۱۵ تیر ۱۳۹۹، ۹:۵۳
کد خبر: 83844513
ذوالنور: مخالف دیپلماسی فعال نیستیم

تهران- ایرنا- رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ما مخالف دیپلماسی فعال و رابطه با دنیا نیستیم و نمی‌گوییم مسائل را باید در عرصه بین‌المللی رها و ترک کنیم.

مجتبی ذوالنور روز یکشنبه در صحن علنی مجلس پس از استماع صحبت‌های وزیر امور خارجه اظهار داشت: طرف صحبت‌های من به‌طور کامل شما نیستید و بخشی به راس دولت برمی‌گردد که شما هم به عنوان یک شخص تاثیرگذار و یک مهره اساسی در همه این مسائل شریک و سهیم و تاثیرگذار بوده و هستید.لذا ممکن است شما درباره برخی از صحبت‌های من بفرمایید که اینها بر عهده من نیست. 

ذوالنوری گفت: ریل‌گذاری و هدفگذاری درخصوص سیاست خارجی ما از در دوران شما از ابتدا غلط بود. مسیر را کج ریل‌گذاری کردید به سمتی که حرکت کردید اهداف ملت محقق نشد. مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند سیاست‌های بالادستی و اصلی نظام تکیه بر توانمندی‌های داخلی است. حل مشکلات از طریق داخل و تکیه بر منطقه است اصل بی‌اعتمادی به آمریکا و غرب است و شما وارونه عمل کردید.  داخل را رها کردید منطقه را رها کردید کسی که نباید به آن اعتماد کرد، تمام اعتماد را آنجا متمرکز کردید و خروجی غیر از این نمی‌تواند باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما مخالف دیپلماسی و دیپلماسی فعال نیستیم، ما مخالف رابطه با دنیا نیستیم، ما نمی‌گوییم مسائل را باید در عرصه بین‌المللی رها و ترک کنیم. مسیر را نباید را اشتباهی رفت. مسیر را از ابتدا کج رفتید. تضمین نگرفتید اگر می‌دانستید چرا خلاف آن عمل کردید.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: اگر نمی‌دانستید در طول مذاکرات مقام معظم رهبری کرارا تذکر دادند. چرا توجه نکردید؟ مقام معظم رهبری شروط ۱۱گانه را تعیین فرمودند چرا به این شروط عمل نشد.

ذوالنور بیان داشت: چرا قدرت و ابزار چانه‌زنی‌تان را از دست دادید که امروز شما به دنبال آنها بدوید. در ابتدای مذاکراتی که شما به آقای جان کری داشتید، وی گفت ما اجازه نمی‌دهیم شما بیش از ۲ هزار کیلوگرم، اورانیوم غنی‌سازی شده داشته باشید. ولی شما بعد از آن مذاکرات طولانی به ۳۰۰ کیلوگرم رساندید در این مذاکرات چه کردید؟ شما بالای ۱۰ تن اورانیوم غنی شده کشور را تبادل کردید با اورانیوم خام و یا کیک زردی را که باید چرخه غنی‌سازی را طی کند و ابزار انعطاف و ابزار چانه‌زنی را از دست ملت خارج کردید.

وی گفت: شما به عنوان بازطراحی و بهینه سازی راکتور ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک را به آن وضعیت درآوردید که دشمن از شما خیالش راه بود، پس چرا باید حرف شما را گوش کند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: شما ۱۹ هزار سانتریفیوژ کشور را به ۵ هزار و ۱۰۰ رساندید و در ابتدای مذکرات، آمریکایی‌ها روی ۲۰ درصد غنی‌سازی با ما صحبت می‌کردند و در حقیقت نطنز را از دور مذاکرات خارج کرده بودند و روی فردو چانه‌زنی می‌کردند.

ذوالنور عنوان کرد:‌شما حتی نطنز را هم از بین بردید و تعداد اورانیوم را به ۵ هزار و ۱۰۰ تا رساندید وقتی مقام معظم رهبری تاکید بر حرکت متناظر و گام به گام کردند، شما هر چه بود یک جا در طبق اخلاص گذاشتید و تحویل دادید بدون اینکه تضمین بگیرید.

وی خاطرنشان کرد: شما می‌دانستید که طبیعت آمریکا و غرب این است یا نمی‌دانستید؟ اگر می‌دانستید چرا این را رعایت نکردید و اگر نمی‌دانستید چرا به تذکرات مقام معظم رهبری گوش نکردید؟

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: مقام معظم رهبری فرمودند نتیجه همه این مذاکرت باید رفع کل تحریم‌ها باشد والا خسارت محض است. چرا ملت را به این خسارت محض رسانید؟ چرا به عنوان مذاکره سه سال منطقه را رها کردید؟ وقتی شما می‌دانستید وضعیت این چنین نیست چرا پیمان‌های دوجانبه مالی و پولی با کشورهای همسایه برقرار نکردید؟

محمد تقی نقد علی نماینده خمینی شهر هم  بعد از سخنان محمد جواد ظریف گفت: قبل از آن که به آقای ظریف تذکر بدهم باید نکاتی را مطرح کنم چرا که تذکر به آقای ظریف مثنوی ۷۰ من است. به نظرم باید محکمه باشد و قاضی عادلی حضور داشته باشد و رسیدگی کند. سیاستی که آقای ظریف پیش گرفت و برجامی که تیم ایشان امضا کرد به وجهی تنظیم شد که سیستم ماشه را بر ما تحمیل کرد.

وی با استناد به اصل ۱۵۲ قانون اساسی اظهار داشت: آیا سیاست های تیم وزارت خارجه مغایر و مخالف با سیاست اقتدار، عزت و عدم سلطه قدرت‌های خارجی نیست؟ آقای ظریف در مذاکرات شرایط مقام معظم رهبری را رعایت نکردند. آقای ظریف و حسن روحانی گفتند که در روز اجرای برجام همه تحریم ها به کنار می‌رود.

نقد علی خطاب به رئیس مجلس گفت: روشی که مجلس در پیش گرفته است جواب نمی دهد، ما دیگر روی نگاه کردن به چهره مردم را نداریم. دلار ۲۱ هزار تومان، سکه ای که از ۱۰ میلیون گذشته است و مرغ قیمت نجومی نتایج سیاست‌های ۷ ساله  دولت است.

وی خطاب به رئیس مجلس تاکید کرد: نشستن و گوش کردن به حرف‌های وزرای دولت بی‌ثمر است. استیضاح رئیس جمهور را کلید بزنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha