سطح زیر کشت زیره در دامغان ۴.۵ برابر افزایش یافت

سمنان-ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان گفت: کشت محصول کم آب و ارزآور زیره در این منطقه نسبت به سال گذشته با ۴.۵ برابر افزایش به ۷۰ هکتار رسید.

سید محسن طباطبائیان روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: امسال زمینه توسعه گیاه دارویی زیره با نیاز آبی کم فراهم شده است به گونه ای که شاهد افزایش سطح زیر کشت بودیم. 

وی خاطرنشان کرد: در راستای سیاست های وزارت جهاد کشاورزی با اولویت کشت محصولات کم آب بر و ارزآور، برداشت زیره در سطح ۷۰ هکتار از زمین های شهرستان دامغان از اواخر خرداد آغاز شد و اکنون به پایان رسیده است.

طباطبائیان به علت افزایش سطح زیر کشت زیره اشاره کرد و گفت: با توجه به بارندگی های مناسب امسال، نظارت در زمان کاشت و داشت، تغذیه بهینه مزارع و ضدعفونی کردن بذر، عملکرد زیره در واحد سطح به شکل قابل توجهی افزایش یافت. 

وی اضافه کرد: بیش از ۷۰ تن زیره از زمین های زراعی این شهرستان برداشت شد و این در حالی است که این محصول ارزشمند در دامغان از لحاظ کیفی دارای ویژگی های ممتاز و منحصر به فرد است. 

طباطبائیان ادامه داد: در سال جاری از طریق اعطای تسهیلات کم بهره و بلندمدت، ارایه دستور العمل ها و برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی به کارشناسان و بهره برداران، در تلاشیم تا کشت این محصول را گسترش دهیم.

وی افزود: با توجه به فصل رشد و شرایط گیاه که از محصولات کم آب است، قابلیت کشت و کار در مناطق مختلف شهرستان وجود دارد و تلاقی نداشتن کشت زیره با دیگر محصولات زراعی در پاکسازی علف های هرز تاثیرگذار است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان گفت: زیره به عنوان گیاهی با ارزش اقتصادی بالا، قابلیت عرضه در بورس دارد و از آنجا که زیره سبز گیاهی دارویی و صادراتی است قیمت آن کمتر دچار نوسان می شود که این امر موجب اطمینان کشاورز از فروش محصول به قیمت مناسب می‌شود.

شهرستان دامغان دارای بیش از ۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است. ۳۵ درصد اشتغال دامغان در حوزه کشاورزی است که پنج هزار باغدار و کشاورز در این بخش مشغول فعالیت هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =