خیران بافق در تامین آب حیات وحش همکاری دارند

یزد - ایرنا - مدیر اداره حفاظت محیط زیست بافق گفت: تاکنون با همت ۹۰ خیر دوستدار محیط زیست ۵۰ آبشخور حیات وحش در ارتفاعات سخت گذر این شهرستان برای ذخیره آب در فصول کم آبی خصوصا تابستان ساخته و یا مرمت شده است.

سید جلال موسوی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: با تمام این وجود دوستداران محیط زیست به صورت داوطلب در گرمای تابستان برای حیات وحش این منطقه آبشخور می‌سازند.

وی با اشاره به اینکه هزینه ساخت هر آبشخور ۵۰۰ هزار تومان تا ۱۵ میلیون تومان است، اظهار کرد: فعالیت داوطلبان باعث کاهش ۵۰ درصد هزینه‌های ساخت آبشخورها شده است.

 مدیر اداره حفاظت محیط زیست بافق تصریح کرد: تداوم پدیده خشکسالی حیات ۱۱ گونه حیات وحش را در معرض خطر قرار داده است، فعالیت دوستداران محیط زیست موجب حفظ بقای این گونه‌ها می‌شود.

بیش از ۸۸ هزار هکتار منطقه حفاظت شده و ۱۳۰ هزار هکتار منطقه شکار ممنوع در منطقه حیات وحش بافق وجود دارد.

زیستگاه پستانداران در منطقه حفاظت شده کوه بافق شامل کوهستانی صخره ای، تپه ماهور و کوهپایه دشتی و بیابانی است که از مهمترین و شاخص ترین پستانداران از تیپ کوهستانی منطقه کَل و بز و پلنگ، زیستگاه تپه ماهوری – کوهپایه ای قوچ و میش و پلنگ، زیستگاه دشتی و بیابانی جبیر، کاراکال، روباه معمولی، گرگ و شغال را می توان نام برد ضمن اینکه منطقه یاد شده زیستگاه مناسبی برای پرندگان و خزندگان به شمار می‌آید.

این منطقه رشته کوه بزرگی است که از « بیشه درب بهاباد» تا « کوه سنگ قصاب» واقع در دهانه «پنج درخت» تا حوزه جغرافیایی  استان یزد با کرمان ادامه دارد و طول آن ۷۰ کیلومتر است.

منطقه حفاظت شده کوه بافق به دلیل دارابودن زیستگاه‌های نسبتا بکر ، چشم اندازهای زیبـا و گونه‌های ارزشمند حیات وحش از سال ۱۳۶۷ به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت کنتـرل اداره حفاظـت محیط زیست استان یزد قرار گرفت و در سال ۱۳۷۵ با تصویب شورایعالی حفاظت محـیط زیسـت بـه عنـوان منطقه حفاظت شده، انتخاب و معرفی شد.

مرکزشهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد و منطقه حفاظت شده کوه بافق در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرق شهر بافق واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =