فوتی‌های مشکوک مانند جان‌باختگان کرونا خاکسپاری می‌شوند

سنندج - ایرنا - معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بیماران مشکوک به کرونا با وجود تست منفی هم در صورت فوت، همانند اجساد بیماران مبتلا به این بیماری خاکسپاری می‌شوند.

 دکتر ابراهیم قادری شامگاه شنبه در گفت و گوی خبری با اشاره به خطر انتقال ویروس کرونا از اجساد قربانیان بعد از مرگ به افراد سالم اظهار داشت: تماس با اجساد افراد قربانی هم می‌تواند باعث انتقال ویروس به اطرافیان شود.

 وی افزود: ویروس کرونا می‌تواند تا چند ساعت پس از فوت نیز از طریق تماس با ترشحات فرد فوت شده و همچنین تماس با بدن او به افراد سالم منتقل شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به دفن اجساد مشکوک به کرونا تاکید کرد: چون برخی از مرگ‌هایی که اتفاق می افتد ممکن است مشکوک به کووید ۱۹ باشد در این صورت همانند اجساد افراد مبتلا به کرونا دفن می‌شوند تا احتمال انتقال بیماری به اطرافیان به حداقل برسد.

قادری گفت: افرادی که در بیمارستان بستری و تست کرونا از آنها گرفته می‌شود در صورت مثبت بودن تست اقدامات لازم برای آنها انجام و در صورت فوت هم با پروتکل‌های بهداشتی اقدامات دفن و خاکسپاری انجام می‌شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان یادآور شد: افرادی که مشکوک و تست کرونای آنها منفی است ولی علائم و سایر آزمایش‌های مشکوک داشته باشند، مشکوک تلقی شده و در این صورت بدلیل اینکه اطرافیان و خانواده‌ آنان درگیر کرونا نشوند و با اطمینان خاطر بیشتری به خاک سپرده شوند این افراد هم مطابق با پروتکل‌های بیماران مبتلا به کرونا دفن می‌شوند.

قادری افزود: اعتراض برخی افراد نسبت به اینکه آمارهای رسمی و غیر رسمی همخوانی ندارند به همین دلیل است چرا که بیماران مشکوک هم با وجود منفی بودن تست، همانند بیماران مبتلا به خاک سپرده می‌شوند در صورتی که بر اساس دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت لازم است آمار مبتلایان و فوت شدگان دارای تست مثبت گزارش شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا ظهر شنبه ۱۴ تیر در مجموع ۲۳۷ هزار و ۸۷۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۴۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۱ هزار و ۴۰۸ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =