۷۵ درصد کرمانشاهیان سهام عدالت دریافت کردند

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی کرمانشاه گفت: ۷۵ درصد مردم استان صاحب سهام عدالتند و از یک میلیون و ۴۵۰ هزار دارنده سهام عدالت ۷۶۰ هزار نفر یعنی ۵۳ درصد روش آزادسازی مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند.

امیرحمزه حیدریان روز شنبه در نشست خبری بیان داشت: افرادی که روش مستقیم آزادسازی سهام عدالت را انتخاب کرده اند از ۱۰ تا ۱۳ خرداد ماه فرصت داشتند تا ۳۰ درصد سهامشان را بفروشند.

وی افزود: ۶۸۰ هزار کرمانشاهی معادل ۴۷ درصد کل دارندگان سهام عدالت در استان روش غیرمستقیم که به صورت پیش فرض برای سامانه طراحی شده بود را انتخاب کرده اند.

آنچنان که حیدریان توضیح داد کسانی که روش غیرمستفیم را انتخاب کرده اند نمی توانند ۳۰ درصد سهامشان را بفروشند.

وی پیش بینی کرد در آینده نزدیک امکان آزادسازی تا ۵۰ درصد سهام عدالت فراهم شود.

حیدریان، سهام عدالت را متشکل از ۴۹ شرکت دولتی خوب عنوان کرد و گفت: از این تعداد ۳۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیر بورسی هستند که بورسی شدن این شرکت ها نیز در دستور کار دولت قرار دارد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه در ادامه ارزش روز سهام عدالت به تاریخ اول تیرماه را برای دارندگان سهام ۴۹۲ هزار تومانی معادل ۱۳ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان و برای دارندگان سهام ۵۳۲ هزار تومانی معادل ۱۴ میلیون و ۱۳ هزار تومان اعلام کرد.

حیدریان، ۸۰ درصد دارندگان سهام عدالت شامل ۲ طیف ۴۹۲ و ۵۳۲ هزار تومانی دانست و گفت: مابقی افراد سهام یک میلیون تومانی دارند.

او دلیل اختلاف ارزش سهام ها را مربوط به فراخوان سال ۹۵ برای تکمیل سرمایه سهام  عدالت اعلام کرد و افزود: در آن زمان فقط ۳۰۰ هزار نفر سرمایه خود را به یک میلیون تومان رساندند.

وی ادامه داد که دولت در آن زمان تکمیل کردن سهام اعضای نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی را خود بر عهده گرفت.

حیدریان در مورد دلیل اختلاف دارندگان سهام ۴۹۲ و ۵۳۲ هزار تومانی نیز توضیح داد: در همان سال ۹۵ مبلغ ۴۰ هزار تومان سود سهام عدالت به حساب افراد واریز شد و کسانی که این مبلغ را برداشت کردند ارزش سهامشان ۴۹۲ هزار تومان شد و کسانی که برداشت نکردند صاحب سهام عدالت با ارزش ۵۳۲ هزار تومانی شدند.

به گفته وی، برای هر خانواده تا پنج میلیون تومان به ازای پنج نفر سهام در نظر گرفته شده و پنج میلیون تومان در بین خانواده های با جمعیت بیشتر تقسیم شده است.

آنچنان که مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گفت: در مجموع برای ۵۱ میلیون نفر دعوتنامه سهام عدالت ارسال شد و در نهایت ۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر موفق به تکمیل اطلاعات سهام عدالت شدند.

حیدریان تعداد جاماندگان از تکمیل اطلاعات سهام عدالت را یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: سهام دار شدن این افراد نیاز به مصوبه مجلس و یا تصویب هیات وزیران دارد.

وی همچنین از فوت کردن ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از دارندگان سهام عدلت خبر داد و گفت: انتقال سهام عدالت این افراد به وراث آنها در دستور کار دولت قرار دارد.

حیدریان در پایان در پاسخ به خبرنگار ایرنا مبنی بر احتمال سقوط ارزش سهام عدالت در صورت فروش آن توسط سهامداران گفت: هدف اصلی دولت از اجرای طرح سهام عدالت مردمی کردن اقتصاد به خصوص در اقشار پایین جامعه بوده است و برای جلوگیری از سقوط ارزش سهام دولت اجازه فورش یکجای این سهام را نداده است.

او افزود: یکی از رسالت های خبرنگاران این است که ارزشمند بودن این سهام را به لایه های مختلف اجتماع اطلاع رسانی کنند تا مردم به سادگی آنها را نفروشند مگر کسی که واقعا به صورت اضطراری نیاز به نقدینگی داشته باشد.