راه اندازی گشت ویژه کرونا در فارس

شیراز - ایرنا- ناوگان گشت ویژه کرونا با هدف بررسی و نظارت بر الزامات بهداشت محیط در اماکن پر تردد و اصناف استان فارس با مشارکت استانداری فارس، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ادارات اصناف، صمت، شهرداری و نیروی انتظامی، در شیراز و شهرستان های استان فارس راه اندازی شد. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز شنبه در آیین راه اندازی گشت ویژه کرونا گفت: با توجه به شرایط ویروس کرونا و افزایش شیوع این ویروس در استان، تصمیم گرفته شد سطح نظارت ها برای حفظ ایمنی سلامت مردم استان بالا برود و امروز شاهد اعزام نمادین تعدادی از تیم های نظارتی متشکل از واحد بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی، بازرسی استانداری، شهرداری، تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی و اداره صمت هستیم.

 مهرزاد لطفی  با بیان اینکه در این گشت ۱۲ تیم نظارتی شهر شیراز را پوشش می دهد و در تمام استان ۸۲ تیم فعال هستند، افزود: کار این تیم ها نظارت و بررسی وضعیت اماکن مختلف، تهیه و توزیع غذا، اماکن عمومی، ادارات و هر مکانی ست که امکان دارد مردم برای دریافت خدمت به آنجا مراجعه کنند. 

وی در ادامه از برخورد قانونی با افرادی خبر داد که موازین و شیوه نامه های  بهداشتی را رعایت نکنند و اضافه کرد: در این نظارت ها موارد مختلفی شامل دستورالعمل های کشوری برای رعایت اصول بهداشتی در دوران کرونا، رعایت فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و دستکش، جلوگیری از حضور افراد مشکوک در محل کار و ارجاع آنان به مراکز درمانی بررسی و ارزیابی می شود تا پروتکل هایی که به ادارات و اصناف مختلف ارایه شده بر اساس چک لیست ها، اجرا شود.

اعمال تدابیر و محدودیت های شدیدتر در ۴ شهرستان قرمز فارس

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس نیز در این برنامه گفت: حدود ۹۰ درصد مردم استان در ماه های گذشته شیوه نامه های  بهداشتی را بیشتر و بهتر رعایت می کردند، اما این میزان رعایت کاهش پیدا کرده است، بنابراین لازم بود نظارت ها تشدید شود و در نشست های گذشته ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا مصوب شد بازرسی و نظارت از واحدهای صنفی، تولیدی، صنعتی، خدماتی، کارگاه های ساختمانی، پروژه های عمرانی و ادارات تشدید شود. 

عبدالرضا قاسمپور  افزود: در همین زمینه امروز ۱۲ تیم و هر تیم شامل دو خودرو و نمایندگانی از دانشگاه علوم پزشکی، استانداری، تعزیرات، نیروی انتظامی و اتاق اصناف برای شهر شیراز فعال شدند، برای هر کدام از ۳۵ شهرستان دیگر استان فارس نیز دو تیم نظارتی تشکیل و با حضور نمایندگان ادارات نام برده شده، کار نظارت و بررسی رعایت شیوه نامه های  بهداشتی در اصناف، کارگاه های تولیدی و ادارات انجام می شود.

او با اشاره به اینکه استفاده از ماسک در ادارات برای کارکنان و مراجعان الزامی است، اضافه کرد: تلاش شده تا هشدارها و اخطارها به افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند یا مقررات بهداشتی را رعایت نکنند، ارایه و با افراد برخورد قانونی می شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس ادامه داد: برای اعمال تدابیر و محدودیت های شدیدتر در چهار شهرستان قرمز استان شامل فسا، جهرم، لارستان و گراش ابلاغ لازم صادر شده و در زمینه تعطیلی اصناف، دورکاری افراد حساس و کارکنان ادارات مانند افراد مسن، افرادی که بیماری های زمینه ای دارند، مادران باردار و مادارنی که دارای فرزند زیر ۶ سال هستند، دستورات لازم ارایه شده است؛ برگزاری هرگونه مراسم مذهبی، تجمع و برنامه اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نیز در این شهرها لغو شده است. 

قاسمپور گفت: با توجه به اختیاراتی که از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا به استانداری داده شده، مقرر شده دورکاری شاغلان حساس ادارات در تمام ۳۶ شهرستان استان از فردا اجرا شود، استفاده از ماسک در ادارات اجباری شده، مترو و اتوبوس از فردا تعطیل اعلام شده، استفاده از ماسک در تاکسی ها نیز اجباری شده و از فردا شهرداری، نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی نظارت دارند که مسافران بدون ماسک سوار تاکسی نشوند.

او بیان کرد: برای سراسر استان برگزاری همه همایش ها، تجمعات، مراسم عروسی و عزاداری، تجمعات رسمی و غیررسمی، آموزشی و علمی لغو شده است، همچنین مصوب شده تالارهای پذیرایی، کافی شاپ ها، قهوه خانه ها و یک سری از واحدهای صنفی دیگر نیز از فردا به مدت یک هفته تعطیل شوند.

این آیین امروز چهاردهم تیر، در مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار شد.

از دیروز تا امروز ۱۴ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۴۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران  به ۲۳۷ هزار و ۸۷۸ نفر رسیده است،  متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴۸ بیمار کرونا  جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱ هزار و ۴۰۸ نفر رسید.

اخبار مرتبط