نماینده ولی فقیه: نرخ مسکن و اجاره ‌بها در کردستان گران است

سنندج -‌ ایرنا - نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: قیمت بالای مسکن و اجاره ‌بها در استان بویژه شهر سنندج یک مساله بسیار جدی بوده که ضروری است دستگاه‌های مرتبط برای کنترل این وضعیت ورود کنند.

آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌ شاهرودی روز شنبه در دیدار شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر سنندج به مناسبت روز شهرداری‌ها، اظهار داشت: شورای شهر و شهرداری و اداره راه و شهرسازی باید به موضوع رفع مشکل مردم در حوزه مسکن و مقابله با افزایش اجاره‌بها ورود کنند چون حوزه مسکن در استان به ویژه در شهر سنندج به یک مسئله بسیار جدی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه از دیدگاه‌های کارشناسی و ظرفیت دانشگاه‌ها در حوزه عمران شهری باید استفاده کرد، افزود: اگر بتوانیم دانشگاه‌ها را برای تامین نیازهای مردم به خدمت بگیریم بسیاری از مشکلات حل می‌شود و توسعه به شیوه بهتری در شهرهای مختلف محقق خواهد شد.

آیت‌الله حسینی شاهرودی اضافه کرد: برنامه‌ریزی براساس اصول علمی مسیر تحقق مطالبات و نیازهای مردم را سرعت می‌بخشد و به توسعه شهری کمک می‌کند.

وی بر استفاده از مطالعات حوزه توسعه شهری در سراسر دنیا با رویکرد بومی‌سازی با هدف کمک به سرعت‌بخشی برنامه‌های حوزه شهری تاکید کرد و یادآور شد: ضمن استفاده از منابع موجود و موضوع عمران شهری، به موضوع توسعه فضاهای فرهنگی در سطح شهر هم توجه جدی شود.

آیت الله حسینی شاهرودی با اشاره به اینکه اقدامات خوبی در شهر انجام شده که کاملا مشهود است و سرعت خوبی به پروژه‌های ناتمام در حوزه عمران شهری در این دوره داده شد، گفت: البته نباید به این اقدامات قانع شویم، باید با اجرای پروژه‌های بیشتر زمینه توسعه شهر و رضایتمندی بیشتر شهروندان را فراهم کنیم.

نماینده ولی فقیه در کردستان تاکید کرد: توسعه خدمات اولویت شورا و شهرداری باشد چرا که توسعه خدمات در حوزه‌های مختلف موجب کاهش آسیب‌ها و معضلات اجتماعی خواهد شد.

وی گفت: افزایش سطح درآمد شهرداری از دیگر نکاتی است که شهرداری‌ها باید به آن توجه کنند البته در کنار افزایش درآمد باید حل مشکل و توسعه رفاه مردم نیز مد نظر قرار گیرد.

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: شهرداری می‌تواند با تعیین‌تکلیف اراضی بلااستفاده علاوه بر رونق ساخت‌ وساز، منابع درآمدی خوبی را از این زمین‌ها کسب کند.

شهردار سنندج هم در این نشست اظهار داشت: یکی از اقدامات بسیار خوبی که طی چند سال اخیر در حوزه مدیریت شهری انجام گرفت و شاید کمتر مورد توجه بوده موضوع آرامستان بهشت محمدی سنندج است که در سنوات گذشته به خاطر کمبود فضا برای دفن اموات با مشکل مواجه بودیم و وضعیت به سمت بحران جلو می‌رفت.

حشمت‌الله صیدی افزود: پیشتر به ناچار اموات در بین سایر دفن شدگان خاک‌سپاری می‌شد که کار بسیار سخت و طاقت‌فرسایی هم برای پرسنل و حتی موجب نارضایتی مردم می‌شد.

وی اضافه کرد: با تعامل و همکاری بسیار خوبی که صورت گرفت و با همراهی و حسن نیت مجموعه سپاه بیت‌المقدس توانستیم حدود ۳۲ هکتار زمین را به این فضا اضافه کنیم و در شرایطی که الان با اموات کرونایی مواجه هستیم اگر این فضا وجود نداشت با مشکل دفن اموات روبرو بودیم.

صیدی یادآور شد: کمربندی آبیدر، مسیر دوچرخه‌سواری و بلوار ۳۶ متری دگایران از پروژه‌های تاثیرگذار و قابل توجهی است که در این دوره افتتاح شده است.

شهردار سنندج با بیان اینکه بلوار کردستان نیز یکی دیگر از پروژه‌های مهم در شهر سنندج است که فعلا به دلیل آماده نبودن فضای سبز آن به صورت رسمی مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است، افزود: اجرا و بهره‌برداری این پروژه‌ها نقش مهمی در کاهش بار ترافیکی و همچنین رضایتمندی مردم در سطح شهر داشته است.

رئیس شورای شهر سنندج هم در سخنانی گفت: برخی از دستگاه‌ها سال‌های سال است بدهکار شهرداری هستند، اما با قانون گریزی و عدم تمکین به قوانین از پرداخت این مطالبات که حق قانونی شهرداری و مردم است سرباز می‌زنند.

جلال شریعتی اضافه کرد: در مقطعی جو یاس و ناامیدی به خاطر عدم اجرای مصوبات، مطالبات پیمانکاران و عدم پرداخت حقوق پرسنل در شهرداری‌ها حاکم شده بود.

وی افزود: در سال ۹۶ بودجه ۱۵۰ میلیارد تومان و امسال  بودجه ۴۰۰ میلیارد تومان  بسته شده که این نشان می‌دهد در طول این چند سال با تلاش مضاعف بودجه شهرداری‌های افزایش پیدا کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =