جشن سالروز ولادت حضرت امام رضا (ع) در مرو ترکمنستان برگزار شد

مشهد- ایرنا- سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر مرو ترکمنستان گفت: جشن سالروز ولادت با سعادت حضرت امام رضا (ع) در شهر و منطقه قدیم مرو کشور ترکمنستان برگزار شد.

رسول جعفری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این جشن دیروز از سوی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دولت ترکمنستان و هماهنگی با نمایندگی وزارت خارجه این کشور در شهر مرو برگزار شد.

وی ادامه داد: در این جشن که در محل اقامتگاه تاریخی حضرت امام رضا (ع) در مرو قدیم و باستانی برگزار گردید، همکاران رسمی و کارکنان محلی نمایندگی و خانواده‌های آنان و برخی محبان حضرت امام رضا (ع) از شهرهای همجوار به ویژه اهالی شهرک مجاور اقامتگاه تاریخی امام هشتم (ع) حضور داشتند.   

به گزارش سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مرو در این مراسم همکاران سرکنسولگری با سفر به محل اقامتگاه تاریخی حضرت امام رضا (ع) در مرو قدیم (بیست کیلومتری مرو جدید) و قرائت زیارتنامه و صلوات خاصه آن حضرت و مولودی خوانی، سالروز ولادت با سعادت امام هشتم (ع) را گرامی داشتند.   

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران نیز در مراسم ضیافت نهار به مناسبت سالروز ولادت حضرت امام رضا (ع) در محل سرکنسولگری ایران در مرو گفت: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به رغم برنامه ریزی قبلی نتوانستیم در این مراسم میزبان میهمانان گرانقدر از میهن اسلامی ‌بویژه آستان قدس رضوی و همچنین مقامات دولتی و علمی ترکمنستان، اساتید آکادمی علوم و دفتر وزارت امور خارجه ترکمنستان در استان ماری باشیم.

رسول جعفری افزود: طبق توافق با دولت ترکمنستان قرار بر این شد در صورت رفع محدودیت‌های ناشی از کرونا و امکان دعوت میهمان از ایران برنامه اصلی را در نیمه دوم سال جاری میلادی به مرحله اجرا درآوریم.

در این مراسم سالن جدید و بازسازی شده سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران به نام مبارک حضرت امام رضا (ع) نامگذاری شد.

علاوه بر آن شعر و مولودی خوانی حضرت امام هشتم (ع) به دو زبان فارسی و ترکی قرائت شد.

جشنواره سالانه سالروز ولادت حضرت امام رضا (ع) از جمله برنامه‌های اصلی و ملی، مذهبی جمهوری اسلامی ایران است که تا پارسال برای دوازدهمین بار با دعوت میهمانان از کشورمان و به میزبانی این سرکنسولگری، مساعدت سفارت و برنامه ریزی رایزنی فرهنگی کشورمان در عشق آباد در محل اقامتگاه تاریخی آن حضرت در مرو باستانی برگزار شد.

سال گذشته ریاست هیات ۲۵ نفره شرکت کننده از کشورمان را دکتر حداد عادل، مشاور عالی مقام معظم رهبری و رییس فرهنگستان ادب و زبان فارسی و بنیاد سعدی به عهده داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =