تفاهم‌نامه آموزش مهارت شغلی در خراسان جنوبی امضا شد

بیرجند - ایرنا - تفاهم‌نامه همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی برای ایجاد سه هزار فرصت شغلی به منظور تربیت نیروی انسانی ماهر در حوزه صنایع دستی و ارتقای مهارت شاغلان این بخش به امضا رسید.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی روز شنبه در این باره به رسانه‌ها اعلام کرد: جلب مشارکت فعالان اقتصادی استان در توسعه اشتغال پایدار با رویکرد رفع نیاز بازار کار به نیروی متخصص در بخش‌ صنایع دستی و گردشگری  از جمله اهداف این تفاهم‌نامه است.

حسین خوش‌آیند، فراهم کردن زمینه لازم برای تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه صنایع دستی، ارتباط شاغلان با سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان حوزه صنایع‌دستی و برگزاری همایش‌ و گردهمایی‌های تخصصی را از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه برشمرد.

وی بیان کرد: همچنین شناسایی مشاغل موجود، مشاغل نیازمند احیا و مشاغل آینده استان خراسان جنوبی در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری و تدوین اطلس مشاغل در این حوزه از اهداف دیگر این تفاهم‌نامه در نظر گرفته شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی گفت: از دیگر اهداف این تفاهم بین دستگاهی می‌توان به فرهنگ‌سازی عمومی در زمینه آموزش‌های مهارتی، کارآفرینی و توسعه کسب‌وکار در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری و توسعه بسترهای اشتغال کارجویان از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری و صدور گواهینامه صلاحیت شغلی مطابق با قوانین و مقررات سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اشاره کرد.

وی افزود: برنامه‌ریزی در زمینه حفظ، احیا و توسعه کمی و کیفی محصولات صنایع‌دستی بومی استان، ایجاد بانک اطلاعاتی مهارت آموختگان کارجو در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری با رویکرد تأمین نیروی انسانی مورد نیاز استان از دیگر تعهدات اداره ‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای در این تفاهم‌نامه ذکر شده است.

خوش‌آیند تاکید کرد: با انعقاد و امضای این تفاهم‌نامه گامی مؤثر در تحقق تفاهم‌نامه ایجاد سه هزار شغل در قالب خوشه‌های صنایع دستی که در سفر اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه به استان امضا شد همچنین توانمندسازی، توسعه و صیانت از اشتغال پایدار در استان با استفاده از ظرفیت‌های بخش دولتی و غیردولتی برداشته می‌شود.

تفاهم‌نامه ایجاد سه هزار شغل در بخش صنایع دستی ۲۲ خرداد امسال در سفر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی امضا شد.

این طرح به عنوان پایلوت اولین بار در کشور در ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی برای ۱۱ رشته صنایع دستی به تناسب مزیت‌های هر شهرستان اجرا می‌شود.

در چارچوب این تفاهم‌نامه سه هزار شغل ثابت و پایدار در حوزه صنایع دستی استان ایجاد می‌شود و جامعه هدف که مهارت لازم را داشته باشند از حمایت بیمه‌ای، تسهیلات ارزان قیمت و کمک‌های بلاعوض برخوردار می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =