۲۰ میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت‌های منطقه هورامان اختصاص یافت

سنندج - ایرنا - مدیر پایگاه ملی منظر فرهنگی، تاریخی هورامان گفت: ۲۰ میلیارد ریال برای فاز نخست توسعه زیرساخت‌های روستاهای منطقه هورامان اختصاص یافته که از طریق دفتر امور روستایی استانداری کردستان تخصیص می‌یابد.

پویا طالب نیا روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اعتبار به دهیاری‌های روستاهای شاخص هورامان اختصاص داده شده که با نظارت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه این میزان اعتبار در راستای توسعه زیرساخت‌ها شامل ایجاد سرویس بهداشتی، فضاهای فرهنگی و ساماندهی معابر هزینه می‌شود، افزود: این اقدامات در عین حال که منجر به ایجاد آسایش و رفاه مردم این روستاها می‌شود موجب جلب نظر بازرسان سازمان جهانی یونسکو خواهد شد.

طالب نیا اضافه کرد: تمام این فعالیت ها در روستاهای شاخص منطقه هورامان استان کردستان براساس شیوه‌های جهانی و ضوابط میراث فرهنگی انجام می‌شود.

وی یادآور شد: با همکاری نهادهای اجرایی و خدمات رسان استان و حمایت استانداری بدنبال اجرای طرح جامعی در راستای ساماندهی روستاهای شاخص منظر فرهنگی هورامان تا قبل از حضور ارزیابان سازمان جهانی یونسکو هستیم.

هورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می‌شود.

ثبت جهانی هورامان در دست بررسی است و در این راستا به منظور حفاظت، مرمت و بازسازی بافت‌های با ارزش این منطقه پایگاهی به نام پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامانات ایجاد شده است که در شهر هورامان تخت، روستای پالنگان و یکی از روستاهای سنندج  دایر شده است.

استان کردستان دارای یک هزار و ۵۱۹ اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی است که ۸۲۸ مورد از این تعداد شامل ۷۶۳ اثر تاریخی، هشت مورد میراث طبیعی، ۴۲ مورد میراث معنوی و هشت مورد میراث منقول است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =