نیمی از کارآموزان فنی و حرفه‌ای تحصیلات دانشگاهی دارند

بجنورد- ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: ۵۰ درصد از کارآموزان مراکز فنی و حرفه‌ای، دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها هستند که تلاش می‌کنیم آنان را به سمت حرفه‌ای شدن هدایت ‌کنیم.

حسین فیروزی روز شنبه در آیین تودیع و معارفه مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان شمالی اظهار داشت: در دنیا افراد از مسیر حرفه ای به سمت دانشگاه حرکت می کنند اما در کشور ما به علت آنکه روند کارآموزی در مقاطع پایین اتفاق نمی افتد، دانش‌آموختگان دانشگاه ها، بدون اینکه مهارتی کسب کرده باشند به سمت مهارت آموزی و فنی و حرفه ای سوق می یابند.

وی اظهار داشت: کارآموزان باید از پایین ترین سطح شغلی به سوی بالاترین سطح تحصیل و نوآوری حرکت کنند.

فیروزی بر ترویج فرهنگ مهارت آموزی تاکید کرد و گفت: باید بسترهای آموزش فنی و حرفه ای پویا و مشارکت‌جو را در بخش های مختلف جامعه ایجاد کنیم.

وی افزود: با توجه به شرایط اقتصادی و مشکلاتی که به صورت ظالمانه توسط دشمنان برای کشور ما ایجاد شده، باید با جدیت بیشتری به بحث آموزش فنی و حرفه ای و مهارت آموزی بپردازیم و بیش از گذشته به آن توجه کنیم به گونه ای که محصول آموزش های ما در اجتماع قابل عرضه باشد.

همه باید به آموزش فنی و حرفه ای دسترسی داشته باشند

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه آموزش فنی و حرفه ای باید در اختیار همگان قرار گیرد، گفت: باید با توجه به جمعیت فعال و جویای کار ظرفیت و بستر مناسبی برای آموزش همگانی فراهم شود.

فیروزی با بیان اینکه برای رونق اقتصاد مقاومتی باید آموزش فنی و حرفه ای را بیشتر گسترش داد، افزود: آموزش های این بخش نیز باید تقاضامحور باشد.

وی با بیان اینکه آموزش های فنی و حرفه ای، تکلیف اداری نیست، گفت: آموزش برای افزایش مهارت و رونق اقتصادی است و اکنون باید با توجه به محدودیت منابع، نیروی انسانی و امکانات و تجهیزات،  با توجه به نیاز واقعی جامعه و تقاضا به آموزش فنی و حرفه ای پرداخت و ضروری است شرکای اجتماعی تقاضای آموزشی را در جامعه ایجاد کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی نیز در  این آیین با اشاره به کمبود مراکز دولتی فنی و حرفه ای در این استان گفت: برخلاف دیگر استان ها، کارآموزان فنی و حرفه ای در این استان با توجه به محدودیت مراکز آموزشی، حق انتخاب ندارند.

حسن نوری افزود: اکنون به ازای هر سه نفر پرسنل اداری در این استان یک مربی وجود دارد و این در حالی است که باید تعداد مربیان بیشتر باشد.

در پایان با قدردانی از خدمات محمدرضا رضایی، فرج الله راد به عنوان مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان شمالی معرفی شد.

۱۰ مرکز آموزش فنی و حرفه ای شامل ۵۹ کارگاه ثابت و ۴۰ کارگاه سیار در بخش دولتی و ۱۶۶ آموزشگاه آزاد در خراسان شمالی کار مهارت آموزی را انجام می دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =